Hamaki ogrodowe, fotele wiszące uzupełnieniem salonu
Hamaki ogrodowe, fotele wiszące uzupełnieniem salonu

Ciekawych zastosowań dla hamaków ogrodowych jest nieskończenie wiele – ograniczeniem zdaje się być wyłącznie ludzka kreatywność. Najczęściej umieszczane w ogrodach, rzadziej spotykane na tarasach czy balkonach, mogą efektownie zgrać się z projektem każdego domowego salonu. Zamiast całkowicie reorganizować jego wnętrze i szukać miejsca na postawienie dodatkowej kanapy, lepiej zdecydować się na pojedynczy hamak ogrodowy lub sięgnąć po dwa mniejsze fotele wiszące. Wykreują one magiczną przestrzeń do odpoczynku, na której sam widok człowiek zacznie się uśmiechać i wspominać swoje ostatnie wakacje.

Jak wybrać odpowiedni hamak do salonu?

Ustawiony w salonie hamak będzie służyć przede wszystkim do wypoczynku – musi być wygodny. Odpowiednio skonstruowany i dopasowany do naturalnej krzywizny kręgosłupa idealnie podtrzyma całe ciało, zachęcając do ucięcia sobie krótkiej popołudniowej drzemki lub kilkuminutowego relaksu w towarzystwie ulubionej książki. Dobry hamak rekreacyjny musi swoje kosztować. Powinien być na tyle długi i szeroki, aby spokojnie mogły się na nim ułożyć dwie osoby dorosłe – odległość występująca między jego zaczepami musi wynosić przynajmniej cztery metry. Materiał, z którego zostanie utworzone jego siedzisko, odpowie za jakość wypoczynku i trwałość samego mebla. Za najlepsze uchodzą siedziska wykonane z gęstych plecionek, których poszczególne elementy ściśle przylegają do siebie i dzięki temu są niemalże niewyczuwalne przez ciało, nie odbijając się na nim nawet po dłuższym odpoczynku. Ogrodowy hamak utworzony z czystej bawełny to najlepsza propozycja właśnie dla salonów – mimo iż nie jest on odporny na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, we wnętrzu budynku nie będzie musiał im sprostać.

Jak zamontować hamak w salonie?

Samodzielny montaż ogrodowego elementu w salonie może być dość trudny. Wymaga czasu, dysponowania specjalistycznymi narzędziami i przede wszystkim dobrej organizacji pracy. Rozpoczyna się ona od ustalenia optymalnej odległości pomiędzy dwoma punktami zaczepienia (ok. 4-6 metrów), wywiercenia w ścianach (absolutnie nie działowych!) otworów na kołki rozporowe, wbicia samych kołków i przymocowania do nich materiału. Jest to na tyle trudne, iż niedoświadczona w pracach budowlanych osoba prędzej czy później po prostu się podda i zrezygnuje ze swoich dalszych działań, podczas gdy meble rattanowe sklep internetowy mógłby jej zaoferować samodzielnie montujący się hamak. Wyposażony w solidny stelaż wymagałby jedynie ustawienia w dogodnym miejscu. A gdyby domownikom się znudził – zostałby błyskawicznie złożony i przeniesiony do ogrodu lub schowany w garażu.

Dlaczego warto ustawić hamak w domu?

Po pierwsze – hamaki ogrodowe idealnie sprawdzają się w roli mebli wypoczynkowych. Są doskonałym pretekstem do zrobienia sobie krótkiej przerwy, oczyszczenia umysłu ze wszystkich stresów dnia codziennego i błogiego lenistwa. Stają się ukojeniem dla zmęczonego ciała, rozluźniając po kolei wszystkie napięte mięśnie i przyspieszając regenerację kręgosłupa. Przywodzą na myśl ciepłe upalne dni i podczas srogiej zimy, kiedy za oknem panuje ujemna temperatura, pozwalają poczuć się jak na prawdziwych wakacjach – wystarczy wziąć do ręki kolorowego drinka, włączyć energetyczną muzykę, ułożyć się na hamaku i już można poczuć się jak na rajskich wczasach. Ogrodowe hamaki są także świetnym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Najbardziej żywotny maluch, którego zawsze wszędzie jest pełno, zawsze skusi się możliwością pobujania się na ruchliwym meblu, przygotowując się w ten sposób do zaśnięcia. Na hamaku można czytać, oglądać telewizję, jeść czy traktować go jak klasyczne krzesło do siedzenia. Jego możliwości są nieograniczone!

Alternatywa dla hamaków – fotele wiszące

Klasyczny hamak, pozwalający na ułożenie się w nim w pozycji leżącej, jest jednak na tyle duży, iż w małych pokojach może się po prostu nie zmieścić. Dobrym pomysłem będzie zastąpienie go równie nowoczesnym fotelem wiszącym. Powieszony tuż pod sufitem zajmie niewiele miejsca, mieszcząc się spokojnie w każdym salonie. Owalny, wykonany z trwałej plecionki uzupełnionej warstwą miękkiego materiału stanie się głównym elementem kącika do relaksacji, w którym każdy z przyjemnością chociaż na chwilę się zatrzyma. Fotele wiszące występują w różnorodnych wariantach, zgrywając się dzięki temu z odmiennymi aranżacjami. Lekkie w formie, wykonane z białej plecionki nawiążą do skandynawskiej stylistyki pomieszczenia, a bardziej masywne i ciemne sprawdzą się we wnętrzach industrialnych i klasycznych. To propozycja funkcjonalnej dekoracji, która nigdy nie pozostanie w cieniu innych dodatków. Każdy, kto tylko przekroczy próg salonu, od razu zwróci na nią uwagę – nieczęsto bowiem wiszące fotele ogrodowe spotykane są we wnętrzach polskich domów.

Napisz komentarz