Rattan naturalny a rattan syntetyczny
Rattan naturalny a rattan syntetyczny

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się meble ogrodowe z rattanu i technorattanu. Oba materiały odznaczają się podobną, elegancką estetyką, dlatego na pierwszy rzut oka trudno dostrzec występujące między nimi różnice. Technorattan jest sztuczną, udoskonaloną wersją naturalnego rattanu, która miała być wyzbyta z wszelkich wad posiadanych przed pierwotną odmianę tworzywa. Czy jednak ten cel udało się osiągnąć? Któremu materiałowi rzeczywiście warto zaufać, wybierając krzesła ogrodowe drewniane i inne meble?

Właściwości techniczne

Zestaw rattanowy, mimo iż uznawany za dość solidny i trwały, wykazuje się niską odpornością na działanie zmiennych warunków klimatycznych. Zimą należy trzymać go w domu, gdyż silne mrozy mogłyby uszkodzić delikatną strukturę mebli i doprowadzić do pękania włókien. Nie powinno się też wystawiać ich na mocne słońce czy wiatr – podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych najlepiej przetrzymywać je w zamknięciu lub osłaniać specjalnymi pokrowcami. A jak radzi sobie z tym wszystkim technorattan? Znacznie lepiej! Nie traci koloru pod wpływem silnego promieniowania słonecznego i nie reaguje negatywnie na kontakt z mrozem, wiatrem, deszczem czy upałami. To idealny przykład perfekcyjnej wytrzymałości, doskonale sprawdzający się w warunkach zewnętrznych. Meble ogrodowe technorattan potrafią służyć swoim właścicielom nawet przez 15 lat.

Właściwości estetyczne

Rattanowe meble uchodzą za atrakcyjniejsze pod względem wizualnym. Docenia się je za naturalny wygląd i wyjątkowy urok, którego sztuczne materiały nigdy nie zaoferują. Mimo wszystko estetyka rattanu naturalnego i syntetycznego jest bardzo podobna – oba materiały mają gładką fakturę i występują pod postacią niesamowitych plecionek. Dzięki elastycznym właściwościom bez trudu pozwalają się formować i uzyskiwać naprawdę ciekawe kształty. Różnorodne kolory, wzory i faktury – możliwości jest wiele, a elegancki i wysmakowany efekt końcowy zawsze zachwyca. Ostateczne walory estetyczne mebli zależą również od gatunku zastosowanego materiału oraz jakości samego tkactwa.

Komfort użytkowania

I meble ratanowe, i meble technorattan są dość lekkie i dzięki temu mobilne. Bez trudu można je przenosić z miejsca na miejsce, w dowolnej chwili zmieniając ich położenie. Obie odmiany rattanu zapewniają niemalże identyczny komfort. Wystarczy rozsiąść się na fotelu wykonanym z naturalnego włókna, a następnie przejść do wyrobu technorattanowego, aby samemu dostrzec brak wyraźnych różnic. Komfort użytkowania wynika bardziej z samych kształtów i rozmiarów mebli oraz doposażających je elementów. Fotel ratanowy okaże się znacznie przyjemniejszym miejscem do wypoczynku, jeśli umieści się na nim dodatkową poduszkę – podobnie jak ozdobiona dekoracyjnym kocem technorattanowa kanapa czy krzesła ubrane w delikatne pokrowce.

Pielęgnacja

Czyszczenie mebli technorattanowych jest dość prostym procesem – jako że są odporne na działanie wilgoci, wystarczy regularnie przecierać je wodą z dodatkiem zwykłego mydła lub specjalnego płynu. Naturalny ratan źle znosi kontakt z cieczami, dlatego najlepiej go po prostu odkurzać. Większe zabrudzenia i plamy można przetrzeć szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem, jednak nie należy tego robić zbyt często, zawsze pamiętając o dokładnym wysuszeniu mebli przed ich ponownym zastosowaniem. Jeśli chodzi natomiast o konserwację wyrobów, technorattanu nie trzeba dodatkowo zabezpieczać, gdyż jest on w pełni odporny na zmienne działanie pogody i dzięki temu przez cały rok można go przetrzymywać na zewnątrz, nie martwiąc się o jego stan. O wiele bardziej wymagające są meble rattanowe ogrodowe. Podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych najlepiej przechowywać je w zamkniętych pomieszczeniach lub osłaniać specjalnymi pokrowcami, aby nie dopuścić do ich kontaktu z wilgocią, silnym promieniowaniem słonecznym, wiatrem lub mrozem. Pokrycie ich warstwą lakieru ochronnego może poprawić ich właściwości techniczne.

Zastosowanie

Początkowo z rattanu naturalnego tworzono głównie meble wewnętrzne. Po dostrzeżeniu ich wyjątkowych walorów estetycznych materiał zaczęto wykorzystywać do produkcji wyrobów ogrodowych, które wciąż zachwycały swoją elegancką prezencją, ale były krytykowane za kiepską wytrzymałość. W pomieszczeniach zamkniętych krzesła rattanowe sprawdzają się rewelacyjnie i tam właśnie powinny pozostać. Na balkonach, tarasach i działkach lepiej umieścić technorattan meble ogrodowe, doskonale znoszące nawet ekstremalne warunki. Wysoka jakość sztucznego rattanu została błyskawicznie dostrzeżona, dlatego dziś wykonuje się z niego nie tylko meble, ale też elementy dekoracyjne (donice i kosze), zabezpieczające balkony osłony oraz meble wewnętrzne. Opcji jest mnóstwo!

Najprawdopodobniej sztuczny technorattan już niedługo na dobre wyprze swoją pierwotną i do tego naturalną wersję. Jest trwalszy, bezpieczniejszy i znacznie mniej wymagający – dokładnie taki, jaki powinien być dobry mebel ogrodowy.

Napisz komentarz