Stoliki szklane. Czy warto kupić produkt wyprodukowany w Chinach?
Stoliki szklane. Czy warto kupić produkt wyprodukowany w Chinach?

Chiny mają zdecydowaną przewagę produkcyjną nad innymi krajami. Są jednym z największych na świecie eksporterem wyrobów meblarskich, w tym szklanych stolików kawowych. Szkło, z jakiego wszyscy dzisiaj korzystamy, dotarło do Chin z zachodu i początkowo było stosowane w produkcji małych przedmiotów. Dopiero w XVIII wieku znaleziono dla niego kolejne zastosowania – pozwolił na to francuski wynalazek, czyli utworzone pod koniec XVII w. szkło płaskie, z którego tworzy się współczesne, nowoczesne stoliki do salonu. Czy jednak jakość mebli produkowanych w Chinach zaspokoi wysokie wymagania polskich klientów?

Kontrowersyjny temat

Sprowadzane z Chin meble ogrodowe wzbudzają sporo kontrowersji. Większość klientów uznaje je za produkty drugiej kategorii – tanie i ogólnodostępne, ale jednak nie do końca jakościowe. Martwimy się, że w krótkim czasie ulegną one całkowitemu zniszczeniu, szkło zacznie pękać i się kruszyć, a produkt po kilku miesiącach użytkowania będzie nadawać się wyłącznie do wyrzucenia. Niechętnie sięgamy po chińskie ławy i stoliki, kierując się subiektywnymi opiniami znajomych i innych klientów, podczas gdy nasze obawy są zupełnie bezpodstawne. Chińskie szkło przeszło bardzo długą drogę do uzyskania perfekcyjnego wyglądu i praktycznych właściwości, na których dziś możemy wiele zyskać. Tym bardziej że to wszystko można uzyskać w cenie, jakiej nigdy nie zaproponowaliby nam europejscy producenci.

Imponujący rozwój gospodarki

Mimo iż szkło płaskie, z którego tworzy się nowoczesne ławy, zostało wynalezione we Francji, obecnie jego największym producentem są właśnie Chiny. Z tego materiału chińskie zakłady już w 1978 r. wyprodukowały prawie osiemnaście milionów pojemników. W ciągu zaledwie trzydziestu lat chińscy producenci szkła płaskiego zwiększyli swoje możliwości ponad czterdziestokrotnie. Najlepszym tego przykładem jest firma China Yaohua Glass Group Corporation, będąca jednym z największych eksporterów wyrobów szklanych na całym świecie.

Nowa jakość chińskich mebli

W ciągu ostatnich paru dekad gospodarka Chin na tyle mocno się rozwinęła, że kraj ten przestał być tym, za co uznawaliśmy go jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kupując wyprodukowane w nim stoliki szklane, będziemy liczyć się z tym, że sięgamy po produkty niskiej lub przynajmniej średniej jakości. Może być natomiast odwrotnie! Azja wciąż jest kontynentem skupiającym w sobie kiepskie zakłady, nastawione na produkcję tanich i słabych mebli, jednakże obecnie działają one głównie na terenie Wietnamu i Birmy. Same Chiny znalazły się w czołówce krajów oferujących najwyższą jakość wykonania. Produkowane w nich meble to także nienaganne wzornictwo, inspirowane zarówno klasycznymi rozwiązaniami, jak i nowocześniejszymi trendami.

Dlaczego zatem chińskie meble są tak tanie?

Nie zawsze są one tanie, ale w większości przypadków ich cena usatysfakcjonuje przeciętnego konsumenta. Koszty produkcji obniża się przede wszystkim poprzez uzyskiwanie taniej siły roboczej, która niejednokrotnie potrafi stanowić najwyższy odsetek kosztu towaru. Kolejnym czynnikiem poprawiających funkcjonowanie chińskiej gospodarki jest możliwość korzystania z własnych materiałów. Azjatyckie firmy nie muszą importować szkła płaskiego z innych krajów, dlatego nie płacą dodatkowych pieniędzy za transport tworzyw. Niektóre zakłady nie tylko produkują szkło, ale też samodzielnie tworzą z niego ławy szklane. Poszerzają zakres swoich działalności, efektywnie zwiększają dochody i mogą pozwolić sobie na sprzedawanie towarów w niższych cenach.

Jak mądrze kupować produkty wyprodukowane w Chinach?

Przede wszystkim należy po nie sięgać w zaufanych i sprawdzonych miejscach. Cieszący się sporym zaufaniem klientów salon nie pozwoli sobie na sprzedaż ław szklanych kiepskiej jakości, które uległyby uszkodzeniu już po paru miesiącach użytkowania. Warto też sprawdzić, czy dany produkt posiada odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jego trwałość, higieniczność bądź bezpieczeństwo. Aby zapłacić za niego jeszcze mniej, wystarczy zrobić zakupy w sklepie internetowym. Każda szklana ława kawowa będzie w takim miejscu przynajmniej o kilkadziesiąt złotych tańsza od identycznego produktu dostępnego w stacjonarnym salonie.

Nikt nie powinien kojarzyć chińskich produktów z niską jakością. Aktualnie to właśnie w tym kraju tworzy się szklane meble o najkorzystniejszych parametrach, którym bliżej jest do luksusowych towarów, aniżeli do artykułów nietrwałych czy budżetowych.

Komentarze (2)

 • t
  03 paź 2018 /

  test

  • ne
   08 paź 2018 /

   test

Napisz komentarz