Meble znajdujące się w naszych ogrodach, przez cały sezon narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem deszczu czy nadmiernego słońca mogą stracić swój pierwotny wygląd. Tyczy się to jednak również odpowiedniej eksploatacji - jeśli nie będziemy odpowiednioz nich korzystać i pielęgnować, wszelkie plamy zaczną się utrwalać. Jak odpowiednio dbać o poszczególne rodzaje mebli ogrodowych? Dowiedz się!

Meble ogrodowe z technorattanu

Technorattan jest solidnym i wytrzymałym materiałem, jednak gdy minie sezon na grillowanie i rodzinne spotkania w ogrodzie, meble z niego wykonane należy schować. Długo wystawione na niskie temperatury i wilgoć, z czasem mogą zacząć tracić swoje właściwości i pierwotny wygląd. Choć materiał ten jest wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych, lepiej nie ryzykować.

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju plamy, bez problemu możemy usunąć je za pomocą wilgotnej ściereczki. Meble z technorattanu nie wchłaniają wody, pozbycie się zabrudzeń nie będzie więc trudne. Ponadto, nie wymagają one impregnacji, są więc bardzo łatwe w utrzymaniu.

W sezonie nie ma potrzeby chowania mebli do pomieszczenia czy cienia - technorattan nie nagrzewa się. Korzystanie z mebli jest komfortowe i bezproblemowe nawet w najcieplejsze dni! Technorattan to materiał ekologiczny, wytrzymały, elastyczny i elegancki.

Meble ogrodowe z metalu

Żeliwne meble ogrodowe są ciężkie, charakterystyczne i nadają ogrodowymi ciekawego wyglądu. Również są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Wymagają jednak oczyszczenia raz na jakiś czas drucianą szczotką i pokrycia farbą. Nie sprawiają większych problemów jeśli chodzi o konserwację. Jeżeli posiadają elementy wykonane z innych materiałów np. drewna - należy każdą część traktować w sposób odpowiedni dla poszczególnego materiału.

Meble aluminiowe z kolei są lekkie i nowoczesne. Mogą pozostawać na zewnątrz nawet zimą, jednak jeśli mamy taką możliwość - schowajmy je. Wymagają mycia, do którego wystarczy użyć mokrej ściereczki i płynu do naczyń. To kolejny materiał bardzo łatwy w utrzymaniu.

Meble ogrodowe z plastiku

Meble ogrodowe z plastiku są lekkie i łatwe w konserwacji, choć zależy to od konkretnego tworzywa sztucznego. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się PCV oraz polipropylen. Polipropylen jest zdecydowanie bardziej wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Wymaga jedynie mycia i usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń, najlepiej ciepłą wodą i mydłem. Na rynku dostępne są również preparaty do czyszczenia i renowacji tworzywa sztucznego, po latach użytkowania mogą okazać się przydatne. Plastik może szybko się nagrzewać, dlatego warto ustawiać meble w cieniu. Dzięki temu, zapobiegniemy również łamaniu się.

Meble z plastiku nie będą tak trwałe jak te z drewna czy technorattanu, szybciej mogą się odbarwić. Są one jednak wygodne w użytkowaniu, krzesła bez problemu możemy ułożyć jedno na drugim, dzięki czemu nie zajmą dużo miejsca. Przechowywanie w zimie nie powinno więc stwarzać problemu.

Meble ogrodowe z drewna

Meble ogrodowe z drewna zdecydowanie cieszą się największą popularnością. Mogą być wykonywane z różnych gatunków, jednak największą trwałością cieszą się te wykonane z drewna egzotycznego, np. teku czy eukaliptusa. Drewniane meble na zimę należy schować w suchym pomieszczeniu. Raz w roku należy zetrzeć warstwę starego lakieru i nanieść nową. Dzięki temu, drewno będzie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dla drewna niebezpieczny może być również grzyb, dlatego należy unikać wilgotnych miejsc, zwłaszcza w zimę, gdy meble przez kilka miesięcy leżą w miejscu i nie są używane.

Na wilgoć należy także uważać w trakcie mycia mebli, nie należy używać zbyt dużo wody. Warto zakupić specjalne preparaty służące do usuwania zabrudzeń z drewnianych mebli, aby ich nie uszkodzić. Zawsze po usunięciu zabrudzeń z mebli, warto pokryć je warstwą ochronnego lakieru. W ten sposób unikniemy gromadzenia się kurzu. Niestety usuwanie plam z drewnianych mebli jest nieco bardziej skomplikowane i zależy przede wszystkim od rodzaju plamy. Tłuszcz usuniemy pianą z płynu do mycia naczyń, z kolei plamę po farbie usuniemy pastą z sody oczyszczonej zmieszanej z octem.