Leżanki ogrodowe – co warto wiedzieć przed ich zakupem
Leżanki ogrodowe – co warto wiedzieć przed ich zakupem

Wszystkie elementy wyposażenia ogrodu składają się na końcowy charakter i funkcjonalność otwartej przestrzeni. Często jednak nawet najwygodniejsze komplety wypoczynkowe, uzupełnione na dodatek miękkimi sofami rattanowymi, nie odpowiadają w stu procentach potrzebom domowników. Na krzesłach i fotelach można wygodnie się rozsiąść, ale przydałoby się jeszcze na czymś położyć. Bo czy może być coś przyjemniejszego od wylegiwania się z książką na łonie natury? Na pewno nie! A taki komfort zapewniają wyłącznie leżanki ogrodowe. Podpowiadamy, czego warto się o nich dowiedzieć przed dokonaniem zakupu.

Wygodę warunkuje typ konstrukcji

Pod względem budowy ten typ mebli ogrodowych dzielimy na dwie grupy: leżanki ruchome oraz stałe. Pierwsze są bardziej funkcjonalne. Pozwalają na regulowanie oparcia w różnych punktach, dzięki czemu użytkownik swobodnie manewruje jego kątem nachylenia. Dostosowuje ułożenie mebla do swoich indywidualnych i zmieniających się potrzeb — może wypoczywać na nim w pozycji siedzącej, półleżącej lub całkowicie na płasko. Leżanki posiadające kilkustopniową regulację są droższe od tych statycznych, ale wyższa cena wynika z ich maksymalnej wielofunkcyjności. Mogą odgrywać rolę zwykłych krzeseł, hamaków, foteli z ratanu czy nawet ogrodowych łóżek.

W sklepach internetowych z meblami z ratanu nie brakuje jednak równie wygodnych leżanek o nieregulowanej budowie. W ich przypadku komfort warunkowany jest przez specyficzny kształt. Bo leżanki nie muszą być wcale tradycyjnie prostokątne i płaskie. Dużo lepiej sprawdzają się te o owalnej formie, przypominające kształtem zamknięte muszle. Posiadają delikatnie podwyższone oparcia, otoczone z każdej strony olbrzymią ilością mięciutkich ogrodowych poduszek, na których można wygodnie ułożyć kręgosłup, aby zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Ogromnym plusem takich leżanek jest to, że zapewniają dużo większą przestrzeń do relaksu. W przeciwieństwie do leżaków regulowanych można wypoczywać na nich z całą rodziną lub paczką znajomych!

Dodatkowa rada — przed podjęciem decyzji o zakupie każdy powinien pomyśleć, w jaki sposób leżanka ogrodowa będzie najczęściej użytkowana. Jeśli ma ona pełnić funkcję dodatkowego krzesla rattanowego, powinna posiadać dwa udogodnienia. Po pierwsze — wyprofilowane podłokietniki, które pozwolą na wygodne oparcie dłoni i ułatwią wstawanie, a po drugie — dbający o komfort dolnych partii ciała podnóżek.

Ciężki nie zawsze znaczy lepszy — analiza materiałów

Każdemu klientowi zależy na tym, aby jego nowa leżanka ogrodowa radziła sobie z dużym obciążeniem, była wytrzymała i dzięki temu bezpieczna. To, co stabilne, zazwyczaj jest ciężkie. Mając taką świadomość, klient momentalnie decyduje się na zakup mebla ogrodowego wykonanego z metalu. Pozornie wydaje się stabilny, ale przez swoją usztywnioną budowę jest jeszcze bardziej podatny na wywracanie się. Problemem bywa również waga metalowych konstrukcji — nieraz są tak ciężkie, że jedna osoba nie jest w stanie poradzić sobie z przenoszeniem ich z miejsca na miejsce. A funkcjonalna leżanka ogrodowa musi być poręczna.

Skoro nie metal, to co innego? Jednym z pierwszych materiałów, który przychodzi na myśl, jest oczywiście klasyczne drewno. To pobierane z naszych rodzimych gatunków drzew sprawuje się całkiem nieźle — jest estetyczne, dość trwałe, stabilne i przede wszystkim wygodne. Niezmiennie cieszy się wysoką popularnością, ale jednak meble do ogrodu drewniane mają dwie podstawowe wady — potrafią być równie ciężkie co te metalowe i wymagają regularnej konserwacji. Z tego względu w ostatnim czasie coraz częściej zastępuje się je meblami ogrodowymi z drewna egzotycznego. Co prawda są droższe, ale za to dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Nawet wysoka wilgoć nie jest w stanie im zaszkodzić, dlatego mogą być przetrzymywane przy oczkach wodnych i basenach. Minusem jest wyłącznie ich cena.

Drewno sprawdza się dość dobrze, ale nie może równać się z jakością technorattanu. To właśnie ten materiał uchodzi za najlepszy surowiec do produkcji mebli ogrodowych. Jest lekki i poręczny, trwały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne, a oprócz tego bardzo atrakcyjny wizualnie (perfekcyjnie imituje naturalną subtelność rattanowych plecionek). Syntetyczność materiału upraszcza jego pielęgnację, dzięki czemu z łatwością się go czyści i konserwuje. Technorattanowe leżaki ogrodowe często uzupełnia się elementami metalowymi, które wspierają ich konstrukcje i podwyższają ich wytrzymałość.

Dodatkowa rada — nie bez powodu w analizie materiałów nie zostały uwzględnione meble ogrodowe wykonywane z tworzyw sztucznych. Tak naprawdę plastikowe leżanki mają tylko dwie zalety — są bardzo tanie i odporne na działanie wilgoci, dlatego nawet w czasie deszczu można je pozostawić na zewnątrz. Minusów jest natomiast znacznie więcej. Plastik to materiał bardzo lekki, a przez to kompletnie niestabilny i nietrwały. Bardzo trudno nadać mu jakkolwiek atrakcyjny wygląd, dlatego zwykle obniża on wizualną wartość ogrodu. Czegoś takiego lepiej nie kupować.

Napisz komentarz