Ogrodowe meble modułowe czy tradycyjne?
Ogrodowe meble modułowe czy tradycyjne?

Jeszcze do niedawna meble modułowe tworzone były wyłącznie z myślą o pomieszczeniach zamkniętych. Wyposażano nimi salony i pokoje dzienne, podczas gdy dziś stosowane są także w ogrodach i na tarasach. Zastępują standardowe zestawy ogrodowe i świetnie się w tej roli odnajdują! Są praktyczne i mobilne, ale przede wszystkim zapewniają ogrom możliwości aranżacyjnych. Czy jednak rzeczywiście okażą się lepszym wyborem od tradycyjnych zestawów?

Meble modułowe – ogólna charakterystyka

W przypadku tradycyjnych mebli ogrodowych rattanowych sofa jest po prostu sofą – pojedynczym elementem wyposażenia o jasno określonej, niezmiennej formie i funkcji. Każdy element modułowy dzieli się natomiast na poszczególne segmenty. Sofa może składać się z kilku elementów, których nie zespala się ze sobą na stałe. Segmenty odrywają role oddzielnych siedzisk. Można je ze sobą dowolne łączyć, uzyskując w ten sposób kanapę dwu- lub trzyosobową (w zależności od konkretnego modelu), a potem rozstawiać, by część z nich schować lub postawić w innym miejscu. W wersji modułowej dostępne są zresztą nie tylko klasyczne kanapy, ale też stoły ogrodowe, pufy, fotele czy nawet ławy kawowe. Docenią je osoby, które nie lubią być w żaden sposób ograniczane.

Meble modułowe – zalety i wady

Jedną z głównych zalet zestawów modułowych jest ich elastyczność. Nieskończone możliwości aranżacyjne uzyskiwane za sprawą praktycznych modułów pozwalają na dowolne projektowanie przestrzeni. W każdej chwili można ją zmienić – rozsuwają sofę na pojedyncze siedziska lub przedłużając stolik ogrodowy, by pomieścić przy nim większą ilość osób. Projekt ogrodu przestaje być stały. Można go odmienić w każdej chwili, gdy tylko zmienią się potrzeby samych domowników. Części modułowe są też wymienne, dlatego gdy któraś z nich ulegnie uszkodzeniu lub zostanie zarysowana, wystarczy ją naprawić lub zastąpić nową – zamiast decydować się na zakup kolejnego pełnego zestawu. Meble występują w zróżnicowanych konfiguracjach, dlatego idealnie odnajdują się na bardziej nietypowych przestrzeniach. Dopasują się do każdego układu. Uzupełnią ogród mały i duży, symetryczny oraz kompletnie nieproporcjonalny.

meble ogrodowe modułowe

Mimo iż modułowe meble z technorattanu nie mają wielu wad, też należałoby o ich wspomnieć. Niektórzy za ich poważny mankament uznają gorszą stabilność. Niepołączone ze sobą trwale segmenty czasem się rozsuwają, zwłaszcza w przypadku sof i kanap. Na życzenie klienta producenci mogą jednak zespolić konkretne elementy, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Skoro problem związany ze stabilnością da się rozwiązać, pozostaje już tylko jedna kwestia – cena. Dokładnie ten sam zestaw w wersji modułowej zawsze będzie droższy od tradycyjnego kompletu.

Meble tradycyjne – zalety i wady

Tradycyjne zestawy ogrodowe drewniane są przede wszystkim tańsze od tych modułowych. Ceny rozpoczynają się tutaj od tysiąca złotych, podczas gdy taki sam model podzielony na segmenty mógłby kosztować nawet dwukrotnie więcej. Po drugie – są to rozwiązania wygodne. Osoby odpowiedzialne za projektowanie tradycyjnych zestawów dbają o to, by wszystkie ich elementy perfekcyjnie do siebie pasowały, tworzyły zgraną i spójną całość, by niczego w nich nie zabrakło. Ustawione w ogrodzie automatycznie go wyposażają, dbają o jego wygląd i nie potrzebują żadnych dodatkowych elementów, aby efektownie go upiększyć. To najlepsza opcja dla osób, które nie mają ochoty lub czasu na samodzielnie projektowanie własnych przestrzeni. Kupują gotowy zestaw, ustawiają go w dowolnym miejscu, w sposób prosty i wygodny odmieniając wygląd działki. Nie muszą zastanawiać się nad tym, jak połączyć ze sobą poszczególne segmenty – a wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe.

Tradycyjne meble ogrodowe ograniczają jednak użytkowników na każdym kroku. Kupując je, od razu trzeba wybiegać w przyszłość. Do dwuosobowej kanapy nie będzie się dało dostawić kolejnego segmentu, gdy goście wpadną z niespodziewaną wizytą, podczas gdy ta czteroosobowa może nie sprawdzić się na co dzień, zajmując zbyt wiele wolnej przestrzeni. Standardowe wymiary brył nie odnajdą się również na tarasach czy balkonach o mniejszym metrażu bądź bardziej nietypowych układach, a na tle większych ogrodów po prostu zginą. Te wszystkie ograniczenia sprawiają, że domownicy tracą możliwość dopasowania aranżacji do swoich własnych potrzeb i stworzenia z niej czegoś indywidualnego. Muszą godzić się na gotowe rozwiązania, które rzadko kiedy podobają się im w stu procentach.

Podsumowanie

Zarówno tradycyjne meble ogrodowe drewniane, jak i te modułowe znajdą dla siebie odpowiednią grupę odbiorców. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z nich są lepsze. Zestawy składające się z brył podzielonych na segmenty to propozycja dla osób, które cenią sobie własną indywidualność, chcą mieć pełną swobodę podczas projektowania zielonych przestrzeni i lubią wprowadzać zmiany w aranżacjach. Te tradycyjne dedykowane są natomiast klientom przedkładającym własną wygodę, praktyczność i możliwość zaoszczędzenia pieniędzy nad samą kreatywność.

Napisz komentarz