Poszukując odpowiednich mebli ogrodowych, z całą pewnością jednym, niezwykle pięknym, a jednocześnie bardzo praktycznym elementem jest ławka ogrodowa. Wybór odpowiedniej nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jakby mogło się wydawać. Powinno połączyć się bowiem piękny jej wygląd pasujący do całej aranżacji, z wygodą jej użytkowania, trwałością oraz oczywiście praktycznością. Jakie więc ławki do ogrodu sprawdzą się w danej przestrzeni? Na co zwrócić uwagę dokonując jej zakupu?

Na co zwrócić uwagę kupując ławkę ogrodową?

Wybierając odpowiednią ławkę, należy zwrócić uwagę na kilka, jakże istotnych elementów. Po pierwsze, gdzie ta ławka ma się znaleźć, a więc i tym samym jakie powinny być jej wymiary, z czego powinna być wykonana, aby pasowała do całości danej przestrzeni. Po drugie, należy zwrócić uwagę na jej wygląd, czyli sam kształt, a także dodatkowe elementy, które w konsekwencji będą decydować o wygodzie i komforcie jej użytkowania. Choć wydawałoby się, iż to tylko mebel, w rzeczywistości ma duże znaczenie dla każdego ogrodu. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym kwestiom nieco bliżej.

ławka ogrodowa exclusive

Gdzie postawić ławkę ogrodową?

Miejsce postawienia ławki w ogrodzie w dużej mierze zależy od tego, jak duży jest ten ogród, gdzie będzie można z nią w roli głównej zaaranżować przestrzeń i w jakim miejscu okaże się być funkcjonalna w swoim zastosowaniu. U jednych sprawdzi się w pobliżu domu, blisko drzwi wejściowych, z kolei u innych wyśmienicie będzie komponować się z zieloną, ogrodową przestrzenią, mnóstwem krzewów i kolorowych kwiatów oraz skalniakiem, postawiona na trawniku. Taka ławka na łonie natury, to idealne miejsce, by móc odpocząć, zrelaksować się i nabrać energii. Ustawiona z kolei bezpośrednio na tarasie, może być kolejnym, praktycznym miejscem do użytku na co dzień, dla domowników i dla przybyłych gości.

Jak dużą ławkę ogrodową kupić?

Rozmiar ławki z pewnością ma znaczenie, dlatego też i na ten aspekt należy zwrócić uwagę, szczególnie w odniesieniu do tego, gdzie ma się ona znaleźć. Duże ławki zajmują zdecydowanie więcej miejsca, stąd też jeśli ogranicza nas przestrzeń, każdy centymetr może mieć znaczenie. Duża ławka jest cięższa, jest też większy problem z jej przechowywaniem. Z drugiej jednak strony im większa, tym więcej może pomieścić ona osób. Sięgając po odpowiedni model, warto skupić się na dwóch zasadniczych kwestiach - nasze potrzeby, ale i możliwości, a wtedy na pewno uda nam się wybrać rozwiązanie idealne.

zestaw tarasowy z ławką ogrodową

Z jakiego materiału ławka ogrodowa będzie najlepsza?

Przeszukując ofertę idealnych ławek ogrodowych, postawić można na modele wykonane z różnorodnych materiałów, począwszy od drewna, przez metal, technorattan, po kamień. Największym powodzeniem cieszą się niewątpliwie drewniane ławki ogrodowe, bowiem drewno jest materiałem najbardziej popularnym, przy tym trwałym i uniwersalnym. Co więcej, to materiał naturalny, stąd idealnie komponuje się on z większością ogrodowych przestrzeni. Może stanowić i doskonałą dekorację w ogrodzie i praktyczny mebel do codziennego użytku. Wystarczy tylko pamiętać o odpowiedniej konserwacji, a taka ławka będzie pięknym, wygodnym i praktycznym meblem na długie lata. Obok jednak drewna, doskonałym rozwiązaniem są meble technorattanowe, w tym właśnie ławki. Choć jest to tworzywo sztuczne, to wygląda niezwykle estetycznie, a przy tym niebywale naturalnie, co sprawia, że pasuje i do klasycznych i do nowoczesnych przestrzeni ogrodowych.

Jakie udogodnienia powinna mieć ławka?

Ławki do ogrodu powinny oprócz pięknego wyglądu, być przede wszystkim funkcjonalne. Warto więc zadbać o udogodnienia, dzięki którym ta funkcjonalność będzie zachowana. I tak istotne znaczenie ma na pewno oparcie, dzięki któremu uzyskać można większy komfort jej użytkowania, w porównaniu z klasycznymi ławkami bez oparcia. Warto także zwrócić uwagę na podłokietniki, dzięki którym zachowane jest większe bezpieczeństwo, ale także wygoda. Część modeli posiada także specjalne tacki czy otwory, dzięki którym można mieć pod ręką kubek z kawą czy pyszny sok owocowy.

Nie ma wątpliwości, iż ławka ogrodowa stanowi jakże ciekawy element wypełniający ogród. Warto dokładnie przemyśleć, gdzie ma się ona znajdować i jak ma wyglądać, aby z całością stworzyła spójną, wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju całość.