Jak konserwować meble z drewna egzotycznego przed okresem zimowym
Jak konserwować meble z drewna egzotycznego przed okresem zimowym

W polskich domach i ogrodach coraz częściej pojawiają się meble ogrodowe z drewna egzotycznego. Materiały wykorzystywane do ich produkcji trafiają do naszego kraju m.in. z Azji i Australii, a egzotyczne pochodzenie decyduje o ich właściwościach. Gatunki drzew, które na co dzień uprawiane są w zupełnie innym klimacie niż ten polski, na co dzień muszą radzić sobie z działaniem wielu czynników atmosferycznych, dzięki czemu później w naszych warunkach odnajdują się rewelacyjnie. Dodatkowa konserwacja, przeprowadzona tuż przed zimą, pozwoli im jeszcze dłużej zachować wszystkie dobre parametry techniczne.

Ochrona na co dzień

Wszystkie stoły czy krzesła ogrodowe drewniane muszą być właściwie użytkowane na co dzień. Nieprawidłowa eksploatacja i niewłaściwy sposób przechowywania mebli doprowadzają do ich przedwczesnego niszczenia się, któremu w takim przypadku nie zapobiegnie nawet specjalistyczna konserwacja. Drewno egzotyczne lubi wilgoć, dlatego nie należy dopuszczać do jego przesuszania i nie powinno się go umieszczać w zbyt suchym otoczeniu ¬– najlepiej trzymać je z dala od wszelkich urządzeń grzewczych. Stosując je w zamkniętych pomieszczeniach, trzeba niestety na to wszystko uważać, dlatego też meble z egzotycznego drewna o wiele lepiej odnajdują się na działkach, w ogrodach i altankach, ponieważ na otwartych przestrzeniach mogą pobierać wilgoć z otoczenia. Konserwacja użytkowanych w ten sposób mebli nie jest wcale wymagająca. Bywa nawet dużo prostsza od próby przedłużenia żywotności wyrobów wykonywanych z gatunków, które w Polsce wszystkim są bardzo dobrze znane.

Ogólne zasady konserwacji

Niemalże wszystkie gatunki drewna egzotycznego charakteryzują się zawieraniem naturalnych substancji oleistych oraz kwasu krzemowego – podwyższają one ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i wszelkie czynniki atmosferyczne (wiatr, deszcz, silne promieniowanie słoneczne). Takie meble ogrodowe wręcz nie powinny być zbyt często pokrywane mającymi zakonserwować ich powierzchnię substancjami, gdyż może to doprowadzić do utraty ich naturalnych właściwości. Konserwacją w takim przypadku najlepiej zajmować się dwa razy w roku – przed nadejściem sezonu wiosennego i wyciągnięciem mebli na zewnątrz oraz na samym początku zimy, zanim umieści się je w piwnicy czy garażu. Na pewno pozwoli to cieszyć się nimi dłużej.

Jeszcze przed przeprowadzeniem pierwszego zabiegu konserwującego warto sprawdzić pokrycie powierzchni mebli i na jego podstawie wybrać właściwe środki do ochrony konkretnych wyrobów. Jeżeli meble ogrodowe technorattan producent zabezpieczył je dodatkową warstwą lakieru, nie trzeba ich woskować, a wystarczy regularnie przecierać je lekko wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego środka antystatycznego, na bieżąco usuwając z nich kurz i zanieczyszczenia. Bejcowane pokrycie zmusza natomiast użytkownika do zastosowania specjalistycznych olei, które mają za zadanie wydobyć głębię koloru drewna, uwidocznić jego naturalne słoje oraz pozwolić na zachowanie pierwotnego wyglądu mebli.

Jak stosować oleje w konserwacji mebli z gatunków egzotycznych?

Przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu meble ogrodowe należy bardzo dokładnie wyczyścić i osuszyć. Przy pomocy pędzla bądź miękkiej ściereczki można zastosować kolejno wybraną substancję oleistą (np. wosk pszczeli lub pastę koloryzującą), pozostawiając ją na powierzchni wyrobów przez ok. 30 minut. Warto zdecydować się na położenie przynajmniej kilku warstw, zachowując półgodzinną przerwę przed nałożeniem każdej następnej, aby stworzyć jeszcze lepszą barierę ochronną i zyskać pełne pokrycie. Na samym końcu nadmiar produktu należy zebrać ścierką lub ręcznikiem papierowym i odstawić meble do bezpiecznego miejsca. Właściwe przechowywanie równie pozytywnie wpłynie na ich żywotność.

Dlaczego konserwacja jest tak ważna?

Nawet najlepsze gatunki drewna egzotycznego nie są w stu procentach odporne na standardową eksploatację czy działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Drewniane meble ogrodowe w sezonach letnim i wiosennym użytkowane są praktycznie codziennie i bez przerwy muszą znosić niesprzyjające im warunki – deszcz, wiatr oraz bardzo wysokie temperatury – gdyż mało kto podczas niepogody przenosi je do zamkniętych pomieszczeń lub przynajmniej osłania specjalistycznymi foliami. Poświęcając trochę więcej czasu na ich odpowiednią konserwację, można znacznie dłużej zachować ich dobry pierwotny wygląd oraz zmaksymalizować ich trwałość.

Napisz komentarz