Jak impregnować drewniane meble ogrodowe?
Jak impregnować drewniane meble ogrodowe?

Drewniane meble stanowią podstawowe wyposażenie wielu ogrodów – utrzymanych zarówno w ekologicznych, jak i nowoczesnych stylizacjach. Nadają one przestrzeni przytulnego klimatu, a jednocześnie są bardzo wygodne i funkcjonalne. Jednak nawet jeśli meble wykonane są z najszlachetniejszych odmian drewna, czas nie jest ich sprzymierzeńcem. Wraz z jego upływem tracą swoje początkowego piękno i blask. Mamy jednak dobrą wiadomość – da się temu zapobiec. Wystarczy poznać prawidłową technikę dbałości o drewniane meble ogrodowe, czyli impregnację.

Olejowanie drewnianych mebli ogrodowych

Mimo że większość drewnianych mebli ogrodowych jest olejowana jeszcze w fabryce, w procesie produkcji, niezwykle ważne jest, aby przed rozpoczęciem korzystania z nich powtórzyć ten zabieg samodzielnie. To znacząco zwiększy ich odporność – zarówno na niekorzystne działanie promieni słonecznych, wilgoć, jak i zarysowania. Pojawia się jednak pytanie – jak zrobić to prawidłowo? Od czego zacząć? Z jakich preparatów skorzystać?

Przygotowanie do impregnacji – niezwykle ważny krok

Zanim rozpoczniesz impregnację, poświęć odpowiednio dużo czasu i uwagi na to, by oczyścić meble.

1. Ścieranie

Na początek weź do ręki kawałek papieru ściernego i dokładnie przetrzyj drewnianą powierzchnię, centymetr po centymetrze. Zabieg ten jest dedykowany zarówno meblom, które w przeszłości były już impregnowane – wtedy papier usuwa z nich resztki starego preparatu, jak i nowemu wyposażeniu – ścieranie otwiera pory drewna, dzięki czemu olej skuteczniej przenika do wnętrza mebli, a cały zabieg pielęgnacyjny jest efektywniejszy.

2. Mycie

Następnie przy pomocy wilgotnej ściereczki usuń z drewnianej powierzchni wszystkie zanieczyszczenia, takie jak kurz czy błoto. Pamiętaj, by dotrzeć również do wszystkich wgłębień.

3. Suszenie

Po ścieraniu i myciu konieczne jest suszenie. Pozostaw meble na świeżym powietrzu na co najmniej kilka godzin.

Nakładanie oleju na drewniane meble ogrodowe

Teraz przyszła pora na najprzyjemniejszą czynność w całym zabiegu impregnowania. Do olejowania wykorzystaj pędzel o dość dużej szerokości i najlepiej miękkim włosiu. Preparat nakładaj wzdłuż usłojenia i w dość dużej ilości – odrobinę więcej niż jest w stanie przyjąć drewno. Wtedy ten nadmiar powoli zostanie wchłonięty przez mebel i dotrze nawet do najgłębiej ułożonych warstw. Jeśli jednak po godzinie od zakończenia olejowania nadmiar preparatu pozostał na meblu, to znak, że drewno „upiło” się go już wystarczająco i możesz usunąć to za pomocą papierowego ręcznika.

… i znów nakładanie oleju

W większości sytuacji jedna warstwa preparatu to za mało, dlatego jeśli zależy Ci na skutecznym zaimpregnowaniu mebli, powtórz zabieg olejowania kilka razy. W przypadku mebli ogrodowych, jako że narażone są na niekorzystne działanie wielu czynników zewnętrznych, zaleca się aż 6-8 sesji.

Regularność impregnacji – klucz do utrzymania piękna drewnianych mebli ogrodowych

Pamiętaj jednak, że jednorazowy zabieg impregnacji nie daje gwarancji wieloletniego piękna drewnianych mebli ogrodowych. Aby pozostały ładne i funkcjonalne, powtarzaj tę czynność raz do roku, a jeśli meble są intensywnie użytkowane i narażone na częsty kontakt z niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, raz na pół roku.

Czym impregnować drewniane meble ogrodowe?

A teraz odpowiemy na dwa dodatkowe pytania. Jednym z nich jest kwestia doboru preparatu. Cóż, sprawa może wydawać się trudna, biorąc pod uwagę to, jak wiele produktów tej kategorii znajduje się w sklepach. Pokieruj się więc zasadą złotego środka – wybierz olej ze środkowej półki cenowej. Olej, a nie zwykły, tani impregnat w sprayu.

Kiedy impregnować drewniane meble ogrodowe?

Ze względu na to, że przed rozpoczęciem zabiegu impregnacji mebel trzeba oczyścić i osuszyć, najlepszą porą na tego typu działanie jest ciepły, słoneczny, ale odrobinę wietrzny dzień. Najlepiej więc konserwować drewniane meble ogrodowe tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego.

Napisz komentarz