Jak wybrać dobry komplet wypoczynkowy do ogrodu?
Jak wybrać dobry komplet wypoczynkowy do ogrodu?

Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, więc to idealny moment na to, by rozpocząć sezon wypoczynku w ogrodzie. Relaks na świeżym powietrzu potrafi być niezwykle przyjemny, ale by przenieść go na jeszcze wyższy poziom komfortu, należy odpowiednio zaaranżować przestrzeń wokół domu. Jej głównym punktem i samym centrum powinien być zestaw mebli wypoczynkowych do ogrodu. Zakup tego odpowiedniego pozwoli stworzyć atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń, wśród której każdy będzie mógł się efektywnie zrelaksować.

Odpowiednia konfiguracja zestawu

Na tym etapie kluczowe będzie wyznaczenie miejsca docelowego dla zestawu. Czy ma on zagościć na miejskim balkonie, czy jednak na szerokim tarasie bądź w samym ogrodzie? Wyznaczona strefa sama nakreśli optymalną dla niego wielkość i konfigurację. Bo do wyboru jest naprawdę mnóstwo przeróżnych opcji — począwszy od balkonowych dwuosobowych zestawów składających się z małego stolika ogrodowego i dwóch krzeseł, aż po komplety dwunastoosobowe, które świetnie nadadzą się do częstych spotkań towarzyskich i organizacji imprez plenerowych.

Duże zestawy mogą kusić swoją wielofunkcyjnością, ale nie wolno zapominać o tym, że zajmują sporą ilość miejsca. Przy aranżowaniu zielonej przestrzeni należy koniecznie zachować optymalną ergonomię, tzn. stworzyć ogród z pomocą takich elementów, które nie utrudnią przemieszczania się i nie staną się przeszkodą w codziennym życiu. Przed zakupem mebli wypoczynkowych ogród należy dokładnie obmierzyć. Przestrzeń przeznaczona na zestaw składający się ze stołu i krzeseł powinna wynosić przynajmniej 10 m² - taki metraż gwarantuje pełną swobodę i wygodę.

Dodatkowa rada — warto też kombinować! Jeżeli na maleńkim balkonie nie mieszczą się zwykłe fotele, można pomyśleć o zastąpieniu ich węższymi taboretami, okrytymi miękkimi poduszkami ogrodowymi. Przy mniejszym metrażu doskonałym wyborem są również meble modułowe. Nieskończona ilość konfiguracji pozwala idealnie dostosować je do warunków przestrzeni.

Materiał dbający i o meble, i o użytkowników

W przypadku standardowych zestawów mebli ogrodowych, przeznaczonych głównie do biesiadowania w gronie rodzinnym, wybór jest dość prosty — tak naprawdę każdy rodzaj drewna (np. gatunek egzotyczny) sprawdzi się dobrze. Komplety wypoczynkowe rządzą się jednak swoimi prawami. Wyposażane w liczne fotele z oparciami, narożniki lub długie kanapy muszą przejąć rolę wypoczynków salonowych, oferując użytkownikom dokładnie taki sam poziom wygody. Jedynym dobrym w tym przypadku wyborem okaże się technorattan. To prawdziwa perła wśród materiałów, która w ostatnim czasie cieszy się niesamowitą popularnością.

Meble ogrodowe z technorattanu na pewno są atrakcyjne pod względem wizualnym, gdyż perfekcyjnie imitują przepiękną plecionkę naturalnego rattanu. Ale to nie w wyglądzie tkwi ich siła! O wiele ważniejsze jest to, że są one kilkukrotnie wygodniejsze od zestawów z drewna, wikliny, metalu czy plastiku. Oprócz wdzięcznego użytkowania oferują rewelacyjną jakość. Technoratan cechuje się maksymalną odpornością na działanie czynników atmosferycznych, jest niepodatny na zmiany temperatur i zupełnie niewrażliwy na wpływ wilgoci. Wymaga minimalnej pielęgnacji i konserwacji, przez cały rok może stać na zewnątrz. Nie ma drugiego takiego materiału, który łączyłby w sobie wygodę, jakość i wygląd.

Niebanalne rozwiązania

Klasyczne zestawy ogrodowe wypoczynkowe mają podobną konfigurację. Składają się z niskich stolików kawowych, rozkładanych foteli i długich kanap. W niektórych sytuacjach ten trzeci element warto jednak zastąpić bardziej funkcjonalnym narożnikiem. A jeszcze lepiej — narożnikiem modułowym, który w zależności od potrzeb zawsze można będzie rozłożyć, przygotowując z niego pojedyncze segmenty do siedzenia. Warto też sprawdzić, z jakiego materiału wykonano obicia dla siedzisk. Powinny być dość miękkie i tym samym wygodne, ale jednocześnie na tyle elastyczne i zbite, by nie odkształcały się pod wpływem nacisku ciała i dobrze je podtrzymywały.

W najnowocześniejszych zestawach mebli ogrodowych z technorattanu pojawiają się różne dodatkowe elementy. Ostatnim hitem są m.in. ławostoły. Zbudowane ze składanych nóżek w pierwotnym ustawieniu wyglądają jak klasyczne stoły, ale w przeciągu krótkiej chwili można je przeobrazić w niskie ławy, by wygodnie się przy nich rozłożyć i napić się popołudniowej kawy. W sklepach występują również wysokie stoliki o stałej budowie, przypominające elementy tradycyjnych zestawów obiadowych. Mogą być one dobrym wyborem dla osób, które lubią raczyć się posiłkami na świeżym powietrzu lub chętnie organizują grille i inne plenerowe spotkania towarzyskie.

A gdy ten idealny komplet ogrodowy z centrum mebli rattanowych zostanie już wybrany, warto zrobić wszystko, by jak najdłużej się nim cieszyć. Każdy typ mebli należy regularnie oczyszczać z zanieczyszczeń i przynajmniej dwa razy w roku zakonserwować jego powierzchnię. Jeżeli natomiast w domu brakuje miejsca na to, by podczas niepogody przechować komplet w zamkniętym pomieszczeniu, warto osłonić go dużym parasolem ogrodowym. Przedłuży on jego trwałość.

Napisz komentarz