Jak pomalować meble ogrodowe? 5 praktycznych porad
Jak pomalować meble ogrodowe? 5 praktycznych porad

Dwa najlepsze momenty na malowanie mebli ogrodowych to na chwilę przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego oraz tuż po jego zakończeniu, zanim skryje się meble w magazynku na kilka najbliższych miesięcy. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Przygotowanie materiału do malowania, wybór farb, technika – o tym i o jeszcze kilku rzeczach opowiadamy w dzisiejszym artykule, odpowiadając na jedno ważne pytanie: jak pomalować meble ogrodowe?

Malowanie mebli ogrodowych zamiast kupowania nowych

Na początek jedna bardzo ważna rzecz - meble, które nie są regularnie malowane i impregnowane (szczególnie, jeśli mówimy o meblach drewnianych) szybko tracą swoje piękno i funkcjonalność. Jeśli więc nie chcesz co roku wydawać sporej sumy na nowe meble ogrodowe, pogódź się z tym, że przed lub po sezonie trzeba je odnowić i pomalować. Regularnie i sumiennie. Ale spokojnie. Choć zadanie jest czasochłonne, to daje mnóstwo satysfakcji. Przekonasz się sam.

Jak pomalować meble ogrodowe? Proste i sprawdzone kroki

1. Zebranie materiałów – farby i pędzla

Pierwszym krokiem w całym procesie odnowy i malowania mebli ogrodowych jest kupno potrzebnych do tego materiałów. Mamy tu na myśli przede wszystkim farby i pędzel. Te powinny być dobrane z myślą o materiale, z jakiego wykonane jest ogrodowe wyposażenie, bowiem innych preparatów potrzebują meble drewniane, a jeszcze innych metalowe i plastikowe. Pamiętaj, by zawsze dokładnie czytać etykiety zamieszczone na puszkach farb – przede wszystkim ze względu na instrukcje użycia. Zastosowanie się do nich to gwarancja właściwej przyczepności barwnika do powierzchni mebli.

Większość farb charakteryzuje się dość dużą uniwersalnością – pasują do wielu różnych materiałów. Na wyróżnienie w tym akapicie zasługują jednak meble rattanowe i wiklinowe. Do nich najlepiej zastosować farbę w sprayu, bo to pozwala na dokładniejsze wykończenie – dotarcie barwnika nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. Wspomnijmy jeszcze o meblach metalowych, jako że są one w szczególności podatne na rdzę, dlatego wybierając farbę do tego typu mebli, warto wybrać taką, która w składzie zawiera składniki ochronne (przeciwkorozyjne).

Co do pędzla, wybierz stosunkowo mały, tak, by bez problemu zmieścił się w puszcze, a włosie dobierz zgodnie z rodzajem farby – inne włosie pasuje do farb olejowych, a inne do lateksowych. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na etykietach.

2. Przygotowanie mebli – czyszczenie

Farby nie można nałożyć na zabrudzone, nieprzygotowane meble, bo to gwarancja krótkiego, kiepskiego efektu, a więc marnotrawstwa czasu i pieniędzy. Dlatego przed rozpoczęciem właściwego malowania dokładnie oczyść powierzchnię mebli – np. mokrą ścierką – i pozostaw do wyschnięcia. Następnie dobrze jest zastosować dodatkowe preparaty: uszczelniające i wypełniające porowatość, dzięki którym meble stają się gładkie i przyjemnie wykończone. Świetnie sprawdzają się także środki przedłużające trwałość farby.

malowanie mebli ogrodowych

3. Malowanie – polecane techniki

Teraz pora przejść do najważniejszej części całego naszego mini-poradnika, czyli malowania. Zanim zanurzysz pędzel w puszce lub wiadrze, pamiętaj, by dobrze wymieszać farbę – dla jak najlepiej nasyconego, jednolitego koloru. Następnie przejdź do malowania. Dwie najpopularniejsze metody to:

  • dwukrotne malowanie kolorową farbą – dwie warstwy preparatu na meblu to totalne minimum. W tej metodzie jednak każda z nich opiera się na kolorowej farbie. W ten sposób uzyskasz maksymalne nasycenie koloru. Najlepiej między nałożeniem jednej warstwy i drugiej odczekać kilka/kilkanaście minut.
  • pierwsza warstwa to farba, druga bezbarwny preparat – możesz spytać: dlaczego? Warstwa zasadniczej farby, wiadomo, odpowiada za nadanie meblowi wybranego koloru. Za to druga to najczęściej bezbarwny produkt przedłużający trwałość koloru lub preparat wykończeniowy: nabłyszczający, matowy, metaliczny itp. O etapie wykończenia wspominamy w dalszej części artykułu.

Każdy z produktów dobrze jest nakładać cienkimi warstwami, powoli i dokładnie rozprowadzając po całej powierzchni i niejako wcierając w mebel. Czasami zaleca się zebranie nadmiaru farby przy pomocy ręcznika papierowego lub ściereczki – to zapobiega gromadzeniu się koloru i powstaniu brzydkich grudek.

Dodatkowo zaznaczamy, że w trakcie malowania mebli drewnianych bardzo ważne jest, aby:

  • malować pojedyncze deski, wzdłuż słojów,
  • dodatkowo zabezpieczyć krawędzie, zapobiegając przedostaniu się wilgoci do wewnątrz,
  • zwrócić szczególną uwagę na miejsca newralgiczne – pęknięcia i łączenia.

4. Wykończenie – etap decydujący o ostatecznym wyglądzie mebla

Dla niektórych wystarczające jest poprzestanie na standardowej farbie. I to jest jak najbardziej w porządku. Jeśli jednak chcesz czegoś więcej i pragniesz, by Twoje meble wyglądały najpiękniej, jak to tylko możliwe, poza farbą i preparatami przedłużającymi jej trwałość wyposaż się również w preparaty wykończeniowe. Obecnie jest ich pod dostatkiem, i można w nich śmiało przebierać. Od tych, dających efekt modnego zmatowienia po ponadczasowy połysk, również satynowy.

Przypominamy również, że po zakończeniu malowania warto szczelnie zamknąć farby i przechowywać je w stosunkowo chłodnym, zacienionym miejscu. Pędzle i inne narzędzia należy umyć – w zależności od wykorzystywanej farby – wodą lub rozpuszczalnikiem.

5. Zwracaj uwagę na pogodę i otoczenie

Pogoda, jeśli kiepska, może nie tylko utrudnić sam proces malowania, ale także pogorszyć jego efekty. Proces całkowitego schnięcia świeżo pomalowanych mebli może trwać nawet 4 tygodnie. W tym czasie meble nie powinny zostać narażone na kontakt z deszczem i intensywnymi promieniami słonecznymi (te mogą za bardzo przyspieszyć proces wysychania, co wcale nie jest dobre). Z kolei intensywny wiatr wręcz uniemożliwia malowanie przy pomocy farb w aerozolu. Pamiętaj również o otoczeniu – podłoże i inne wyposażenie, znajdujące się blisko malowanych mebli okryj folią, taśmą maskującą lub innymi pokrowcami ochronnymi. Uważaj też na swoje zdrowie – nie wdychaj farb i nie pozwalaj na ich kontakt ze zranioną skórą, oczami i ustami.

Napisz komentarz