Efektywny wypoczynek w ogrodzie - jak przygotować strefę relaksu
Efektywny wypoczynek w ogrodzie - jak przygotować strefę relaksu

Każdy chciałby mieć takie swoje prywatne miejsce do wypoczynku, w którym zawsze mógłby się odstresować, zapomnieć o nurtujących go sprawach i uzyskać relaks dla ciała oraz duszy. Przygotowanie takiej strefy w ogrodzie to doskonały pomysł. Natura działa kojąco na zmysły, jest najlepszym lekarstwem dla stłamszonej duszy, źródłem pozytywnej energii i doskonałym poprawiaczem nastroju. Domownicy sami zadecydują później, jak chcą wykorzystać swój nowy relaksacyjny kącik — czy samodzielnie, czy jednak w gronie znajomych i rodziny.

Krok 1 - rozplanowanie wolnej przestrzeni

Nierozsądne byłoby kupowanie meblarskich zestawów ogrodowych przed przynajmniej prowizorycznym zaplanowaniem całej przestrzeni. Inne wymagania mają bowiem niewielkie przyblokowe ogródki, a inne te o obszernym metrażu. Niby większy metraż daje duże pole do popisu, jednakże trudniej nadać mu przytulnego charakteru. Pomocne okaże się więc wyznaczenie jednej konkretnej strefy, w której taki wypoczynkowy kącik powstanie. Najlepsze będzie miejsce mocno nasłonecznione, ale jednocześnie umożliwiające skrycie się w cieniu, gdy upał stanie się zbyt dokuczliwy.

Krok 2 - wyznaczenie stref i ustalenie ich przeznaczenia

Ogólna strefa została wyznaczona. Czas podzielić ją na mniejsze części. Pierwsza wykreuje kącik do relaksacji — to tutaj zagoszczą najbardziej ekskluzywne meble ogrodowe oraz różnego typu umilacze czasu. Strefę drugą można nazwać „rajem dla miłośników biesiadowania". Uzupełniając ją rozkładanymi stołami, drewnianymi krzesełkami i zabudowanym lub wolnostojącym grillem, przygotowuje się świetną i funkcjonalną przestrzeń do przyjmowania gości i jedzenia posiłków. A jeśli komuś bardziej odpowiada odpoczynek w samotności, może on ustawić dla siebie dodatkową leżankę lub rattanowy fotel w zacisznym i zacienionym miejscu — np. tuż pod większą jabłonką.

W planie strefy wypoczynkowej należy uwzględnić również oddzielne miejsce dla dzieci. Powinno ono znajdować się w pobliżu „przestrzeni dla dorosłych", aby rodzice mogli mieć pełną kontrolę nad zabawami swoich pociech.

Krok 3 - wybór funkcjonalnych mebli ogrodowych

Po pierwsze — muszą być trwałe, aby skrupulatnie zaplanowana aranżacja ogrodu nie wymagała częstych zmian. Należy więc szukać takich zestawów, które nie poddadzą się działaniu zmiennych warunków atmosferycznych, a także nie odpowiedzą uszkodzeniami na intensywną eksploatację. Meble nie mogą być również zbyt ciężkie. Lekkie konstrukcje są dużo bardziej funkcjonalne, gdyż bez trudu dają się przenosić i przestawiać — a w strefie wypoczynkowej dość często zaistnieje potrzeba zmiany ich lokalizacji. Parametry techniczne są kluczowe, ale niemniej ważna bywa estetyka ogrodowych kompletów. Dużo przyjemniej odpoczywa się w miejscu atrakcyjnym, wypełnionym luksusowymi i przyjemnymi dla oka artykułami.

Dawniej w ogrodowych strefach wypoczynkowych najczęściej wykorzystywano klasyczne drewno, jednak dziś jego miejsce zajął sztuczny rattan. Delikatne subtelne plecionki w kolorach od bardzo jasnego beżu do intensywnej czerni idealnie wpisują się w naturalne aranżacje, gwarantując im przytulny i ciepły wizerunek. Meble ogrodowe technorattan odpowiadają również wszystkim wymaganiom technicznym — są lekkie, ale jednocześnie bardzo trwałe i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne.

leżanka ogrodowa czarna

Krok 4 - dobór uzupełniających meblarskich dodatków

Nawet najpiękniejszy komplet mebli technorattanowych sam w sobie nie zdoła utworzyć perfekcyjnej strefy wypoczynkowej. Należy go czymś dopełnić. Bogata roślinność zdaje się oczywistym wyborem, ale równie ciekawym (o ile nie ciekawszym) pomysłem będzie wykorzystanie dodatkowych elementów meblarskich. Materiałowy hamak ogrodowy przywieszony do drzew lub umocowany na solidnym stelażu każdego zachęci do ucięcia sobie krótkiej drzemki bądź przeczytania kilku stron książki. Podobnym wyborem okaże się dłuższa ława o romantycznym designie bądź wygodne leżanki ogrodowe, których siedziska wypełniają miękkie i grube poduchy. Wszystkie dodatkowe meble należy kupować z uwzględnieniem własnych potrzeb — zastanowić się najpierw nad tym, w jakiej pozycji i w jaki sposób lubi się najbardziej wypoczywać.

Krok 5 - dekorowanie przestrzeni

Na opisanie wszystkich zasad związanych z dobieraniem roślinności do strefy wypoczynkowej nie starczyłoby nam tutaj miejsca, jednak wartość wizualną ogrodu podwyższą również te najbardziej niepozorne dodatki. Wąskie wazony wypełnione świeżymi kwiatami ożywią powierzchnię blatu, a wzorzyste poduchy, przykrywające drewniane krzesła, zabawią się ich stonowanym designem. Całą wypoczynkową strefę należy również dokładnie rozświetlić — wykorzystując do tego celu urocze lampy ziemne, nowocześniejsze wpusty lub klasyczne lampy stojące

Plan na utworzenie strefy wypoczynkowej jest prosty — najpierw trzeba wybrać dla niej miejsce, następnie podzielić ją na mniejsze segmenty, później uzupełnić zestawami rattanowymi i typowo relaksacyjnymi meblami, a na samym końcu zająć się jej dekorowaniem. Efekt to funkcjonalna i atrakcyjna przestrzeń, która staje się wizytówką całego domu.

Napisz komentarz