Na co należy zwrócić uwagę wybierając parasol ogrodowy
Na co należy zwrócić uwagę wybierając parasol ogrodowy

Różnego rodzaju czynniki atmosferyczne mogą nie tylko przeszkadzać w wypoczywaniu na działce, ale także i niszczyć meble ogrodowe. W czasie niepogody większość ludzi niepotrzebnie jednak rezygnuje ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Latem mocno palące słońce daje się we znaki, ale gdy nie ma takiej możliwości, aby schronić się przed nim pod cieniem padającym z drzew, wystarczy wykreować go sobie przy użyciu ergonomicznych parasoli ogrodowych. A na który z nich warto się zdecydować, by stał się on funkcjonalnym uzupełnieniem wypoczynkowego zestawu?

Odpowiedni typ konstrukcji

Ze względu na rodzaj budowy parasole ogrodowe można podzielić na dwie grupy — wolnostojące oraz te przymocowywane bezpośrednio do stołów. Pojedyncze stelaże, ustawiane niezależnie od mebli, sprawdzą się przede wszystkim na większych przestrzeniach. Umieszczając je np. w narożnej części tarasu bądź bezpośrednio w ogrodzie, ale w dalszej odległości od kompletu mebli, można dokładnie osłonić całe zestawy ogrodowe z rattanu i to przy minimalnym zużyciu wolnego miejsca. Parasol staje się wtedy praktycznie niezauważalny, ale dzięki sporej powierzchni czaszy, która w parasolach wolnostojących zazwyczaj jest większa aniżeli w tych mocowanych do blatów, tworzy idealnie zacienioną przestrzeń. Domownicy mogą w niej cudownie wypocząć i to z dala od palącego popołudniowego słońca.

W przypadku projektowania mniejszych obszarów zewnętrznych lub chęci utworzenia aranżacji żywej i dynamicznej, dostosowującej się do zmieniających się warunków atmosferycznych i ludzkich potrzeb, nieco lepszym wyborem może okazać się parasol zespolony ze stołem ogrodowym. Przymocowany do jego powierzchni utworzy stabilną konstrukcję, która stanie się mniej wrażliwa na działanie wiatru. Silne podmuchy mogłyby porwać stelaże wolnostojące, ale nie dadzą sobie rady z tymi zintegrowanymi z blatem. Parasole tego rodzaju są również znacznie lepszym zabezpieczeniem dla zestawów ogrodowych — rozpościerają się nad nimi w formie przestronnego daszku, chroniąc je przed opadami śniegu i deszczu. Nieraz stają się wręcz centralnym punktem aranżacji. Decydują częściowo o jej końcowym układzie i wyglądzie.

Rozmiar i waga

Typ konstrukcji to tylko jedna kwestia. Znacznie większy wpływ na funkcjonalność parasola będzie mieć jego rozmiar. W dużej mierze warunkuje go wielkość samych zestawów ogrodowych drewnianych. Mierząc ich poszczególne elementy, należy zastanowić się nad tym, jaka ich część ma zostać zacieniona, by na tej postawie ustalić optymalną średnicę czaszy. Zawsze jednak powinna być ona nieco większa od obszaru, który chce się osłonić — to kwestia wygody, gdyż na skutek wiatru parasol może przesuwać się w różne strony.

parasol ogrodowy tivoli ratanland

W przypadku wysokości parasoli ogrodowych za absolutne minimum uznaje się dwa metry. Dobrze by jednak było, aby stelaż był trochę wyższy. Ten trzymetrowy zagwarantuje domownikom maksymalny komfort, minimalizując ryzyko zahaczenia o jego materiał przy wstawaniu z krzeseł. Efektownie otoczy komplet mebli, wyznaczając samodzielnie strefę wypoczynkową i delikatnie oddzielając ją od pozostałej części ogrodu w taki sposób, by zapewnić użytkownikom większą prywatność. Patio nabierze wtedy bardzo przytulnego klimatu. Zacznie wabić wszystkich swoim domowym i ciepłym wizerunkiem.

Ostatni, aczkolwiek równie ważny parametr techniczny, na który też należy zwrócić uwagę, to po prostu waga parasoli. Pogoda w Polsce bywa niestety kapryśna. Latem, gdy regularnie dochodzi do występowania burz, towarzyszące im wiatry potrafią osiągać niesamowicie wysokie prędkości. Aby wskutek takich działań pogodowych parasol ogrodowy nie został porwany wraz z mocniejszym podmuchem, musi być on trochę cięższy. Teorie, jakoby lżejsze konstrukcje były bardziej praktyczne, można wsadzić między bajki — nic nikomu po ich łatwiejszym przenoszeniu, skoro nie będą one spełniać swoich podstawowych funkcji.

Wybór właściwego materiału

Ogrodowe parasole muszą nie tylko same sprostać trudnym warunkom, ale jeszcze do tego chronić przed nimi meble i wypoczywających przy nich ludzi. Głównym ich przeznaczeniem jest tworzenie zabezpieczenia przed ostrymi promieniami słonecznymi, a poradzą sobie z nimi tylko wtedy, jeżeli zostaną wykonane z naturalnie odbijających je materiałów. Dobrym wyborem okaże się tutaj poliester i niemalże każda inna tkanina sztuczna. W procesie produkcji udoskonala się je w taki sposób, aby skutecznie blokowały przepływ słońca. Czasze niektórych parasoli pokrywa się także specjalnymi wodoodpornymi warstwami. Producent zawsze powinien wspomnieć o tym w opisie produktu — na takie informacje trzeba tylko zwrócić uwagę.

O ile za najbardziej ekskluzywne meble ogrodowe uznaje się te tworzone z materiałów naturalnych, tak w przypadku parasoli zasada działa wręcz odwrotnie. Tkaniny naturalne, czyli np. jedwab, nigdy nie mają tak dobrych parametrów technicznych jak ich syntetyczne odpowiedniki. Mogą niszczyć się nawet pod wpływem lekkiej mżawki czy delikatnego wietrzyku, dlatego przy ciężkich warunkach pogodowych jedynie dokładają domownikom problemów. W przypadku parasoli lepiej więc wybierać te wykonywane z materiałów sztucznych.

Napisz komentarz