Ogród francuski zachwyca przede wszystkim porządkiem i geometrią. Wszystko jest w nim odpowiednio zaplanowane, od położenia tarasów czy rzeźb, po równo przystrzyżone drzewa i krzewy. Nie ma tu miejsca na nieład czy brak kontroli. Dla niektórych ogród francuski może wydawać się zbyt wymagający czy “poukładany”, jednak fanów stylu francuskiego nie brakuje. Dowiedz się, jak urządzić ogród właśnie w tym stylu!

Podstawowe zasady i cechy ogrodu francuskiego

Jeśli chcemy urządzić ogród w stylu francuskim, powinniśmy poznać jego cechy. Jest to ogród naprawdę ciekawy, wręcz zjawiskowy, jednak i wymagający. A więc czym powinien się charakteryzować? Pierwszą i tak naprawdę podstawową cechą jest symetria. Ogród francuski musi być regularny i symetryczny - w innym wypadku nie będzie ogrodem francuskim. Tyczy się to nie tylko układu ogrodu, ale także i roślin, które powinny być regularnie strzyżone w geometryczne wzory.

Jeśli chodzi o ścieżki, powinniśmy w miarę możliwości unikać kostek czy kamienia. Mile widziane są ścieżki wykonane ze żwiru, najlepiej w jasnym kolorze. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, mamy większe pole do popisu. Możemy wykazać się kreatywnością i stworzyć niewielki labirynt, który również jest charakterystyczny dla ogrodu francuskiego. Przydają się także rzeźby nawiązujące do antyku. Trzymając się podstawowych zasad, a przede wszystkim symetrii, jesteśmy w stanie stworzyć przepiękny i efektowny ogród francuski, który z pewnością się każdemu spodoba! Przejdźmy do szczegółów.

ogrod francuski

Jakie rośliny do ogrodu francuskiego?

W ogrodzie francuskim mile widziany jest żywopłot. Powinien być na tyle wysoki, by odgradzał nasz ogród od sąsiednich domów czy ulic. Świetnie w tej roli sprawdzi się żywotnik, cis pospolity, berberys czy bukszpan, który możemy w prosty sposób formować w pożądane bryły. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu żywopłotu, minimum 3 razy w sezonie.

W ogrodzie francuskim równo przystrzyżone drzewa i krzewy pełnią niezwykle ważną rolę, wręcz podstawę. Ciekawie prezentują się topiary, jednak są one naprawdę pracochłonne i wymagają dużej uwagi, nie będą więc dobrym rozwiązaniem dla każdego. Poza żywopłotem, mile widziane będą również kwiaty, a już w szczególności tulipany, fiołki, narcyzy, hiacynty, bratki, niezapominajki czy żonkile. Z bylin możemy wybrać lawendę wąskolistną oraz francuską, kocimiętkę, pysznogłówkę, żurawkę czy dąbrówkę rozłogową. Z kolei z krzewów - hortensję, różę, bukszpana wiecznie zielonego, a także perowskię łobodolistną.

Woda w ogrodzie francuskim - tak czy nie?

Woda jest ważnym elementem ogrodu francuskiego. Tworzy zwykle centralny punkt ogrodu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy się postarać, by forma była geometryczna. Może to być oczko wodne, fontanna, wodospad czy nawet basen - to już zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji, jednak to fontanny i wodospady sprawdzą się najlepiej w ogrodzie francuskim. Dzięki nim, nie będzie on sprawiał wrażenie zbyt surowego.

W ogrodzie francuskim woda jest więc jak najbardziej mile widziana. Należy jednak wszystko odpowiednio zaplanować oraz pamiętać o zachowaniu symetrii i regularnym czyszczeniu.

Czym się kierować wybierając meble ogrodowe?

Meble ogrodowe również się przydadzą. Jeśli chcemy jak najlepiej wpisać się w styl francuski, powinniśmy wybrać te, które wykonane zostały z żelaza czy też innego metalu posiadającego zakrzywione formy. Warto również dopasować materiał do innych elementów, które znajdą się w ogrodzie - chociażby do obramowań rabat. W ogrodzie francuskim nie ma miejsca na przypadek, dlatego jest to naprawdę ważne.

Jeśli chodzi o meble, jedną z ciekawszych propozycji będą meble żeliwne. Są pięknie rzeźbione, wygięte i przede wszystkim odporne na czynniki atmosferyczne. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a prezentują się naprawdę efektownie! Jak już wyżej wspomniano, w ogrodzie francuskim sprawdzą się także wszelkiego rodzaju rzeźby nawiązujące do antyku. Mogą być umieszczone w grupach bądź pojedynczo. Wzbogacą zieleń oraz nadadzą całemu ogrodowi charakteru.

Ogród francuski, choć wymaga uwagi i regularnej pielęgnacji, z pewnością odwdzięczy nam się niesamowitymi rezultatami. Warto spróbować!

ogrody we francji

francuski ogród