Eukaliptus, Akacja, Meranti – jak te gatunki drewna sprawdzają się w branży meblarskiej
Eukaliptus, Akacja, Meranti – jak te gatunki drewna sprawdzają się w branży meblarskiej

Mieszkańcy naszego kraju, przyzwyczajeni do swoich rodzimych gatunków drewna, często nie chcą korzystać z egzotycznych odmian tego najpopularniejszego materiału wyłącznie z powodu swoich bezpodstawnych obaw. Nie mają dostatecznej wiedzy na temat właściwości eukaliptusa, akacji czy drewna meranti, dlatego boją się, że w polskim klimacie takie tworzywa nie sprawdzą się zbyt dobrze i wolą sięgać po sprawdzone rozwiązania — drewniane meble ogrodowe wykonywane z sosny, dębu lub buku. Egzotyka na dobre zadomowiła się jednak także w polskiej branży meblarskiej. To ona może okazać się najlepszym uzupełnieniem każdego tarasu, balkonu i ogrodu!

Drewno eukaliptusowe — ciekawa propozycja dla tych najbardziej wymagających

Eukaliptus to wyjątkowe drzewo, uznawane za najpotężniejsze i najmocniejsze ze wszystkich gatunków występujących na świecie. Przywykło do radzenia sobie w najtrudniejszych warunkach. Jego główną ojczyzną jest Australia, jednak na przestrzeni lat sprowadzono je również do Afryki, Azji i Ameryki Południowej, których subtropikalny bądź tropikalny klimat sprzyja jego uprawie. Od wielu lat z różnych odmian eukaliptusa wykonuje się ekskluzywne meble ogrodowe. Najbardziej charakterystyczną ich cechą jest niebywała twardość, za której sprawą drewno eukaliptusowe uzyskuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niemalże nie da się go zarysować, ukruszyć czy złamać. Przyzwyczajone do życia w ekstremalnych warunkach nauczyło się również odpierać ataki bakterii i grzybów. Mimo iż jego pierwotna waga jest bardzo wysoka, bez trudu poddaje się go obróbce mechanicznej, tworząc klasyczne stoły, krzesła i fotele, a nawet lezaki ogrodowe o ciekawych i zróżnicowanych kształtach.

meble ogrodowe akacja

Ten rodzaj drewna egzotycznego to propozycja dla osób, którym zależy na najwyższej jakości produktów. Wykonane z eukaliptusa poradzą sobie fantastycznie z intensywną eksploatacją oraz wszelkimi czynnikami atmosferycznymi — silnym promieniowaniem słonecznym, wysokimi temperaturami i wilgotnym klimatem.

Drewno akacjowe — przyjazny gatunek o niezwykłym wyglądzie

Jeżeli jednak ktoś uzna, że dla niego eukaliptus jest zbyt ekstremalnym wyborem, zawsze pozostaje mu zdecydować się na coś bardziej uniwersalnego — np. meble z akacji, która jest gatunkiem uprawianym obecnie w samej Polsce. To niemalże tak samo twardy materiał jak eukaliptus. Jest bardzo trwały i solidny. Przywyknął do trudnego klimatu Ameryki Północnej, dlatego też polskie warunki pogodowe nie są dla niego żadnym problemem. Oddziałujące na niego promienie słoneczne nie prowadzą do tworzenia się nieestetycznych przebarwień, a silne opady atmosferyczne nie powodują odkształcania się wykonanych z niego mebli ogrodowych. Wysokie parametry techniczne to jednak nie wszystko. Ze względu na to, że na całym świecie występuje mnóstwo zróżnicowanych gatunków akacji, każdy z nich odznacza się zupełnie innym wyglądem. Tradycyjnym dla tego materiału odcieniem jest brąz, jednak miejscowo może on wpadać lekko w czerwień lub żółć. Wyraźne rysunki słojów drewna, uwidaczniające się na powierzchni akacjowych mebli, są ich dodatkową naturalną dekoracją. Klasa sama w sobie!

Każdy, kto chciałby przetestować w swoim ogrodzie meble wykonane z nietypowych gatunków drewna, powinien rozpocząć swoją przygodę z egzotyką właśnie od uniwersalnej akacji. Żywotność tego materiału może wynosić nawet do 25 lat. Doskonały wybór dla osób, które marzą o inwestycji w porządne, eleganckie i zarazem oryginalne komplety ogrodowe drewniane.

Drewno Meranti — efektywna zabawa kolorami

Z trzech opisywanych gatunków egzotycznych to właśnie drewno meranti jest w Polsce najmniej znane, ale to nie znaczy, że gorsze od pozostałych. Swoimi właściwościami przywodzi na myśl naszą rodzimą sosnę. Twarde elementy składowe sprawiają, że jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale dzięki swojej ogólnej miękkiej strukturze doskonale znosi wszelkiego rodzaju obróbki. To, co jednak najbardziej przyciąga do niego samych klientów, to jego niesamowity wygląd. Meble do ogrodu drewniane wykonuje się z aż czterech zróżnicowanych gatunków meranti. W zależności od odmiany drewna uzyskują one konkretny rodzaj zabarwienia — od bardzo jasnej, wpadającej w biel żółci, do ciemnego i intensywnego brązu. Specjalna odmiana "Red Meranti" ma z kolei czerwonawą poświatę, przypominającą bardzo mocno klasyczny mahoń. Z czasem jednak pierwotny wygląd może zostać delikatnie zmieniony — w wyniku działania czynników atmosferycznych na powierzchni mebli meranti pojawia się charakterystyczny biały nalot. Niektórzy ten naturalny proces odbarwiania się drewna uznają jednak za atut. Jasne prześwity mogą dodać meblom efektownego uroku!

meble meranti casablancaZestaw meranti Casablanca

Meble ogrodowe z drewna egotycznego meranti nie okażą się jednak najlepszym wyborem dla osób, które nie zamierzają poświęcać im zbyt wiele czasu. Jedynie regularna i dokładna impregnacja zapewnia temu gatunkowi wysoką trwałość i optymalny wygląd na lata.

Napisz komentarz