Jakie meble drewniane wybrać do ogrodu? Meranti, akacja, a może eukaliptus?
Jakie meble drewniane wybrać do ogrodu? Meranti, akacja, a może eukaliptus?

Materiały, które od lat z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji mebli, nie zawsze tak samo dobrze sprawdzają się w zewnętrznych warunkach, jak wewnątrz domów. W ogrodach spotykają się z licznymi trudnościami — wiatrem, deszczem, promieniowaniem słonecznym i amplitudą temperatur — na skutek ich działań mogąc się niszczyć i podlegać zmianom swojego wyglądu. To z drewna najczęściej powstają najtrwalsze ekskluzywne meble ogrodowe, jednak nie każda jego odmiana sprawdza się tak samo dobrze. Koncentrując się na tych najlepszych, od razu nasuwa się myśl o gatunkach egzotycznych — meranti, akacji i eukaliptusie.

1. Drewno meranti

Pozyskiwane jest z drzew liściastych należących do grupy Shorea, występujących na terenach Azji Południowo-Wschodniej. Uchodzi za jeden z najcenniejszych materiałów na świecie. Niektórzy mylą go drewnem teakowym, czasami porównując go również do mahoniu (ze względu na barwę odmiany Red Meranti).

  • Właściwości fizyczne

Meranti uznawany jest za materiał dość miękki, jednakże poszczególne jego odmiany, zaliczane do grupy „Hard Wood”, cechują się dużo wyższą gęstością — są twardsze i lepsze. Elastyczna struktura ułatwia formowanie mebli ogrodowych o nietypowych kształtach, jednocześnie nie osłabiając samego drewna, gdyż występujące w nim liczne elementy stałe obniżają do minimum jego podatność na uszkodzenia.

  • Estetyka materiału

Klientom wybierającym zestawy ogrodowe drewniane meranti najczęściej zależy jednak na ich bajecznej estetyce. Imponująca paleta barw, rozpoczynająca się na niemalże białej żółci, przechodząca przez klasyczny mahoń i kończąca się na głębokim brązie, daje nieograniczone możliwości estetyczne. Co prawda wraz z upływem czasu powierzchnia drewna może się rozjaśnić, jednakże naturalne odbarwienia stają się wyrazem klasy materiału i jego niepowtarzalną dekoracją.

2. Drewno akacjowe

Nie jest wytwarzane z akacji, a z mylonej z nią robinii akacjowej, za której miejsce pochodzenia uznaje się Amerykę Północną. Robinię bardzo szybko przetransportowano do innych krajów, dziś uprawiając ją niemalże na całym świecie (także i w Polsce).

  • Właściwości fizyczne

To jeden z najtwardszych gatunków drewna — tworzy się z niego jedne z najsolidniejszych mebli do ogrodu drewnianych. Mimo iż akacja ma wysoką gęstość, jest zarazem bardzo elastyczna, a giętka struktura zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie chłonie wody. Może przebywać w wilgotnym otoczeniu bez skutków ubocznych dla swojej jakości. Niektórzy kojarzą ją z drewnem bukowym ze względu na podobne parametry obu materiałów.

  • Estetyka materiału

Największym wizualnym atutem akacji są jej wyraźnie zarysowane naturalne słoje. Rysunek prawdziwego drewna odznacza się na ogrodowych stolikach i krzesełkach, zapewniając im lekki i dekoracyjny wygląd. Klasyczny odcień brązu, gdzieniegdzie zmieniający się w subtelną żółć lub czerwień, dba o elegancką stylistykę akacji. To materiał bardzo reprezentatywny. Tworzywo z klasą.

3. Drewno eukaliptusowe

Eukaliptus jest odmianą drzew pobieranych głównie z Nowej Gwinei i Australii. To popularny na świecie gatunek, który dobrze przyjął się również w Polsce, wzbogacając naszą krajową branżę budowlaną.

  • Właściwości fizyczne

Naturalne trudności, z którymi musiał zmagać się eukaliptus, wynikają z miejsca jego uprawy — naprzemienne okresy suszy i deszczów, występujące w Australii, potrafią ukazać prawdziwą wartość każdego gatunku. Dzięki temu jednak materiał uzyskał niebywałą odporność na działanie czynników atmosferycznych, świetnie sobie teraz radząc we wszelakich zewnętrznych warunkach. Eukaliptusowe stoły i krzesła ogrodowe drewniane przejmują też naturalną twardość i solidność materiału, a w wyniku tego mają niską podatność na uszkodzenia mechaniczne.

  • Estetyka materiału

Poszczególne gatunki drewna eukaliptusowego charakteryzują się zróżnicowanym zabarwieniem. Niektóre są bardzo jasne, wpadające niemalże w krystaliczną biel, inne z kolei przyjmują bursztynową, brązową, a nawet czerwoną tonację. Na skutek zmieniających się warunków pogodowych ogrodowe meble wykonane z eukaliptusa zaczynają stopniowo ciemnieć. Ten proces w naturalny sposób wydobywa ich cudowną głębię.

Podsumowanie

Pierwsze miejsce w kategorii najlepszej jakości uzyskuje drewno eukaliptusowe. Jest twarde i potężne, odporne na zmienne warunki pogodowe i działania człowieka, a przy tym długowieczne. Ma atrakcyjny, aczkolwiek klasyczny wygląd. Poszukując więc w meblach ogrodowych nieco bardziej egzotycznego designu, lepiej zainteresować się odmianą meranti, której niepowtarzalne zabarwienie wyróżnia ją na tle wszystkich pozostałych gatunków drewna. Meranti może jednak sprawiać pewną trudność podczas konserwacji (wymaga regularnej i dokładnej impregnacji), podczas gdy w przypadku akacji jest ona bardzo prosta. Meble z robinii akacjowej to wizytówka funkcjonalności i klasy. Są naturalnie pięknie i do tego wytrzymałe — potrafią przetrwać w zewnętrznych warunkach nawet 25 lat.

Napisz komentarz