Poduszki ogrodowe - skuteczna ochrona dla zewnętrznych mebli
Poduszki ogrodowe - skuteczna ochrona dla zewnętrznych mebli

Zestawy mebli ogrodowych niemalże przez cały rok narażone są na działanie warunków zewnętrznych. Muszą radzić sobie z wiatrem, śniegiem i deszczem. Muszą sprostać drastycznym zmianom temperatur — gorącym dniom i towarzyszącemu im palącemu słońcu, a czasem także potężnym mrozom, jeżeli domownicy nie przechowują ich zimą w zamknięciu. A nawet te najbardziej ekskluzywne meble ogrodowe, wykonywane z różnych odmian drewna egzotycznego, niszczą się pod wpływem tych wszystkich czynników, dlatego warto zapewnić im dodatkową ochronę. Poduszki ogrodowe sprawdzą się w tej roli znakomicie.

Nie tylko do ozdoby!

Motywacją do zakupu ogrodowych poduszek najczęściej jest po prostu niezadowalający wygląd mebli. Klienci chcą go poprawić. Pragną przełamać w jakiś sposób surowy wygląd drewna i ożywić jego zabarwienie. Z pomocą takich dodatków zamierzają uzyskać pełną spójność aranżacji, zgrywając motyw i kolor poduszek z wypełniającą przestrzeń zieloną roślinnością i w ten sposób automatycznie łącząc meble drewniane ze stylistyką ogrodu. Wygląd jest dla nich najważniejszy. Ale to nie wszystko, co mogą im zagwarantować poduszki ogrodowe. Ich właściwości są znacznie ciekawsze niż się to wydaje. Bo zazwyczaj największa moc kryje się w tych najbardziej niepozornych elementach.

Drugą bardzo ważną, a przy tym najmocniej odczuwalną funkcją poduszek jest zapewnianie lepszej wygody. Obicia wykonuje się z miękkich i przyjemnych dla skóry materiałów. Położone na krzesłach, ławkach bądź ogrodowych fotelach diametralnie zmieniają poziom ich wygody. Pokrywają całą ich powierzchnię, która najczęściej jest jednak dość twarda, zapewniając miękką przestrzeń do siedzenia, maksymalizującą jakość wypoczynku. Niektóre z poduszek wypełniane są na dodatek specjalistyczną pianką. Dzięki niej stają się jeszcze grubsze i jeszcze bardziej miękkie, całkowicie odseparowując ciało od kontaktu z zimną i twardą powierzchnią.

Ale to dalej nie wszystko! Wiadomo już, że poduszki na krzesła ogrodowe stanowią dekoracyjną część ogrodu i dbają o wygodę swoich użytkowników, ale oprócz tego stają się jeszcze skuteczną ochroną dla zewnętrznych mebli. To często pomijana właściwość, która jednak po głębszym zastanowieniu okazuje się najistotniejsza.

W jaki sposób poduszki ogrodowe potrafią ochronić meble?

Poduszki na meble ogrodowe różnią się znacząco od tych, które stosuje się we wnętrzach. Inny jest przede wszystkim ich kształt. Rzadko kiedy przypominają kwadratowe płaskie powierzchnie. Oczywiście w sklepach z meblami ogrodowymi i takie poduszki można znaleźć, ale o wiele częściej kupowane są te wyposażone w dodatkowe oparcia i to one sprawdzają się też znacznie lepiej. Są wygodniejsze, a przy tym praktyczniejsze. Tworzą barierę ochronną na niemalże całej powierzchni krzeseł — zarówno części przeznaczonej do siedzenia, jak i oparciu.

Przechodząc do konkretów — jakim cudem taki zwykły kawałek materiału miałby przedłużyć trwałość zestawów ogrodowych drewnianych i tym samym zmaksymalizować ich żywotność? Otóż nie jest to wcale zasługa niesamowitych właściwości tkaniny. Jakość obić ma znaczenie, ale ich działanie wynika z czegoś znacznie prostszego — dzięki temu, że umieszczane są bezpośrednio na meblach, ograniczają do minimum ich kontakt z zewnętrznym otoczeniem. Czynniki atmosferyczne nie są wtedy w stanie jakkolwiek zadziałać na drewno bądź inny materiał, z którego wykonano fotele czy ogrodowe krzesła. A to z kolei sprawia, że nic nie jest w stanie ich zniszczyć. Ani silny wiatr lub deszcz, ani silne promieniowanie słoneczne, ani nawet niskie bądź wysokie temperatury powietrza.

Kompletny zestaw mebli ogrodowych to wydatek rzędu kilku, czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Porządne poduszki można już natomiast kupić za cenę mniejszą niż sto złotych od sztuki. To bardzo tanie dodatki, po które każdy może bez problemu sięgnąć, uzyskując w ten sposób efektywne zabezpieczenie dla całego zestawu. I to za niewielkie pieniądze!

Które poduszki ogrodowe sprawdzą się najlepiej?

Wygląd, kształt i rozmiar — to wszystko ma oczywiście znaczenie, ale jednak to materiał obicia na krzesła ogrodowe zadecyduje o jego właściwościach zabezpieczających. Doskonale sprawdzi się chociażby poliester. Poduszki nie muszą być wykonane z niego w całości, ale dobrze by było, aby ich poszewki utworzono właśnie z tego materiału. Dlaczego? Ponieważ jest to materiał higroskopijny. Nie chłonie w sobie wody, a dzięki temu jest również odporny na zaplamienia, które z łatwością można z niego wyczyścić. Jego wysoka sprężystość chroni go przed odkształceniem. Poliester praktycznie się nie gniecie i potrafi bardzo szybko wrócić do swojej pierwotnej formy. Jak na tak jakościowy materiał jest też wyjątkowo tani. Wykonane z niego poduszki ogrodowe można już kupić za kilkadziesiąt złotych!

W roli wypełnienia dla poduszek najlepiej sprawdzi się natomiast zwykła pianka. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki jest jej poziom gęstości, gdyż to ten czynnik zadecyduje o tym, jak dobrze poradzi sobie ona z podtrzymaniem ciała.

Napisz komentarz