Planowanie własnej przestrzeni w salonie z wykorzystaniem mebli z technorattanu
Planowanie własnej przestrzeni w salonie z wykorzystaniem mebli z technorattanu

Typowe aranżacje salonowe w większości przypadków wyglądają dokładnie tak samo. Komplet drewnianych (koniecznie brązowych!) mebli, składający się z niskiego stolika kawowego, półki pod telewizor i regału na książki, zostaje uzupełniony dużym zestawem wypoczynkowym — tapicerowaną kanapą i jednym bądź dwoma fotelami. To układ prosty i funkcjonalny, ale jednocześnie dość nudny. Chcąc wydostać się z tych sztywnych ram, wystarczy wprowadzić na salony meble ogrodowe sztuczny rattan. Zachwycą one każdego, kto oczekuje od swoich aranżacji czegoś więcej niż tylko zwykłej funkcjonalności.

Technorattan udowadnia, że świat aranżacji wnętrz nie musi być wcale czarno-biały. Nawet mebel o określonym przeznaczeniu można zastosować w zupełnie inny, niebanalny sposób. Wystarczy przestać się ograniczać, a wyobraźnia sama zacznie pracować. Już jakiś czas temu projektanci wnętrz dostrzegli ogromny potencjał mebli technorattanowych. Dawniej stosowano je wyłącznie w ogrodach, dziś przenosi się je do pomieszczeń dziennych, z ich pomocą uzyskując relaksujący i bardzo nowoczesny wygląd wnętrz. Aranżacja zaczyna ściśle nawiązywać do samej natury, stając się ukojeniem dla duszy i idealnym miejscem do wypoczynku. W tak zaprojektowanym salonie po prostu chce się przebywać.

Czy technorattan jest w stanie zastąpić klasyczne drewno?

Fantazyjne wiązana występujące na technorattanowych meblach są wynikiem stosowania odpowiednich technik plecenia. W procesie produkcji uzyskuje się podwyższoną elastyczność materiału, która pozwala formować go w zupełnie dowolny sposób, umożliwiając tworzenie zarówno standardowych mebli (stołów, krzeseł i foteli), jak i drobnych elementów dekoracyjnych (pojemników, koszy czy lamp). Za każdym razem mogą one zaskakiwać swoim wyglądem. Rattan sztuczny często jest bowiem barwiony, dlatego wykonane z niego elementy występują niemalże we wszystkich odcieniach. Bogactwo form i kolorów są dowodem jego uniwersalności i potwierdzeniem tego, że może on zgrać się z niemalże każdą stylistyką.

Wybieraj mądrze

Rozmiar ma znaczenie — nawet w branży meblarskiej. To on może określić właściwe przeznaczenie mebli ogrodowych ratanowych. Zadecydować o tym, czy lepiej będzie pozostawić je na zewnątrz, czy jednak przenieść do środka domu. Z założenia bowiem meble tego rodzaju są dość duże. Masywne konstrukcje tworzone z myślą o ogrodach doskonale odnajdują się na przestronnych działkach, wypełniając ich puste pola i stając się pasującą do nich częścią. Te same solidne kanapy i stoły mogłyby jednak zdominować wnętrze całego salonu, bezsensownie go zaśmiecając i zaburzając estetykę oraz przejrzystość aranżacji. Inteligentnym rozwiązaniem będzie wybór takich mebli ogrodowych z rattanu, których gabaryty nie pochłoną całej wolnej przestrzeni. Muszą one stać się jej dopełnieniem, a nie jedynym elementem rzucającym się w oczy.

Zasady projektowania wnętrz z wykorzystaniem technorattanu

Niektórzy, przyzwyczajeni do pierwotnego przeznaczenia technorattanu, mogą mieć pewne obawy w związku z wykorzystaniem go w zamkniętych pomieszczeniach. Całe szczęście nie trzeba od razu kupować pełnych zestawów wypoczynkowych, aby odmienić wygląd salonu. Sztuczny rattan doskonale odnajdzie się w roli dekoracyjnych dodatków. Pleciony fotel ustawiony tuż obok skórzanej kanapy doda aranżacji niesamowitego uroku, która za sprawą tego jednego dodatku stanie się bardziej przytulna. Idąc dalej tym tropem, przy samym suficie można zawiesić efektowne kosze wiklinowe, a w narożniku postawić technorattanowy pojemnik, pełniący funkcję dodatkowej szuflady na gazety i książki. Jako że takie dodatki nawiązują do naturalnej stylistyki, warto też uzupełnić je kolorowymi roślinami, które w takim otoczeniu przeistoczą salon w zamknięty ogród. Pomieszczenie nabierze wypoczynkowego charakteru. Stanie się istną oazą spokoju, zapewniającą pełną regenerację i ciału, i duszy.

Niezależnie od tego, czy meble rattanowe ogrodowe zostaną wykorzystane wyłącznie w roli dodatków, czy staną się główną częścią salonu, alternatywą dla typowych zestawów wypoczynkowych — za każdym razem w naturalny i niewymuszony sposób upiększą całą aranżację. Stworzą z niej miejsce klimatyczne i urocze, bawiąc się jego tradycyjną formą. Wprowadzą nutkę egzotycznego szaleństwa, która na pewno nie umknie niczyjej uwadze.

Napisz komentarz