Jak wybrać parasol ogrodowy? Na co zwrócić uwagę?
Jak wybrać parasol ogrodowy? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli nie kupiłeś parasola ogrodowego przed rozpoczęciem lata, to teraz jest ku temu kolejna dobra okazja. Schyłek wakacji i początek jesieni to czas niezwykle słoneczny, ale i i deszczowy. A nie musimy chyba nikogo przekonywać, że przy takiej pogodzie dodatkowy „dach” nad głową w ogrodzie i na balkonie jest na wagę złota. Jednak zakup parasola ogrodowego wbrew pozorom nie jest łatwy. Jest wiele elementów, na które warto zwrócić uwagę, i właśnie o nich piszemy w dzisiejszym artykule.

1. Miejsce, w którym parasol ogrodowy zostanie ustawiony

Mały balkon, duży taras, przestrzeń przy basenie – każde z tych miejsc potrzebuje parasola ogrodowego o innych rozmiarach i choćby innym sposobie działania. Na niewielkim balkonie i niedużym tarasie najlepiej sprawdzają się parasole składane. Z wiadomych powodów – żeby zaoszczędzić miejsce, którego i tak zawsze jest za mało. Najlepsze w tym przypadku są parasole na wysięgnikach, ustawiane na balkonowych płytkach lub tarasowych deskach. Tego rodzaju parasol umożliwia swobodne ustawienie stołu i krzeseł w tworzonym przez niego cieniu. Inną, równie ciekawą opcją, są parasole mocowane do ścian.

2. Intensywność światła słonecznego

Balkon i taras to miejsca, w których prędzej czy później pojawia się cień – dzięki ścianom lub rozłożystemu drzewu. Słońce doskwiera przede wszystkim w południe, dlatego tutaj najlepiej sprawdzają się proste parasole ogrodowe, które chronią przede wszystkim przed światłem padającym z góry, pod kątem prostym.

Jeśli jednak pożądana jest całodniowa ochrona przed słońcem, bo parasol będzie stał na otwartej przestrzeni (przy basenie, na plaży) warto zainwestować w taki, z regulowanym daszkiem; taki, który można z łatwością dopasować do kąta, pod jakim padają promienie słoneczne.

nowoczesne parasole ogrodowe

3. Materiał, z jakiego wykonano parasol ogrodowy

Parasole ogrodowe są pod tym względem dość wyjątkowe. Liczy się bowiem nie tyle rodzaj materiału, co jego gęstość. Im większa, tym lepiej, bo parasol zapewnia skuteczniejszą ochronę przed słońcem i wykazuje się większą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe. Równie ważne są szwy i złącza. Najlepiej, gdyby ich liczba była znikoma, bo im więcej, tym parasol jest bardziej podatny na różnego rodzaju rozdarcia. To po prostu osłabia jego konstrukcję. Dlatego zwróć na to szczególną uwagę. Przyjrzyj się, czy parasol jest solidnie uszyty, czy szwy są dodatkowo zabezpieczone.

4. Podstawa parasola ogrodowego

Nawet najtrwalszy i najpiękniejszy parasol ogrodowy nie będzie służył dobrze, jeśli nie zostanie oparty na dobrej podstawie. I niezależnie od tego, jaki to będzie rodzaj – parasol standardowy czy boczny – to właśnie podstawa gwarantuje mu stabilność, chroni przed niekontrolowanymi przesunięciami i upadkiem, a więc także uszkodzeniami. Powinna być więc masywna i ciężka. Najlepiej wykonana z betonu. Plastikowe podpory nie są w stanie ochronić parasola nawet przed lekkim wiatrem, dlatego betonowe, mimo że nie są zbyt komfortowa w przenoszeniu, zapewniają parasolowi wysoką funkcjonalność.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie parasola ogrodowego?

  • łatwość montażu,
  • materiał, z jakiego wykonany jest nie tylko samo zadaszenie, ale też stelaż i trzonek – warty uwagi jest np. eukaliptus,
  • wysokość – możliwość jej regulacji,
  • estetyka – aby parasol dobrze komponował się z meblami ogrodowymi.

Napisz komentarz