Taras w stylu skandynawskim
Taras w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest zdecydowanie najmocniejszym trendem architektonicznym ostatnich kilku lat. Dotychczas wykorzystywany w domowych aranżacjach, teraz zostaje przeniesiony na zewnątrz i jak się okazuje, tam też sprawdza się znakomicie! Geometryczne formy, funkcjonalne zestawy mebli ogrodowych, subtelne oświetlenie, minimalizm dodatków i to wszystko skąpane w jasnych delikatnych barwach. Taras urządzony w stylu skandynawskim staje się istną oazą harmonii. Miejscem, w którym po prostu chce się wypoczywać!

Aranżacje w stylu skandynawskim cechuje przede wszystkim prostota. To projekty minimalistyczne i idealnie uporządkowane, od których aż bije harmonia i spokój. Nie ma w nich miejsca na ciężkie zestawy ogrodowe, mnogie dodatki czy energetyczne połączenia barw. Otoczenie musi sprawiać wrażenie czystego, przestronnego i kojącego. Podpowiadamy, jak osiągnąć taki efekt w pięciu prostych krokach.

Krok 1 — najpierw podstawa

Jeżeli taras został już wyłożony kafelkami czy płytkami — nic się nie dzieje — z pomocą odpowiednich mebli ogrodowych i dodatków spokojnie wydobędzie się z niego klimat Skandynawii. Urządzając go jednak od podstaw, warto od razu stworzyć z niego świetną bazę dla pozostałych elementów wyposażenia. W skandynawskich aranżacjach doskonale odnajdą się przede wszystkim jasne podłogi. Koniecznie wykonane z naturalnych materiałów, czyli np. surowych desek z wyraźnie zaznaczonym rysunkiem słojów. W wersji specjalnie bielonej będą jeszcze bardziej efektowne. Można również celowo je postarzyć bądź pokryć warstwą lakieru o matowym wykończeniu, by nabrały ciekawego charakteru i stały się subtelną ozdobą całej aranżacji.

Krok 2 — wybór mebli

Meble ogrodowe w stylu skandynawskim powinny sprawiać wrażenie lekkich i przyjemnych. Muszą też być niebagatelnie wygodne. Należy unikać w nich mocnego zabarwienia, zastępując je stonowanym i naturalnym wykonaniem. Minimalistyczne w formie komplety o prostych geometrycznych liniach sprawdzą się tutaj znakomicie — zbudowane z niskich ław i foteli, uzupełniane bardzo lekkimi stolikami kawowymi w sposób bezpretensjonalny zorganizują całą przestrzeń. Powinny być wykonane z materiałów naturalnych lub tych, które fantastycznie je naśladują, czyli np. technorattanu. Ta wspaniała imitacja klasycznego rattanu jest o tyle ciekawą propozycją, że wykazuje się niesamowitymi właściwościami technicznymi, a oprócz tego może być dowolnie barwiona. Jej wykończenie powinno być utrzymane w ziemistej jasnej kolorystyce — wszelkie odcienie beżu, bieli, szarości czy nawet kremowego brązu są jak najbardziej wskazane.

Krok 3 — uzupełniające dodatki

Piękno to również wygoda, która w stylu skandynawskim ma olbrzymie znaczenie. Bo choć meble ogrodowe technorattan same w sobie zapewniają wyraźny komfort, można go jeszcze bardziej podwyższyć, wykorzystując w tym celu miękkie poduchy, dodatkowe obicia czy lekkie koce idealne na chłodne wieczory. Podobnie jak w przypadku mebli tutaj też ważny jest materiał. Idealne pokrycie zagwarantuje tym dodatkom lekka lniana tkanina albo nieco cięższa i grubsza wełna owcza.

Dodatki niekoniecznie muszą być jednak praktyczne. W skandynawskich aranżacjach nie brakuje również miejsca na czysto dekoracyjne elementy. Proste w formie donice ogrodowe pozwolą uzupełnić taras bujną roślinnością, która wspaniale ożywi jasną kolorystykę, w naturalny sposób łącząc się z drewnem czy technorattanem. Najbezpieczniejszym wyborem będą donice o geometrycznym prostokątnym kształcie, dopasowane barwą do kompletu mebli ogrodowych. W przypadku dobierania do nich roślinności, domownicy mają wolną rękę — każdy gatunek kwiatów sprawdzi się tak samo dobrze!

Krok 4 — oświetlenie projektu

Skandynawia to chłodny region, kojarzący się z wieczną zimą i mrozem. Może właśnie dlatego w związanych z nią aranżacjach tak ważną rolę odgrywa światło. To ono ma za zadanie zbudować wyjątkowy nastrój i sprawić, by aranżacja stała się przytulna i ciepła w odbiorze — nawet po zmroku. Szukając odpowiednich punktów oświetleniowych, można pójść w dwóch różnych kierunkach: albo podążyć drogą minimalizmu i wykorzystać proste oświetlenie ledowe w postaci punktowych lampek i kinkietów, które niezauważalnie wtopią się w całą koncepcję, albo wykorzystać nastrojowe ozdobniki. Bardzo modne ostatnio cotton balls, czyli świetlne kuleczki zawieszone na długich sznurach, efektownie otoczą zestawy mebli ogrodowych i wprowadzą niezwykłą atmosferę. Podobnie zadziałają różnego rodzaju lampiony, małe świeczniki czy nawet pojedyncze świece ustawione na tackach.

Krok 5 — spójna kolorystyka

Mimo iż wzmianki o kolorystyce pojawiły się w tym tekście kilkukrotnie, jest to tak ważna zasada, że warto przypomnieć o niej raz jeszcze. O ile kontrasty są cechą dominującą w stylu nowoczesnym, tak w skandynawskich aranżacjach należy ich kategorycznie unikać. Spójność kolorystyczna powinna dominować w całym projekcie. Kolory poszczególnych elementów — krzeseł ogrodowych, stołów, donic, dodatków czy nawet oświetlenia — muszą ze sobą perfekcyjnie współgrać. Tworzyć jasną i zgrabną całość. Bo w kolorze tkwi cała siła skandynawskiego stylu.

Napisz komentarz