Choć drewno jest niezwykle cenionym na rynku materiałem, jeśli w grę wchodzą meble do ogrodu, to jednak, aby mogło ono spełniać swoje zadania, musi być odpowiednio pomalowane. W tej kwestii można postawić na stosowne impregnaty lub oleje, które nie zmienią znacząco koloru drewna, ale je zabezpieczą, ale można i wybrać farby, poprzez które uzyska się odpowiedni koloryt prezentowanego drewna. Jak pomalować meble ogrodowe, by te prezentowały się pięknie, a jednocześnie były odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi? Jak krok po kroku wygląda malowanie mebli? Czy sama procedura ich malowania opiera się na konkretnych zasadach?

Odpowiednie zabezpieczenie drewna

Nie ma wątpliwości, iż kluczowym elementem w tworzeniu mebli z drewna do ogrodu jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Choć samo drewno jest materiałem trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne, to jest jest przy tym chłonne. Stosując odpowiednie jego zaimpregnowanie, może być doskonałym wyborem na wiele lat. Tworząc na powierzchni drewna specjalną warstwę, ta chroni przed wnikaniem wilgoci do wnętrza drewna, ale i przed promieniami słonecznymi, które to mogłyby sprawić, że drewno wyblaknie. Kupując zestawy mebli do ogrodu, na pewno należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy są one zaimpregnowane czy też nie, bowiem ma to szczególnie istotne znaczenie w kwestii długości ich użytkowania. 

Czym pomalować meble ogrodowe?

Wybór stosownych środków do produkcji mebli na ogród jest naprawdę bardzo szeroki i zależy on przede wszystkim od rodzaju drewna, jak również i stosownego jego elementu. I tak, najbardziej popularnym wyborem jest bejca. Dlaczego właśnie ona? Bo z jednej strony eksponuje ona strukturę drewna, z kolei z drugiej, jest bardzo łatwa w użyciu. Można bez problemu pomalować nią zarówno stoły ogrodowe, jak również i ławki z drewna. Co jeszcze? Część osób decyduje się na pomalowanie drewna specjalną farbą, która kryje mocniej, ze względu na swoją gęstość i zmienia ona znacząco kolor, pozwalając uzyskać meble ogrodowe w bardziej ciemnym odcieniu. I trzecią propozycją są lakiery. Te wybierane są w sposób szczególny wtedy, gdy chcemy zachować jak najbardziej naturalny wygląd drewna. Nie wyrównują one barwy, ale doskonale impregnują materiał i nie zmieniają jego koloru. Wybór odpowiedniego produktu uzależniony jest więc od indywidualnych kwestii każdego odbiorcy.  W jaki sposób pomalować meble ogrodowe wykonane z drewna? Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z malowaniem mebli ogrodowych, kluczowe znaczenie ma oczyszczenie ich. Jeśli stawiamy na renowację starych, należy w pierwszej kolejności usunąć starą warstwę, jeśli zaś to meble nowe, wystarczy tylko je oczyścić z pyłu czy brudu. Istotne znaczenie ma to, by malowana powierzchnia była przede wszystkim gładka. W ten bowiem sposób idealnie ona przyjmie preparat i pozwoli uzyskać taki efekt, jakiego oczekiwałby właściciel mebli. Po oczyszczeniu, wystarczy tylko dokładnie i równomiernie nanieść pędzlem preparat na całą powierzchnię malowanego zestawu.

meble ogrodowe malowanie

Kiedy wybrać bejcę?

Na pewno bejca jest takim środkiem, który jest niezwykle trwały i mocny. Chroni ona drewno, odpowiednio je zabezpiecza na lata, a do tego pozwala zachować piękny wygląd tego drewna. Stawiając na taki preparat, ten przede wszystkim jest w stanie zabezpieczyć meble ogrodowe przed zmiennymi czynnikami zewnętrznymi. Nie straszne będą więc im deszcze, mrozy, śniegi czy promieniowanie słoneczne. Bez względu na pogodę, takie meble do ogrodu zawsze będą wyglądały pięknie, zachowując trwałość na lata. W zależności od odmiany drewna, taką też należy zastosować do tego bejcę, bowiem tylko wtedy jest ona w stanie spełnić swoje zadania dla konkretnego gatunku tego materiału. Jaki rodzaj farby do malowania drewna wybrać? Osoby, które decydują się na pomalowanie mebli ogrodowych farbą, muszą liczyć się ze zmianą naturalnego ich koloru. Wyróżnia się tutaj trzy rodzaje farb do użytku na ten materiał. Pierwsza, to alkidowa, która jest najbardziej trwała, która tworzy niezwykle błyszczącą powierzchnię. Stosując ją, zakrywa się wszelkie widoczne wcześniej słoje. Druga, to farba akrylowa, która choć jest nieco mniej trwała, także zabezpiecza meble, a do tego daje możliwość uzyskania różnego rodzaju powłok. I trzecia, to farba kredowa, która daje niezwykle ciekawy wygląd, bowiem matuje drewno i pozwala zachować w pełni widoczność słojów. Z racji tego, że jest najmniej trwała, służy przede wszystkim do drewnianych elementów, które nie mają funkcji praktycznej. 

Kiedy warto zastosować lakiery do malowania drewna?

Lakiery, a często także i podobne w swoim działaniu oleje, są równie często wybieranymi środkami do malowania mebli ogrodowych, bowiem z jednej strony zapewniają stosunkową trwałość materiału, z drugiej z kolei gwarantują one naturalny efekt. Jeśli chodzi o meble stare, które chcemy poddać renowacji, tutaj nie są one w stanie ukryć większych niedoskonałości, jednak przy nowych meblach, które trzeba od podstaw pomalować, sprawdzają się już bardzo dobrze. Wystarczy tylko odpowiednio przygotować materiał, stosownie go oczyścić, a następnie nałożyć odpowiedni lakier lub olej na wybrany mebel ogrodowy. 

Szeroka oferta mebli do ogrodu do samodzielnego malowania

W wachlarzu ofertowym, w którym znajdują się drewniane meble do ogrodu, znaleźć można asortyment produktów, który należy samodzielnie pomalować. W ten więc sposób, każdy z klientów ma możliwość samodzielnego wyboru odpowiedniego środka do malowania drewna i odpowiedniego jego zastosowania. Chcąc nieco zmienić kolor, można wybrać farbę, ale pragnąc zachować naturalność drewna, zdecydowanie lepiej sprawdzi się lakier. W każdym przypadku jest to indywidualną kwestią każdego klienta. A wybór odpowiednich produktów jest naprawdę szeroki. Można zdecydować się między innymi na praktyczne zestawy mebli ogrodowych w formie stołów z krzesłami lub ławkami, wygodne w użytkowaniu i piękne ławki ogrodowe, leżaki czy akcesoria dodatkowe, jak na przykład donice. W tej kategorii produktów, idealnym materiałem jest na pewno olcha i to właśnie meble z tego drewna stanowią doskonałą inwestycję na długie lata użytkowania. Grunt to wybrać polskiego producenta i najlepsze na rynku rozwiązania, a do nich dostosować już tylko konkretne materiały zabezpieczające do drewna.