Dlaczego warto mieć hamak w ogrodzie
Dlaczego warto mieć hamak w ogrodzie

A gdyby tak poczuć się we własnym ogrodzie jak na rajskich wakacjach na Malediwach? Każdego dnia zaznawać uczucia błogiego relaksu, jak gdyby leżało się na rozgrzanym piasku i wsłuchiwało w uspokajający szum fal na tropikalnej wyspie? Brzmi pięknie, a na dodatek jest to możliwe. Te i jeszcze inne korzyści zapewnia jeden element — hamak ogrodowy.

Zapewne nikt nie zrezygnowałby z wakacji swoich marzeń na rzecz zakupu ogrodowego hamaka, ale jednak jest to świetny (i tani!) patent na codzienne sprawianie sobie drobnej przyjemności. To taka namiastka luksusowego wypoczynku, na którą każdy może sobie pozwolić. A każdy nawet powinien to zrobić — z siedmiu kluczowych powodów!

1. Trudny montaż? Mamy na to rozwiązanie!

Pierwsze skojarzenie z hamakiem to gruby płat materiału zawieszony na konarach drzew, ewentualnie długich drewnianych podstawkach. Nie każdy tego rodzaju produkt wymaga jednak samodzielnego montażu, który potrafi być tak skomplikowany, że niweluje całą przyjemność czerpaną z leżenia. W naszym sklepie internetowym z meblami ogrodowymi występują hamaki oparte na stabilnych stelażach. Niczego nie trzeba z nimi robić. Wystarczy ustawić je w dogodnym miejscu i... odpocząć!

2. Do leżenia i siedzenia

Wykorzystywane głównie jako powierzchnie do leżenia, dziś występują w tak wielu wspaniałych konfiguracjach, iż pozwalają wypoczywać w zupełnie dowolnej pozycji. Niekoniecznie na leżąco. Bardzo modne stały się ostatnio tzw. fotele hamakowe do ogrodu, które znakomicie zastępują klasyczne krzesła i fotele, bo są o tysiąckroć wygodniejsze. Zajmują niewiele miejsca. Charakteryzują się wyciągniętą w górę, ale mniejszą na szerokość budową. Doskonałe dla małych ogrodów, balkonów i tarasów.

3. Sposób na... bezsenność

Już na samą myśl o popołudniowej drzemce na bujającej powierzchni człowiek robi się jakby senniejszy, ale nie jest to wyłącznie efekt placebo. Naukowcy potwierdzili bowiem, że hamak ogrodowy może być naturalnym lekarstwem na bezsenność. Z jakiegoś przecież powodu rodzice kołyszą swoje dzieci do snu, uznając to za jedną z lepszych technik szybkiego usypiania. Generowany przez hamaki ogrodowe ruch wahadłowy zapewnia niemalże identyczne doznania. Powoduje wzrost częstotliwości fal mózgowych odpowiedzialnych za sen, dzięki którym dorosły nawet człowiek zasypia jak niemowlak, a jego drzemka jest wyjątkowo głęboka — wspaniale regeneruje i ciało, i umysł.

hamak w ogrodzie

4. Chwila lenistwa bez żadnych wyrzutów sumienia

Pracoholizm to choroba XXI wieku. Nawet w ogrodzie zawsze znajdzie się coś do roboty — a to trzeba przystrzyc trawnik na posesji, a to przetrzeć meble ogrodowe z technorattanu, na których warstwa kurzu zaczęła zbliżać się do niepokojących rozmiarów. Hamaki dają natomiast przyzwolenie na tę niezbędną chwilę lenistwa. Otaczają leżącego niczym chmurka zwiewnej tkaniny. Zamykają go w swojej materiałowej konstrukcji, totalnie odcinając go od świata zewnętrznego. Nawet kilkuminutowy relaks w takim otoczeniu potrafi zapewnić człowiekowi solidny zastrzyk energii na resztę dnia. Każdy niedowiarek sam powinien to sprawdzić!

5. Więcej natury = więcej zdrowia i szczęścia

Ten, kto wyposaży swój zestaw mebli ogrodowych w przynajmniej jeden hamak, na pewno będzie bardziej skory do spędzania czasu na świeżym powietrzu. A natura ma zbawienny wpływ na ludzki organizm. Kontakt z nią działa kojąco na duszę — uspokaja, wycisza, pozwala zapomnieć o wszelkich stresach i zmartwieniach. Jest też najlepszym lekarstwem na kiepską odporność. Wielokrotnie udowodniono bowiem, że osoby, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, cieszą się lepszym zdrowiem od tych przesiadujących całymi dniami w zamkniętych czterech ścianach. Zamiast antydepresantów i witaminek w tabletkach, zalecamy codzienny relaks na hamaku do ogrodu.

6. Domowa rehabilitacja dla obolałego ciała

Każdy zna to uczucie, gdy wraca tak zmęczony z pracy, że całe ciało aż krzyczy z bólu, a nawet pozycja leżąca nie przynosi oczekiwanej ulgi. Wina tkwi bowiem w nieodpowiednim podłożu. Nawet bardzo miękkie i elastyczne materace nie są w stanie zapewnić ciału pełnej swobody, podczas gdy hamak ogrodowy układa je w tzw. "wiszącej pozycji", momentalnie zmniejszając nacisk na mięśnie i tkanki. To taka domowa rehabilitacja dla przeciążonego kręgosłupa i newralgicznych partii sylwetki. Ciało na hamaku staje się niemalże bezwładne, dzięki czemu może wreszcie naprawdę wypocząć.

7. Olbrzymia frajda dla dzieci

Nikt nie wybiera zestawów mebli do ogrodu z myślą o ich najmłodszych użytkownikach. A dzieciom też warto przecież zapewnić trochę radości — chociażby poprzez zakup dodatkowych hamaków, które błyskawicznie staną się ich ulubionym miejscem do zabaw. Można na nich nie tylko leżeć, ale też czytać, grać w gry czy nawet oglądać bajki na urządzeniach mobilnych. A to wszystko pod czujnym okiem mamy i taty, którzy tuż przy swoich szkrabach będą relaksować się w zaciszu domowego ogródka. Rodzinny wypoczynek w plenerze czas zacząć!

Napisz komentarz