Czym kierować się przy wyborze leżaka ogrodowego?
Czym kierować się przy wyborze leżaka ogrodowego?

Wiosenne powietrze i ciepłe promienie słońca zachęcają nas do spędzania jak największej ilości czasu w ogródku. Nie da się ukryć - relaks na świeżym powietrzu jest czymś naprawdę przyjemnym. Kiedy kończy się zima, zaczynamy rozglądać się za wygodnym leżakiem ogrodowym, który umili nam czas spędzany w ogródku. Jaki leżak powinniśmy zakupić i czym należy kierować się przy jego wyborze?

Odpowiedni materiał to podstawa

Kupując leżak ogrodowy musimy oczywiście zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Dużą popularnością cieszą się leżaki z technorattanu i drewna. Te drugie są przede wszystkim estetyczne oraz świetnie komponują się z roślinnością. Są trwałe, jednakże wymagają odpowiedniej i regularnej konserwacji. Drewniane leżaki są dosyć ciężkie. Stanowią dobry wybór, jeśli nie mamy zamiaru ich przemieszczać czy też gdzieś ze sobą zabierać.

Leżaki technorattanowe cechuje świetna odporność na mróz, promienie UV i wilgoć. Są nie tylko wygodne, ale i lekkie. Podobnie jak te drewniane, leżaki z technorattanu są estetyczne. Nie wymagają jednak tak częstej konserwacji, czyszczenie jakichkolwiek plam czy zabrudzeń jest naprawdę łatwe - wystarczy użycie mokrej ściereczki. Leżaki wykonane z tego materiału bez obaw możemy pozostawić na zewnątrz, nie martwiąc się o to, że zostaną zniszczone. Konstrukcja leżaka jest naprawdę ważna. Nie chcemy przecież wydawać pieniędzy na produkt, który po dwóch czy nawet jednym sezonie pójdzie do kosza.

Najwygodniejsze leżaki są regulowane

Najwygodniejszymi leżakami są te, które posiadają regulowany kąt pochylenia oparcia. Pozwalają nam one zarówno na komfortowe leżenie, półsiedzenie jak i siedzenie. Leżaki z wyższej półki powinny również posiadać podnóżek oraz podłokietniki, które pozwalają na oparcie rąk. Decydując się na zakup takiego leżaka, należy pamiętać o tym, że musi mieć on odpowiedni rozmiar. Jego wysokość i szerokość powinny zostać w miarę możliwości dopasowane do naszej wagi i wzrostu. W innym wypadku będzie dla nas po prostu niewygodny. Jeśli tylko mamy możliwość “przetestowania” leżaka w jakimś sklepie - zróbmy to!

Jak często będziemy go przenosić?

Przy wyborze odpowiedniego leżaka ogrodowego należy zastanowić się nad tym, czy będziemy go przenosić oraz jeśli tak, to jak często. Możemy zdecydować się na lekki, składany leżak, który będziemy mogli bez najmniejszego problemu przetransportować w dowolnym momencie. Jeżeli jednak zależy nam na leżaku, który będzie jedynie stał w naszym ogrodzie, możemy zdecydować się na nieco solidniejszy i większy, a co za tym najczęściej idzie - lepiej wykonany.

Pokrycie, które odpowiada za nasz komfort

Decydując się na drewniany leżak, musimy liczyć się z kupnem materaca lub poduchy. Tak naprawdę to pokrycie odpowiada za nasz komfort - ważne jest więc, aby było dla nas przyjemne. Dużą popularnością cieszy się siateczka textilene, która dopasowuje się do kształtu ciała, jest wytrzymała i elastyczna. Niestety nie jest w stanie zapewnić nam maksymalnego komfortu, dlatego warto dodatkowo zakupić jakiś materac, dzięki któremu będziemy mogli poczuć się jak na kanapie! Nie powinien zniechęcać nas materiał, z jakiego leżak został wykonany. Powinien on być przede wszystkim solidny i trwały, a komfort zapewniać nam muszą dodatkowo zakupione poduchy i materace.

Leżak dostosowany do nas samych

Kupując leżak, należy pamiętać, aby był on dopasowany do naszych potrzeb. Jeśli mamy problemy z kręgosłupem, wybierzmy odpowiednio wyprofilowany leżak, który pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Z kolei jeżeli mamy problemy z karkiem, możemy zakupić leżak, w którego zestawie znajduje się również zagłówek. Każdemu z nas wygodnie jest w innej pozycji. Mamy odmienne potrzeby i nie ma w tym nic dziwnego. Z tego też powodu nie powinniśmy kierować się opiniami innych osób na temat wygody leżaków. To, co jest przyjemne i komfortowe dla jednej osoby, niekoniecznie będzie też takie dla nas. Pamiętajmy o tym.
Estetyka też jest ważna!


Estetyka ma naprawdę duże znaczenie - jeśli chcemy, aby nasz leżak ciekawie prezentował się w ogrodzie i pełnił funkcję nie tylko praktyczną, ale i estetyczną - zadbajmy o odpowiedni wybór. Chociaż trwałość i wygoda stanowią najważniejsze kryteria, to nie możemy zapominać o wyglądzie. Nie chodzi tu tylko o to, by leżak był ładny. Powinien pasować do ogrodu i spójnie się z nim komponować. Od naszego gustu zależy, czy zdecydujemy się na klasyczny design, rustykalny czy bardziej nowoczesny. Jest to kwestia indywidualnych upodobań, jednak jeśli posiadamy w ogrodzie inne meble, byłoby świetnie, gdyby pasowały również do leżaka. Z tego też powodu najlepszą opcją jest zakupienie wszystkich ogrodowych mebli za jednym razem, najlepiej z tej samej kolekcji czy też w zestawie.

Przy wyborze leżaka powinniśmy więc kierować się przede wszystkim naszymi upodobaniami. Powinien być dla nas wygodny, ale nie powinien równocześnie sprawiać nam żadnych kłopotów - z przenoszeniem czy czyszczeniem.

Napisz komentarz