Nowoczesny stolik kawowy
Nowoczesny stolik kawowy

W architekturze wnętrz odchodzi się już od stosowania klasycznych i eleganckich stylistyk. To nowoczesność podbiła serca większości ludzi, zachwycając sprytnym łączeniem funkcjonalności z niesamowitym designem. Wybierając ławę kawową do salonu, należy zważyć na to, by poszczególne jej parametry i właściwości odzwierciedlały główne założenia nowoczesnego stylu architektonicznego. Według nich stolik powinien być atrakcyjny i funkcjonalny, a także na tyle dobrze skonstruowany, by nie przeszkadzał, a pomagał w codziennym życiu. Przykład — stolik wykonany ze szkła. To produkt na miarę XXI wieku.

Wielofunkcyjność najnowocześniejszych stolików

Zakres funkcji spełnianych przez stoliki okolicznościowe w ostatnim czasie uległ maksymalnemu rozszerzeniu. Oczywiście jedna rzecz pozostała niezmienna — meble te wciąż mają ułatwiać domownikom chwile odpoczynku, pozwalając im na bezproblemowe odłożenie kubka z gorącą kawą, pilota do telewizora bądź czytanej książki i to bez konieczności wstawania z kanapy czy nawet zmieniania pozycji. Stały się jednak dodatkowo uzupełnieniem standardowych mebli salonowych. Wspólnie z meblościankami, regałami i półkami organizują elementy wyposażenia pokoju. Uzupełnione od dołu drugim blatem okażą się idealnym miejscem do przechowania gazet. Warianty z zamykanymi szufladami doskonale uporządkują rzadziej używane przedmioty, zabezpieczając je przed gromadzeniem się na nich kurzu. Oczywiście nie wolno też zapominać o tym, że nowoczesne ławy muszą być po prostu ładne. Atrakcyjny i oryginalny design podwyższy walory dekoracyjne całego salonu, a jest to bardzo ważne, ponieważ od tego pokoju domownicy oczekują zwykle idealnej prezencji. Chcą w nim przecież odpoczywać, a jakość relaksu warunkowana jest przez wygląd otoczenia. Koniecznie należy o nie zadbać.

Bezpieczeństwo na medal

Do walorów estetycznych szklanych ław nikogo raczej nie trzeba przekonywać. Kontrowersyjnym tematem, dzielącym klientów na dwie grupy, jest jednak ich bezpieczeństwo. Jedni się nim nie przejmują, inni uważają natomiast, że delikatna i cienka warstwa szkła nigdy nie będzie w stanie zastąpić standardowego i mocnego drewna. Obawiają się jej kruchości i delikatności. Martwią się, że z czasem szkło zacznie pękać, a ostre kanty blatów staną się zagrożeniem dla najmłodszych domowników. Rozwiązanie jest natomiast bardzo proste — wystarczy wybierać ławy salon wykonane ze szkła hartowanego. Odpowiedni proces produkcji gwarantuje im doskonałą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Najnowocześniejsze stoliki tworzy się z grubych warstw szkła, których wręcz nie da się ukruszyć czy jakkolwiek uszkodzić. A gdyby już doszło do takiej sytuacji, pękają one w taki sposób, że odłamki wciąż pozostają zabezpieczone przez ramę blatu i nie rozsypują się po podłodze. Nie są w stanie nikogo zranić.

Dodatkowa rada — mając w domu małe dzieci, warto zwrócić uwagę na kształt nowoczesnych stolików do salonu. Okrągłe formy nie będą zawierać żadnych ostrych krawędzi — okażą się bezpieczniejsze, a także mniej wrażliwe na kruszenie się.

Ułatwiona pielęgnacja

Nowoczesność ław i stolików powinna wynikać również z ich uproszczonej pielęgnacji i konserwacji. Szklane blaty w tych kwestiach nie sprawiają żadnych problemów. Wręcz ułatwiają domownikom życie, gdyż można o nie zadbać dużo prościej niż o drewniane meble. Aby szkło zawsze prezentowało się atrakcyjnie, wystarczy co kilka dni przetrzeć jego powierzchnię zwykłym płynem do mycia szyb (bez alkoholu) lub domowym preparatem przygotowanym z wody i octu, a następnie wytrzeć je do sucha ręcznikiem papierowym bądź miękką ściereczką. Plamy najlepiej ścierać na bieżąco, jednakże nawet te pozostawione na dłużej nie wnikną w głębsze struktury materiału i po kilku dniach bez trudu można je będzie usunąć. Warto także rozważyć zastosowanie folii przeznaczonych do zabezpieczania szyb. Pokrywając nimi cały stolik szklany, można zapewnić mu maksymalną ochronę przed zabrudzeniami. Czyszczenie staje się wtedy jeszcze prostsze!

Zróżnicowane warianty stylistyczne

Stolik musi komponować się ze swoim otoczeniem. Powinien przyjemnie współgrać z całym zestawem wypoczynkowym, nawiązując również do ogólnej aranżacji salonu. Proste i neutralne otoczenie zachęca do zastosowania mocniejszego detalu — w takim przypadku, zamiast sięgać po delikatną ławę, lepiej wybrać coś masywnego, wręcz topornego, czyli np. stolik ustawiony na grubych szerokich nóżkach, obszyty miejscowo ekologiczną ciemną skórą. Zabawa z kolorami również jest wskazana! Szkło zabarwione na odcień soczystej żółci lub intensywnej zieleni ożywi przestrzeń i ociepli jej wizerunek. Jeżeli natomiast aranżacja salonu została utrzymana w mocnym klimacie i wypełniono ją licznymi dekoracjami, sam stolik szklany powinien być stonowany. Minimalistyczne konstrukcje, składające się z samych blatów i cienkich nóżek, pasują do przeróżnych stylistyk. Odnajdą się zarówno we wnętrzach skandynawskich, jak i tych zupełnie klasycznych.

Napisz komentarz