Odpowiednia pielęgnacja mebli ogrodowych jest niezwykle ważna. Na negatywny wpływ czynników atmosferyczny narażone są zarówno ławki, jak i pozostałe meble ogrodowe. Konserwacja zależy w głównej mierze od materiału, z którego zostały wykonane - najbardziej wymagające są drewniane meble ogrodowe. Dowiedz się, jak dbać o ławkę ogrodową wykonaną z drewna.

Przechowywanie ławki ogrodowej zimą

Aby ławka ogrodowa służyła nam przez możliwie jak najdłuższy czas, należy ją nie tylko prawidłowo pielęgnować, ale także przechowywać zimą. Najlepszym do tego miejscem będzie garaż, budynek gospodarczy czy też inne chłodne pomieszczenie. Ławkę ogrodową można również przechowywać w piwnicy, jednak pod warunkiem, że nie jest w niej wilgotno. W przeciwnym razie drewno zacznie gnić. Zanim przeniesiemy ławkę ogrodową do chłodnego pomieszczenia, powinniśmy ją oczyścić i wysuszyć za pomocą niewielkiej ilości płynu do naczyń oraz wody. Ponadto wielu producentów zaleca pokrycie ławki preparatem konserwującym. Przechowując ławkę zimą, warto ją również przykryć - na rynku dostępne są specjalne pokrowce. Dzięki temu unikniemy ewentualnych zabrudzeń i uszkodzeń.

Co robić w przypadku ataku pleśni i grzybów?

Drewno, nawet jeżeli jest poddawane zabiegom konserwacyjnym, może zostać zaatakowane przez pleśń oraz grzyby. Jeśli więc zauważyliśmy, że ławka ogrodowa ciemnieje lub nawet czernieje, powinniśmy zacząć od starannego jej wyczyszczenia. Jeśli to nie pomoże, powinniśmy czynność tą powtórzyć. W przypadku niepowodzenia, mamy kolejną możliwość, a mianowicie przygotowanie silnego roztworu chloru oraz przemycie zaatakowanego miejsca, a następnie dokładne spłukanie ławki wodą. Możliwe jest również użycie papieru ściernego i oszlifowanie zaatakowanego miejsca do żywego drewna. Skuteczne bywa także czyszczenie ławki przy użyciu myjki ciśnieniowej. Usunięcie nalotu mącznego, który jest gatunkiem grzyba jest jednak znacznie prostsze - wystarczy do tego użyć ścierkę bądź szczotkę. Ciężko niestety go uniknąć, ponieważ pojawia się na skutek gwałtownych zmian temperatury i wysokiej wilgotności, najczęściej podczas transportu.

Renowacja ławki ogrodowej

Mycie ławki ogrodowej jest proste i nie wymaga żadnych specjalnych środków, jednak jak wygląda proces renowacji ławki ogrodowej? Tutaj również nie trzeba posiadać ani profesjonalnego sprzętu, specjalnej wiedzy czy umiejętności. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże, aby olej równomiernie wybarwił drewno. Jeśli jednak chcemy olejować ławkę która została wcześniej pomalowana czy polakierowana, należy pozbyć się starej powłoki. Aby przystąpić do renowacji, należy wiedzieć, że ławka musi być sucha, czysta i zdrowa. Należy więc pozbyć się nierówności, brudu czy też pleśni. Proces ten rozpoczynamy od przetarcia ławki wilgotną ścierką, a następnie nałożenie 2-3 cienkich warstw oleju wzdłuż usłojenia. Można do tego użyć zarówno wałka, jak i pędzla.

W zależności od rodzaju oleju, możliwe, że konieczne będzie wcieranie preparatu i usuwanie jego nadmiaru szmatką. Należy jednak dokładnie przeczytać zalecenia producenta, aby nie popełnić żadnego błędu czy też nie pominąć istotnego kroku. Ważne, by przed każdym nałożeniem oleju odczekać około 2 godzin. Zanim nałożymy ostatnią już warstwę, powinniśmy zmatowić powierzchnię papierem ściernym, a także odpylić. Dzięki temu osiągniemy lepszy efekt. Jeśli chodzi o malowanie ławki drewnianej, również nie jest to wcale skomplikowane. Należy pamiętać o zabezpieczeniu miejsca wokół ławki, aby nie ubrudzić trawy czy znajdujących się w pobliżu powierzchni i przedmiotów. Można również zastosować taśmę. W pierwszej kolejności należy nałożyć farbę w miejsca, które są trudno dostępne oraz na spodnią część ławki, a dopiero później na większe powierzchnie. Farbę należy rozprowadzić równomiernie i dokładnie, podobnie jak w przypadku oleju - wzdłuż rysunku słojów. Niemałe znaczenie ma temperatura jaka panuje w trakcie malowania i schnięcia ławki ogrodowej - powinna wynosić od 15 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. T