Inspirujące wnętrza salonów Z WYKORZYSTANIEM MEBLI Z TECHNORATTANU
Inspirujące wnętrza salonów Z WYKORZYSTANIEM MEBLI Z TECHNORATTANU

Technorattan, czyli sztuczna i ulepszona wersja rattanu, to materiał zdobywający w Polsce coraz większą popularność. Przeważnie wykorzystuje się go do produkcji mebli ogrodowych oraz mniejszych elementów dekoracyjnych (np. donic ogrodowych) – elementów stosowanych bezpośrednio na działkach, tarasach i balkonach. Kojarzony z takim zastosowaniem rzadko kiedy pojawia się w zamkniętych pomieszczeniach, a to błąd, gdyż właśnie w nich mógłby wspaniale się odnaleźć. Meble ogrodowe sztuczny rattan wykorzystane podczas urządzania salonu stworzą bardzo klimatyczną aranżację, której niewątpliwym plusem będzie nie tylko atrakcyjność, ale też funkcjonalność.

Niekończące się możliwości aranżacyjne

Technorattan świetnie odnajdzie się w różnorodnych stylistykach. Ze względu na swój naturalny wygląd wprowadzi do pomieszczenia odrobinę świeżości, zachęcając do zastosowania ekologicznych trendów, które w ostatnich czasach są zdecydowanie na topie. Miłośnicy piękna przyrody zakochają się w tych rozwiązaniach! Meble ze sztucznego rattanu, koniecznie utrzymane w ziemistej kolorystyce, występujące we wszelkich odcieniach beżu i brązu, przemienią zwykły salon w niemalże drugi ogród. Ożywione dodatkowymi roślinami doniczkowymi umieszczonymi na niższych stolikach lub bezpośrednio w narożnikach pokoju oraz współgrającymi z nimi zielonymi akcentami (poduszkami, obrazami, narzutą na kanapę) stworzą bardzo przytulną i domową przestrzeń. W takim miejscu aż chce się wypoczywać!

aranżacja meblami z technorattanu

Meble ogrodowe z rattanu syntetycznego odnajdą się również w stylu kolonialnym. To propozycja dla osób, które lubią spójne i jednolite aranżacje, uderzające swoją prostotą i ciepłem. Tworząc taki wystrój, należy skupić się na zastosowaniu mebli i dodatków kojarzących się z domami XIX wieku. Kolorystyka musi być naturalna i ziemista – brązy, beże i szarości są jak najbardziej wskazane. Główną rolę w całej aranżacji powinny odgrywać meble drewniane ogrodowe, dlatego warto zadbać o to, by były one jak najbardziej dekoracyjne i pojawiły się w głównej części salonu. Kolejne elementy mają być wyrazem stylistyki kojarzącej się z dawnymi czasami. Obrazy umieszczone w grubych pozłacanych ramach, fikuśne donice czy artystyczna porcelana – każdy taki dodatek podkreśli wyjątkowy charakter pomieszczenia.

Mimo iż meble technorattanowe same w sobie są bardzo dekoracyjne, wykorzystanie ich we wnętrzach minimalistycznych może okazać się fantastycznym pomysłem. Nawet w takim pokoju, który z założenia ma być prosty, warto zastosować jeden bardziej wyrazisty element, mogący przełamać wizerunek tak zwyczajny, że aż nudny. Na tle białych ścian i jasnych paneli podłogowych oraz w towarzystwie równie minimalistycznych dodatków technorattan ukaże wszystkie swoje dobre strony. Ukryty pod postacią pojedynczego stołu czy nawet całego kompletu mebli salonowych stanie się przykuwającym wzrok akcentem, bawiącym się wizerunkiem całej aranżacji. To w tych najmniejszych detalach nieraz tkwi największa siła.

Pomysły na wykorzystanie technorattanu w salonie

Rattan sztuczny w roli pojedynczego akcentu czy jako główna część wyposażenia salonu? Tyle ile jest na rynku wykonanych z niego produktów, tyle można odnaleźć sposobów na jego wykorzystanie. Obawiając się zastosowania go w zamkniętym pomieszczeniu, warto zdecydować się początkowo na jeden element. Fotel rattanowy skomponuje się nawet z tradycyjnymi drewnianymi meblami, efektownie ożywiając całe wnętrze i stając się jego zdecydowanie oryginalnym dodatkiem. Podobnie sprawdzą się technorattanowe kosze i pudełka. Wykorzystane w nowocześnie zaprojektowanych aranżacjach przełamią ich surowy i chłodny wizerunek.

fotel rattanowy

Idąc dalej tym tropem i przekonując się do stosowania technorattanu we wnętrzach, można w stu procentach zastąpić nim standardowe polskie drewno. Obszerne fotele i masywne kanapy okażą się idealnym zestawem wypoczynkowym. Udekorowane dodatkowymi kolorowymi poduszkami bądź przykryte delikatnymi narzutkami stworzą wygodną przestrzeń do siedzenia, na której każdy będzie mógł wygodnie się ułożyć. Dopełnieniem całości stanie się stół ogrodowy drewniany (oczywiście technorattanowy). Nie zajmie wiele miejsca, ale pozwoli na odłożenie kubka z gorącą kawą, pilota do telewizora czy umieszczenie na nim dekoracyjnego wazonu z kwiatami.

Meble ze sztucznego rattanu mają mnóstwo zalet. Wykonywane są z bezpiecznych dla środowiska materiałów, cechują się wysoką elastycznością, nie bledną pod wpływem działania promieni słonecznych i są odporne na zaplamienia. Ze względu na swoją umiejętność radzenia sobie nawet w najtrudniejszych warunkach przeważnie wykorzystuje się je w ogrodach, podczas gdy zastosowane w aranżacjach pomieszczeń domowych sprawdzają się równie dobrze. Warto na pewno umieścić je w salonie – chociażby w roli niewielkiego dodatku.

Napisz komentarz