Pomysły na aranżację małego tarasu
Pomysły na aranżację małego tarasu

Mały taras potrafi być sporym problemem — przynajmniej dla tych osób, które wciąż nie wiedzą, jak poradzić sobie z ograniczoną przestrzenią i efektywnie ją zaaranżować. Uzupełnianie go ciężkimi i masywnymi zestawami ogrodowymi drewnianymi nie będzie najlepszym pomysłem, zwłaszcza przy połączeniu ich z dodatkowymi roślinami i elementami dekoracyjnymi. Cała kompozycja powinna być bowiem lekka i przyjazna. Warto także pomyśleć wcześniej nad określeniem głównych funkcji tarasu, aby był on miejscem i pięknym, i przede wszystkim użytecznym.

Uroczy kącik wypoczynkowy

Jeżeli pomieszczeniem przechodnim, łączącym ogród z innymi domowymi pokojami, jest sam salon bądź salon połączony z jadalnią, najlepiej pociągnąć ten temat dalej i wyczarować z tarasu dodatkowe miejsce do wypoczynku. Bez trudu można je utworzyć na dowolnej, najmniejszej nawet przestrzeni. W tym przypadku główną rolę odegrają same meble. Im mniejszy jest taras, tym uważniej należy je wybierać, ograniczając się do zastosowania tylko tych najważniejszych. Dobrym wyborem okażą się tutaj fotele rattanowe. Wykonywane z naturalnych plecionek zdają się niesamowicie lekkie i delikatne. Mimo niepozornego wyglądu taki rattan, a zwłaszcza sztuczna jego odmiana, jest materiałem trwałym i solidnym, potrafiącym świetnie utrzymać ciężar ciała rosłego mężczyzny. Sam w sobie jest naprawdę wygodny, jednakże przykrywając fotel ratanowy specjalną poduszką z oparciem, można zapewnić sobie maksymalną miękkość siedziska, by później móc się na nim cudownie wyłożyć. Fotele zajmują niewiele miejsca i jest to jedna z ich głównych zalet, ale jeśli tylko ktoś dysponuje przynajmniej jednym dodatkowym metrem kwadratowym, powinien zastąpić chociażby jedno krzesło efektownym hamakiem ogrodowym. Nie musi on być duży! Wiszące fotele, podwieszane na metalowych stelażach, pozwalają wypoczywać w pozycji siedzącej. Są tak samo wygodne jak klasyczne hamaki ogrodowe, a jednak zdecydowanie mniejsze.

Oczywiście nawet na takim małym tarasie nie może zabraknąć miejsca na odstawienie drobnych przedmiotów umilających chwile relaksu. Co prawda olbrzymi drewniany stół nie będzie tutaj wskazany, ale niewielki stolik kawowy fantastycznie go zastąpi. Ciekawym rozwiązaniem może być także wykorzystanie wielofunkcyjnej skrzyni. Jej wierzchnia część odegra rolę zwykłego blatu i pozwoli na odłożenie kubka z kawą lub książki, a wewnętrzna część sprawdzi się jako dodatkowy schowek na ogrodnicze narzędzia lub donice.

Taras niczym drugi ogród

Plan każdego domu warunkowany jest przez rozmiar samej działki. Im mniejsza ona jest, tym mniejsze stają się poszczególne elementy budynku. Jeżeli więc sam taras jest niewielki, najprawdopodobniej przylegający do niego ogród także nie zachwyca imponującą wielkością. Może brakować w nim miejsca na uzupełnienie go nie tylko zestawami ogrodowymi, ale też upiększającymi całą posesję roślinami — a w takim wypadku warto zastosować je w innym miejscu. Taras odgrywający rolę drugiego małego ogrodu każdego zachwyci swoją niekonwencjonalną i urokliwą prezencją. Aranżacyjnych możliwości jest tutaj naprawdę wiele. Można umieścić w nim donice wypełnione typowymi roślinami dekoracyjnymi albo nieco bardziej zaszaleć i zdecydować się na przygotowanie tarasowego warzywniaka. Koktajlowe pomidorki, papryki, rzodkiewki czy nawet takie arbuzy potrafią wspaniale rosnąć niemalże w każdych warunkach. Trzeba tylko zapewnić im stały dostęp do słońca, którego promienie przyspieszają dojrzewanie roślin.

Warto też rozważyć posadzenie różnych ziół w podłużnych donicach. Zawieszone bezpośrednio na otaczającym taras ogrodzeniu kompletnie nie zajmą wolnego miejsca, a za sprawą swoich ozdobnych osłonek udekorują przestrzeń i przede wszystkim zapewnią domownikom stały dostęp do cudownych naturalnych przypraw.

Dodatkowe wskazówki

Każdy taras powinien też zostać zadaszony. Jeżeli w projekcie budynku nie został uwzględniony żaden daszek, spokojnie można go zastąpić większym parasolem ogrodowym. Stanie się on barierą ochronną dla mebli drewnianych ogrodowych, których trwałość i jakość mogłyby ulec pogorszeniu, gdyby zostały one poddane działaniu wiatru bądź deszczu. Parasol ogrodowy staje się też praktycznym elementem dla samych użytkowników tarasu. Dzięki niemu nawet podczas totalnej niepogody mogą oni spokojnie wypoczywać na świeżym powietrzu, nie przejmując się silnym deszczem czy porywistym wiatrem. Małe tarasy bywają też dużo bardziej urokliwe od tych większych. Na ustawionych na nich stolikach ogrodowych można umieścić aromatyczne świece lub fantazyjne lampiony, a wszystko to dodatkowo otoczyć sznurkami przepełnionymi małymi lampkami LED. Efektowne oświetlenie przy okazji wizualnie powiększy całą przestrzeń. Rezultat będzie niesamowity!

Niezależnie od przyjętej koncepcji z każdego małego tarasu da się wyczarować klimatyczne i funkcjonalne miejsce do wypoczynku. Meble ogrodowe sklep internetowy przygotował specjalną ofertę produktów dla tych niewielkich przestrzeni — zdecydowanie jest w czym wybierać!

Napisz komentarz