Poduszki na krzesła ogrodowe - jakie wybrać?
Poduszki na krzesła ogrodowe - jakie wybrać?

Wiele osób często nie potrafi w pełni wykorzystać tej wolnej przestrzeni, jaką zapewniają im ich własne ogrody. Koncentrują się wyłącznie na aranżowaniu domowych wnętrz, podczas gdy latem i wiosną dużo przyjemniej odpoczywa się na świeżym powietrzu, w towarzystwie natury i przyjaznej słonecznej pogody. A nawet gdy dochodzi już do projektowania patio czy ogrodu, nierzadko kupuje się do nich wyłącznie rattanowe meble ogrodowe, kompletnie zapominając o równie istotnych akcesoriach, takich jak poduszki. Są to natomiast wielofunkcyjne dodatki, które dbają o wygląd i wygodę krzeseł. Niezastąpione akcesoria dla osób pragnących utworzyć idealnie zorganizowaną wypoczynkową przestrzeń.

Z jakiego materiału powinny być wykonane funkcjonalne poduszki?

Bezsprzecznie za najważniejszą cechę poduszek ogrodowych każdy uzna ich odporność na działanie warunków pogodowych. Należy jednak rozróżnić dwa typy materiałów odpowiadających za ich jakość - ten stosowany w poszewkach oraz ten odgrywający rolę wypełnienia. Pierwszy musi być wytrzymały i dość twardy, aby nie uległ odkształceniu na skutek częstego użytkowania. Jako że na co dzień będzie poddawany działaniom przeróżnych czynników atmosferycznych, nie może chłonąć wilgoci ani blednąć pod wpływem słońca. Należy również pamiętać o tym, że latem i wiosną drewniane komplety ogrodowe nieraz stają się plenerową jadalnią, przez co wszystkie ich elementy stają się podatne na zabrudzenia. Tkaniny, z których tworzy się poszewki poduszek, muszą być zatem plamoodporne.

Przechodząc do konkretów - w przypadku poduszek ogrodowych najlepiej szukać tych, w których poszewki utworzono z materiałów sztucznych. Mogą być one np. akrylowe bądź poliestrowe. Świetnym materiałem okaże się również teflon, gdyż jego naturalna zdolność do odprowadzania wody nie pozwala zabrudzeniom przenikać w głębsze struktury jego włókien i zawsze z łatwością można je wyczyścić. Niewielka domieszka materiałów naturalnych też będzie wskazana, jednak nie powinna stanowić ona bazy poszewek. Czasem bowiem producenci mebli ogrodowych uzupełniają dodatkiem bawełny poliester lub akryl i mają w tym swój cel - poprawiają w ten sposób miękkość materiału i dbają o wygodę klientów.

Przewaga włókien sztucznych nad materiałami naturalnymi ujawnia się również w wypełnieniach poduszek. Obecnie tworzy się je najczęściej z waty silikonowej bądź poliuretanowej pianki i właśnie te dwie tkaniny w życiu codziennym sprawdzają się najlepiej. Nie absorbują wody, co wpływa na ich żywotność, a dzięki miękkiej strukturze i optymalnej gęstości dbają o użytkowość krzeseł ogrodowych drewnianych, zmieniając ich twarde konstrukcje w coś super wygodnego.

Jak ustalić właściwy rozmiar poduszek?

Oczywiście rozmiar też ma znaczenie. Standardowe wymiary dla poduszek wynoszą 45 cm x 45 cm i w większości przypadków dobrze się sprawdzają, ale jeśli krzesła ogrodowe mają nietypową konstrukcję, na zakupach należy wziąć ją pod uwagę i wcześniej dokładnie obmierzyć ich szerokość. Poduszki muszą idealnie pasować do wielkości siedzisk. Jeżeli okażą się zbyt duże, zaczną nieestetycznie wystawać poza krańce mebli. Prawdopodobnie będą też bezustannie się przesuwać, tym sposobem doprowadzając domowników do ciągłych frustracji. Staną się również bardziej podatne na zniszczenia i utratę pierwotnej formy, a wypoczynek na nich z całą pewnością nie będzie zbyt przyjemny. Nie umilą go także zbyt małe poduszki na meble ogrodowe. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest znalezienie takich, które idealnie zgrają się z powierzchnią siedzisk.

poduszki na meble ogrodowe

Poduszka ogrodowa nie musi być wyłącznie zwykłym grubym fragmentem piankowego materiału. Uzupełniona specjalnymi elementami stanie się ultranowoczesną i funkcjonalną konstrukcją. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy wyposażono ją w grubsze paski i elastyczne sznureczki pozwalające na bezproblemowe przymocowanie jej do oparć i siedzisk ogrodowych foteli. Takie zespolenie dwóch elementów gwarantuje pełną stabilność, chroniąc poduszki przed porwaniem przez silne podmuchy wiatru. A by były one jeszcze bardziej funkcjonalne, warto sprawdzić, czy ich pokrowce są ściągane. Pielęgnacja okaże się wtedy dużo prostsza, bo można będzie czyścić je po prostu w pralce.

Każdy chce, by jego ogród wyglądał jak najpiękniej. Każdy właśnie z tego powodu podczas kupowania dodatków ogrodowych kieruje się w głównej mierze ich wyglądem, uznając go za czynnik decydujący o ich wartości. A jest to błąd, za który można zapłacić wysoką cenę, zwłaszcza w przypadku poduszek ogrodowych. Jeszcze przed zapoznaniem się z ich zróżnicowanym i zachwycającym designem, należałoby pomyśleć o tym, z czego mają być wykonane i jaki mają mieć rozmiar oraz typ budowy. To te trzy parametry będą mieć kluczowy wpływ na ich jakość i użyteczność.

Napisz komentarz