Jakie wybrać meble na mały balkon?
Jakie wybrać meble na mały balkon?

Dla większości z nas aranżacja małego balkonu wydaje się być niemałym wyzwaniem. Ciepłe dni jednak sprawiają, że chcemy spędzać na świeżym powietrzu jak najwięcej czasu - najlepiej w wygodnym fotelu, w promieniach słońca i z książką w ręce. Wbrew pozorom, niewielki balkon wcale nie musi być bezużyteczny. Dowiedz się, jakie meble należy wybrać na balkon, aby funkcjonalnie i wygodnie urządzić nawet najmniejszą przestrzeń.

Meble składane jako połączenie funkcjonalności z wygodą

W przypadku naprawdę niewielkiego metrażu świetnie sprawdzą się meble składane. W każdej chwili możemy je złożyć i schować. Nie zajmują wiele miejsca, nie są ciężkie. Pozwolą nam zaoszczędzić przestrzeń, która jest naprawdę ważna, szczególnie, gdy posiadamy mały balkon. Warto na ścianie zamontować haczyki, ponieważ zdecydowaną większość takich mebli można wieszać. Najlepszą opcją jest zainwestowanie w meble odpowiednio wykonane, odporne i trwałe. W przypadku bardzo małej powierzchni świetnie sprawdzi się stolik z okrągłym blatem, który zajmuje jeszcze mniej miejsca niż prostokątny. Nie posiada także kantów, o które łatwo się uderzyć, zwłaszcza, gdy nie ma zbyt wiele miejsca na przejście. Jeśli jednak koniecznie chcemy zakupić stolik w kształcie kwadratu, prostokąta lub trójkąta - dostawmy go do ściany lub rogu. Wykorzystamy w ten sposób przestrzeń, która jest przecież tak ważna.

meble na mały balkon

meble na mały balkon z naszego sklepu

Wykorzystaj balustradę i parapet

Składany stolik możemy również zawiesić na balustradzie. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych modeli, które właśnie temu służą! Są nie tylko łatwe w montażu, ale także stabilne i funkcjonalne. Korzystanie z nich wbrew pozorom jest naprawdę wygodne. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca. Jeśli posiadamy balkon o niewielkim metrażu, powinniśmy wykorzystać barierki, parapet i balustradę tak, jak to tylko możliwe. Możemy zawiesić mebelki, skrzynki, lampę, parasol bądź też rośliny, bez których balkonu przecież nie można nazwać balkonem! Ciekawie prezentowałyby się również barierki oplecione światełkami, pędami pnączy czy też mocną tkaniną pełniącą funkcję parawanu, jeśli tylko zależy nam na prywatności. Nawet niewielki balkon daje nam więcej możliwości, niż nam się wydaje.

Dwa w jednym - pufa ze skrzynią, stolik ze schowkiem

Praktycznym i ciekawym rozwiązaniem są meble, które dodatkowo zapewniają miejsce na przechowywanie. Jeśli zdecydujemy się na zakup pufy ze skrzynią czy też ławy ze schowkiem, nie będziemy musieli martwić się o to, gdzie zamontujemy regał, skrzynię czy cokolwiek, co będzie nam służyć do przechowywania niezbędnych na balkonie rzeczy. W pufach czy pod stolikami możemy trzymać nie tylko to, co jest nam potrzebne, ale także przedmioty, dzięki którym czas spędzony na balkonie jest ciekawy i przyjemny. Może to być ulubiona książka, gazety czy kartka papieru oraz ołówek.

Fotele i hamaki, które nie zajmują miejsca na podłodze

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego balkonu, powinniśmy zastanowić się nad zakupem fotela podwieszanego do sufitu bądź hamaka. Są to często bardzo wygodne modele, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, zwłaszcza na podłodze. Wówczas możemy kłaść pod nimi chociażby skrzynie z niezbędnymi produktami. Hamak jest nie tylko komfortowy, ale również dobry dla zdrowia. Zapewnia nam pozycję, która pozytywnie wpływa na krążenie krwi w mózgu. W hamaku zasypiamy o wiele szybciej i łatwiej jest nam się wyspać. Wydaje się więc, że jest to rozwiązanie idealne! Warto się nad nim zastanowić.

Metraż jest najważniejszy

Wybierając meble na balkon powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę nie na materiał, ale przede wszystkim na metraż naszego balkonu. Bez względu na to, jakie meble wybierzemy, musimy dopasować je do przestrzeni. Nie zakupimy przecież mebli, które zwyczajnie są za duże. Zanim wybierzemy się więc na zakupy, zmierzmy dokładnie nasz balkon. Jest to podstawa - może nam się wydawać, że mniej więcej wiemy, ile ma metrów. Ważne są jednak konkrety.

Meble na balkonie muszą być odporne

Podczas kupowania mebli na balkon, pamiętajmy o tym, że muszą być one odporne na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. W innym wypadku będziemy musieli je po prostu za każdym razem chować. Oczywiście nie ma mowy o wystawionych meblach na balkonie w czasie zimy, aczkolwiek wiosna, tak samo jak i lato, jest to pora roku wiążąca się z opadami deszczu, nierzadko także z burzami. Warto więc zwrócić uwagę na meble balkonowe które są nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również trwałe i odporne.

Nawet naprawdę niewielki balkon można w ciekawy sposób zaaranżować - wystarczy trochę chęci i kreatywności, aby stworzyć ciekawe, przytulne, ale także i funkcjonalne miejsce!

Napisz komentarz