Najnowsze trendy w aranżacji ogrodów
Najnowsze trendy w aranżacji ogrodów

Powoli zapominamy o mroźnym sezonie zimowym. Temperatury są coraz wyższe, a słońce już teraz daje nam popalić — zdaje się, że to idealny moment na to, aby zająć się swoim ogrodem i przygotować go do sezonu wiosennego. Już w ubiegłym roku mogliśmy zapoznać się z całą masą ciekawych trendów na rok 2019, które przez pięć dni prezentowano na Chelsea Flower Show — jednej z najsłynniejszych wystaw ogrodniczych na świecie. To ona jest głównym źródłem inspiracji dla większości architektów i projektantów, którzy opierając się na jej pokazach, tworzą własne niepowtarzalne koncepcje krajobrazowe. W tym roku zdecydowanie mamy w czym wybierać!

Powrót szyku i elegancji

Tak długo w branży ogrodowej dominowały nowoczesne, a wręcz awangardowe meble ogrodowe, że prędzej czy później musiał nastąpić jakiś zwrot w akcji — i dzieje się to właśnie teraz. Elegancja jest tym długo wyczekiwanym powiewem świeżości. Przejawia się nie tylko w wyglądzie kompletów i dodatków, ale przede wszystkim w ich jakości. Bardzo mocnym trendem są ekskluzywne meble ogrodowe, które już w ubiegłym roku zaczęły gościć na pokazach. Wykonuje się je z tworzyw najwyższej jakości, zastępując polskie odmiany drewna gatunkami egzotycznymi, a naturalny rattan — ulepszonym i przepięknie prezentującym się technorattanem. Ogród w 2019 roku ma wyglądać tak, aby nikt nie miał wątpliwości co do jego eleganckiego i luksusowego designu.

najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów

Ogród w roli wakacyjnego zakątka

Spora część trendów opiera się na tworzeniu takich aranżacji, które dzięki zastosowaniu mebli ogrodowych ratanowych i uzupełniających je dodatków mają zapewniać ludziom poczucie szczęścia i komfortu oraz idealne warunki do relaksu. Według słynnego projektanta Scotta Shradera, zamiast każdego roku wydawać pieniądze na letnie wyjazdy, lepiej wykreować na własnym podwórku taki klimat, aby zawsze czuć się na nim jak na beztroskich wakacjach. Efekt przytulnego azylu uzyskuje się na wiele sposobów — m.in. poprzez mocne oświetlenie, które ociepla przestrzeń nocą i kreuje lekko tajemniczą aurę, dzięki zestawom głośnikowym pozwalającym na puszczanie muzyki na zewnątrz oraz wszelkim sprzętom kuchennym przeznaczonym do przygotowywania imprez na świeżym powietrzu. Najważniejszy jest jednak zakup takich zestawów ogrodowych, na których naprawdę będzie można wypocząć i które okażą się jak najmniej problematyczne (podczas czyszczenia i konserwacji). Propozycja idealna — komplet mebli ogrodowych ze sztucznego rattanu.

Aranżacja rodem z Alicji w Krainie Czarów

Nie, nie chodzi tu wcale o przepełnienie naturalnej subtelnej przestrzeni ekstrawaganckimi akcentami i kontrastującymi barwami, w których otoczeniu trudno by było się wyciszyć i zrelaksować. W bajkowej wizji Tima Burtona ogród jest miejscem bardzo tajemniczym, skrywającym w sobie sprytnie różne magiczne zakątki. To dzięki nim zielona sfera staje się idealnym miejscem do ucieczki od codziennych problemów i zmartwień. Poszczególnym jej strefom można nadać konkretne przeznaczenie — wygodny leżak technorattanowy ustawiony pod rozpostartym drzewem posłuży do czytania książek, a mały pusty placyk wygenerowany pośród wysokich krzewów zachęci do kontemplacji nad życiem i medytacji. Warto mieć w ogrodzie przynajmniej jedno takie miejsce, które pozwoli na odcięcie się od świata zewnętrznego. Chwila spędzona na miękkiej sofie rattanowej, w otoczeniu kwiecistych krzaków i krzewów, potrafi stać się wystarczającym relaksem i dla ciała, i dla duszy.

trendy meble ogrodowe

Koncentracja na dodatkach

Już od jakiegoś czasu można dostrzec modę na stosowanie dodatków w kolorze rdzy — do tej pory występowały głównie w aranżacjach wnętrz, teraz zostają przeniesione nieco dalej. Pojawiają się w najnowocześniejszych ogrodach, głównie w roli małych akcentów, czyli m.in. metalowych donic, palenisk i ogrodzeń, ale też podłokietników bądź nóżek uzupełniających krzesła z rattanu lub drewna. Niektórzy idą z tym trendem jeszcze dalej i decydują się na zakup specjalnie postarzanych mebli ogrodowych, wykonywanych z delikatnie przecieranego i barwionego metalu. Rdza staje się nową czernią! To kolor kojarzący się z elegancją, który potrafi jednak w oryginalny i dość zabawny sposób urozmaicić najprostszy nawet projekt.

A na koniec — coś dla zdrowia

W obecnych czasach większość ludzi rezygnuje już z uprawiania własnych roślin, jednak zwiększające się zainteresowanie tematyką zdrowego odżywiania przywraca "modę" na samodzielne produkowanie żywności. Jeżeli po ustawieniu zestawów ogrodowych na podwórku zostanie jeszcze niewielki wolny placyk, warto pomyśleć o przekształceniu go w przydomowy sad lub malutki warzywniak. Można posadzić w nim m.in. brukselkę, szpinak, brokuły, szparagi, groch i kapustę — to właśnie zielone warzywa są najlepszym źródłem zróżnicowanych związków odżywczych. A sadzić warto nie tylko ze względów zdrowotnych. Ponad 70% ogrodników przyznaje, że pielęgnacja domowego ogródka jest dla nich najlepszym sposobem na relaks!

Napisz komentarz