Stoły ogrodowe – zanim kupisz, zwróć uwagę na te 3 rzeczy
Stoły ogrodowe – zanim kupisz, zwróć uwagę na te 3 rzeczy

Stoły ogrodowe to wyposażenie typu must-have, jeśli chodzi o ogrody, tarasy, a nawet balkony. Stanowią podstawę aranżacji przestrzeni, ale także fundament jej funkcjonalności. Zakup stołu ogrodowego – jako że jest swego rodzaju inwestycją i często wiąże się z niemałym wydatkiem – powinien być poprzedzony choćby wstępną analizą ofert serwowanych przez producentów. To pozwala na zakup jak najlepszego stołu w ramach budżetu, jaki możesz na to przeznaczyć. Umówmy się jednak – taki research wymaga sporo czasu i energii, dlatego dziś ułatwimy Ci to zadanie i opowiemy o trzech całkowicie podstawowych rzeczach, na które powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem stołu ogrodowego. Gotowy?

Zanim zaczniemy, uprzedzamy – te trzy aspekty mogą nie sprawić wrażenia przełomowych. I dobrze, bo nie o to chodzi. Omawiamy tutaj podstawy, które – jak pokazuje doświadczenie - są często lekceważone. Co więcej, są to aspekty, na które warto zwrócić uwagę niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji ogromny ogród, niewielki taras czy malutki balkon. Wystarczy, że chcesz stworzyć świetną aranżację przy możliwie jak najrozsądniejszych kosztach. Co jest ważne na samym początku?

Zanim jeszcze otworzysz przeglądarkę internetową i zaczniesz poszukiwania najlepszych sklepów z meblami ogrodowymi, poświęć kilka minut na precyzyjne określenie swoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości. Odpowiedz na pytania:

  • jak dużą masz przestrzeń do zagospodarowania?
  • ile pieniędzy możesz wydać na wymarzony stół ogrodowy?
  • jaki styl aranżacyjny podoba Ci się najbardziej i jaki chciałbyś wykreować?
  • co jest dla Ciebie najważniejsze – funkcjonalność czy design stołu ogrodowego?

Jeśli już odpowiesz na te pytania, możesz przejść dalej.

1. Wielkość stołu ogrodowego

Duże stoły

Duże stoły to świetna propozycja dla tych osób, które często organizują np. rodzinne obiady i imprezy ze znajomymi. W takich sytuacjach warto rozejrzeć się za rozkładanymi stołami, opartymi na intuicyjnym mechanizmie, dzięki któremu przygotowanie stołu zajmie tylko kilka minut i nie wywoła potu na czole. Niektóre duże, rozkładane stoły ogrodowe posiadają w swojej konstrukcji również siedziska – to już 100-procentowa wygoda! Są stosunkowo lekkie, a więc z łatwością może przenieść je w inne miejsce – np. bardziej słoneczne lub zacienione.

Małe stoły

A jeśli stołu ogrodowego potrzebujesz po to, by usiąść przy z nim z filiżanką kawy, książką lub laptopem, poszukaj czegoś małego i zgrabnego. Tutaj też świetną opcją okaże się stół łatwy w złożeniu, który nieużywany może znajdować się pod krzesłem, fotelem lub w rogu tarasu, ogrodu, balkonu.

2. Kształt stołu ogrodowego

Stoły ogrodowe dzielą się przede wszystkim na dwa podstawowe kształty: okrągłe i kwadratowe/prostokątne. To, na jaki format blatu się zdecydujesz znów zależy od tego, ile osób planowo ma przy stole odpoczywać. Jeśli maksymalnie cztery, niewielki stół kwadratowy i okrągły jak najbardziej wystarczy. Jeśli więcej, prostokątny lub okrągły, ale o większych rozmiarach. Stoły prostokątne i kwadratowe mają tę zaletę, że bez problemu można dosunąć je do ściany, robiąc trochę dodatkowego miejsca w centralnej części ogrodu, na inne aktywności. Za to okrągłe – tutaj znika problem „marnowania miejsca” na rogach; goście, jeśli nie widzą problemu w siedzeniu bliżej siebie, mogą szybko wygospodarować ciut więcej przestrzeni dla innych.

3. Tworzywo, z jakiego jest wykonany stół ogrodowy

To, jaka aranżacja interesuje Cię najbardziej oraz to, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na kupno stołu ogrodowego wiąże się z materiałami, z jakich będzie on wykonany. Omówmy po krótce każdy z nich.

Drewno

Tworzywo cenione przez wielbicieli tradycyjnego, ciepłego wyglądu mebli. Ceniony również przez fanów eko-aranżacji. Stoły drewniane wyglądają bardzo naturalnie, dzięki czemu doskonale wpasowują się w klimat ogrodu – pełnego zieleni i kwiatów. Jednak pojęcie „drewno” jest dość pojemne. Producenci korzystają bowiem z różnych odmian drewna, które charakteryzują się mniej lub bardziej unikalnym wyglądem oraz mniej lub bardziej satysfakcjonującą wytrzymałością. Do tańszych gatunków należy dąb i orzech, a najbardziej wymagającym klientom powinien przypaść do gustu np. teak lub drzewo eukaliptusowe.

Uwaga!

Stoły ogrodowe wykonane z drewna wymagają odpowiednich zabiegów konserwacyjnych – aby utrzymały swoją jakość i piękno przez długi czas. Powinno się również unikać stawiania tego rodzaju stołów bezpośrednio na trawie lub glebie – wilgoć z naturalnego podłoża może bardzo niekorzystne wpłynąć na kondycję mebli.

Metal

Bardzo wytrzymały – zarówno na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, jak i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Stoły ogrodowe metalowe świetnie komponują się z nowoczesną, industrialną stylistyką. Ich wadą jest dość spora waga. Jeśli jednak nie zamierzasz często zmieniać pozycji stołu, nie powinno Ci to przeszkadzać.

Szkło

Stoły ogrodowe szklane prezentują się nadzwyczaj wyjątkowo i pasują do eleganckich, nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Obecnie dostępne są bardzo wytrzymałe odmiany szkła, więc ryzyko wypadków jest niewielkie. Co prawda, szklany stół znacznie częściej wymaga czyszczenia, ale to cena, jaką płaci się za ten piękny, delikatny wygląd.

Technorattan

Tworzywo, które charakteryzuje się dużą lekkością i trwałością. Niejako łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy poprzednio wymienionych materiałów. Dostępne w wielu wersjach kolorystycznych odpowiada na potrzeby coraz większej liczby klientów. Stoły ogrodowe z technorattanu są jednymi z najpopularniejszych, jeśli chodzi o polskie ogrody i tarasy. To już wszystko. Trzy podstawowe, lecz niezwykle ważne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed nabyciem wymarzonego stołu ogrodowego. Przeanalizuj przyszły zakup pod ich kątem, a zyskasz pewność, że tak zdobyty blat posłuży Ci przez długie lata, dając całkowitą satysfakcję - zarówno z jego piękna, jak i wygody.

Napisz komentarz