Ławka ogrodowa jest przydatnym i funkcjonalnym meblem, sprawdzającym się zarówno na balkonie, tarasie, jak i altanie. Znajdziemy ją prawie w każdym ogrodzie - nic w tym dziwnego, pełni bowiem funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Niejedna osoba chciałaby zakupić ławkę ogrodową, jednak tutaj pojawia się dylemat - jaką ławkę wybrać? Czym kierować się przy jej wyborze, na co należy zwrócić uwagę? W tym artykule Ci podpowiemy!

Materiał - czy ma znaczenie?

Kupując jakikolwiek mebel, czy to na taras, balkon czy nawet do naszego domu, chcemy, by służył nam przez możliwie jak najdłuższy czas. Aby tak było, powinniśmy wybierać wysokiej jakości meble, wykonane z trwałych materiałów. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się ławki drewniane - są solidne, wygodne, a także prezentują się naprawdę ciekawie. Idealnie wpisują się w styl rustykalny, jak i nowoczesny - świadczy to więc o ich uniwersalności. Warto również wspomnieć, że drewno zapewnia długoletnię satysfakcję z użytkowania ławki, nie wywraca się również podczas silnych wiatrów, co może mieć miejsce w przypadku np. plastiku czy wikliny. Każdy materiał jest tak naprawdę inny - przy wyborze, należy kierować się własnymi preferencjami.

Na rynku dostępne są również ławki ogrodowe wykonane z kamienia, wikliny, żeliwa, metalu, plastiku czy technorattanu. Technorattan cechuje mobilność, z kolei metal, podobnie jak drewno - trwałość. Ciekawym sposobem na samodzielne wykonanie ławki ogrodowej jest wykorzystanie starych, nieużywanych palet. Jest to tanie, ale przede wszystkim oryginalne i niepowtarzalne rozwiązanie.

Materiał wykorzystany do produkcji ławki powinien być pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę. Nie możemy również zapomnieć o jakości, która nie zawsze idzie w parze z odpowiednim materiałem. Bardzo często jest tak, że tanie ławki są słabej jakości - powinniśmy więc takich ofert unikać. Każdy z nas chce kupić taką ławkę, która będzie niezawodna i posłuży nam przez wiele kolejnych lat.

Odpowiedni styl

Na aranżację ogrodu składa się między innymi wybór odpowiednich mebli. Ich styl zależy jedynie od naszych upodobań, jednak muszą one do siebie pasować. Ławki ogrodowe dostępne są w przeróżnych stylach. Niektóre są naprawdę oryginalne i ciekawe, inne - dość tradycyjne. Dużą popularnością cieszą się ławki w stylu wiejskim i angielskim. Najczęściej wykonywane są z drewna, kamienia bądź żeliwa. Styl angielski jest nieco bardziej romantyczny, z kolei wiejski - chaotyczny. Duża część osób decyduje się na zakup nowoczesnej ławki ogrodowej, wykonanej ze szkła czy technorattanu. Takie ławki zazwyczaj nie są kolorowe, jednak potrafią przyciągnąć uwagę.

Wymienione style to zaledwie ich część. Musimy pamiętać o odpowiednim dobraniu stylu do naszego ogrodu, tarasu czy miejsca, w którym chcemy postawić ławkę. Wszystkie meble powinny przede wszystkim ze sobą współgrać - jeśli więc posiadamy stolik z krzesłami w stylu nowoczesnym, właśnie w takim powinniśmy również zakupić ławkę ogrodową.

Rozmiar ławki

Wielkość ławki również ma spore znaczenie, jednak i ta kwestia jest indywidualna. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujemy. Oczywiście, duże ławki pomieszczą większą ilość osób, jednak nie możemy się tym kierować. Kupowanie dużej ławy do niewielkiego ogrodu nie ma sensu! Jeśli dysponujemy dość dużą powierzchnią, powinniśmy się zastanowić, czy duża ławka w ogóle się w naszym przypadku sprawdzi. Jest dobrym rozwiązaniem jeśli często przyjmujemy gości czy mamy dużą rodzinę - w innym wypadku warto postawić na małą ławkę.

Mniejsza ławka, to nie tylko więcej miejsca - jest ona smuklejsza, lekka i zdecydowanie bardziej wpasuje się w luksusowy, elegancki ogród niż duża, ciężka ława. Przy wyborze warto również wziąć pod uwagę również inne czynniki, o których dużo osób zapomina. Przechowywanie dużej ławki zimą może stanowić niemały problem dla wielu rodzin. Pamiętajmy więc nie tylko o naszych preferencjach, ale również możliwościach.