Balkon zaczyna powoli pełnić funkcję drugiego salonu, w którym jemy śniadanie czy pijemy popołudniowa kawę. Nie ma w tym nic dziwnego - słońce samo nas zachęca, abyśmy spędzali czas na świeżym powietrzu. Jeśli jesteśmy posiadaczami balkonu - powinniśmy korzystać, ale jeszcze przed tym, odpowiednio go urządzić. Żadnemu balkonowi nie oprą się zmysłowe kwiaty czy nawet warzywa. Urządzenie ogrodu na balkonie, wbrew pozorom, wcale nie jest takie trudne! Przekonaj się sam!

Dlaczego ogród na balkonie to dobry pomysł?

Warto sobie przede wszystkim uświadomić, dlaczego tak naprawdę ogród na balkonie to dobry pomysł. Rośliny niosą za sobą same pozytywy! Przede wszystkim, są one odpowiedzialne za produkcję tlenu oraz oczyszczanie powietrza, przez co o wiele łatwiej nam się oddycha. Oczywiste jest, że rośliny również upiększają nasz balkon oraz sprawiają, że chętniej na nim przebywamy. Ponadto, rośliny wprowadzają do otoczenia harmonię, zmniejszają znacznie stres i poprawiają jakość życia.

Uprawa roślin a słońce

Chcąc zaprojektować ogród na balkonie, musimy przede wszystkim wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować. Balkon niestety nie jest tak duży jak ogród - nie możemy sobie pozwolić na to samo. Nawet najmniejszą przestrzeń można wykorzystać w ciekawy sposób, wystarczy jedynie, że się postaramy!

Jeśli chcemy uprawiać na balkonie rośliny, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dociera tam słońce. Niestety nie wszystkie kwiaty tolerują brak słońca - pelargonie, werbeny czy osteospermum to zdecydowanie rośliny nadające się na balkon słoneczny. Na balkonie cienistym możemy uprawiać barwinek, bukszpan, braki czy bluszczyk kurdybanek. Na balkonie wschodnim i zachodnim zdecydowana większość roślin urośnie - mowa tu również o owocach, warzywach i ziołach. To, na co również musimy zwrócić uwagę, to wysokość oraz miejsca, w których wieją silne wiatry. Jeśli nasz balkon jest na nie narażony - wybierajmy po prostu gatunki niskie, których wiatr nie połamie.

Sadzenie warzyw na balkonie

Wbrew pozorom, sadzenie warzyw na balkonie jest naprawdę możliwe i może przynieść dobre rezultaty. Jeśli chcemy spróbować swoich sił, powinniśmy przede wszystkim zaopatrzyć się w duże pojemniki oraz żyzne podłoże. Choć uprawianie warzyw na balkonie jest jak najbardziej osiągalne, warto wspomnieć, że nie nadają się do tego wszystkie warzywa. Z powodzeniem możemy więc sadzić pomidory, sałatę, ogórek, cukinię, szczypiorek oraz cebulę. Możemy również zasadzić kalafior lub kapustę, jednak jest to niezwykle pracochłonna i przy tym mało wydajne, czyli po prostu nieopłacalne.

Meble w ogrodzie na balkonie

Niestety meble zajmują dość sporo miejsca i nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić. Jeśli jednak posiadamy w miarę duży balkon, powinniśmy zarezerwować kawałek przestrzeni na stolik i krzesła. Najlepszą opcją będzie zdecydowanie się na zestawy wykonane z technorattanu bądź plastiku, ponieważ są lekkie i na balkonie sprawdzą się najlepiej.

Jeśli mamy słoneczny balkon, wybierzmy jasne meble. W przypadku braku miejsca, można zastanowić się nad zakupem mebli składanych, które są praktyczne i nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Dekoracje i ozdoby

Nawet w ogrodzie na balkonie nie może zabraknąć niewielkich dekoracji, które nadadzą odpowiedniego charakteru. Jeśli mamy wystarczającą ilość kwiatów, możemy zdecydować się na nietuzinkowe oświetlenie. Świetnie sprawdzą się świeczki, lampiony, latarenki czy lampki. Nie możemy jednak przesadzać! Warto także odpuścić, jeśli nie mamy wystarczająco miejsca,

Aby uzyskać ciekawy efekt, możemy pokryć podłogę balkonu sztuczną murawą. Wówczas naprawdę poczujemy się, jak we własnym ogrodzie! Ciekawy efekt mogą również zapewnić różnego rodzaju doniczki bądź poduszki.

Zaprojektowanie ogrodu na balkonie wcale nie jest takie trudne! Wystarczy kierować się kilkoma, ważnymi wskazówkami, by móc cieszyć się pięknymi kwiatami, pysznymi owocami oraz miejscem do relaksu. Ty również jesteś posiadaczem balkonu? Wykorzystuj go, by prezentował się naprawdę wyjątkowo!