Meble w naszych ogrodach pełną bardzo ważne funkcje. Umożliwiają nam spędzenie czasu z bliskimi na świeżym powietrzu, a także odpoczynek i relaks. Poza powszechnymi zestawami mebli ogrodowych, wyróżnia się również ławki oraz leżaki. Cieszą się niemałą popularnością, jednak znacznie się od siebie różnią oraz dają nam nieco inne możliwości. Choć mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem jest kupno zarówno leżaka, jak i ławki - niestety nie zawsze jest to możliwe. Kiedy więc warto zdecydować się na leżak, a kiedy na ławkę?

Kiedy warto kupić leżak ogrodowy?

Dostępne na rynku leżaki ogrodowe wykonywane są z różnych materiałów - zarówno z drewna krajowego, egzotycznego, jak i metalu, technorattanu czy tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowanych materiałów, mogą być mniej lub bardziej trwałe oraz odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Leżaki ogrodowe z reguły są wygodne i pozwalają nam się zrelaksować i odpocząć. Niektóre z nich są odpowiednio wyprofilowane, a także oferują możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia. Na jakość, ale także estetykę leżaka w dużym stopniu wpływa materiał, z jakiego jest wykonany. Niektóre modele są lekkie i łatwe do złożenia, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca, a ich przechowywanie jest niezwykle proste i wygodne. Ponadto taki leżak można zabrać w podróż. Drewno jest materiałem który wymaga odpowiedniej konserwacji, jednak osoby, które nie posiadają zbyt wiele czasu - mogą zdecydować się na leżak ogrodowy z technorattanu, który nie wymaga żadnych zabiegów, a jego mycie jest bardzo proste - wystarczy do tego woda, trochę płynu do naczyń oraz ścierka.

Dla niektórych osób leżak ogrodowy jest nieodłącznym elementem wyposażenia ogrodu. Faktycznie jest to dobry pomysł, zwłaszcza dla tych, którzy sporo czasu spędzają w swoim ogrodzie oraz traktują go jako miejsce do odpoczynku, relaksu i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Leżak ogrodowy umożliwia przede wszystkim opalanie się, relaks czy czytanie książki. Jest uznawany za nieco wygodniejszy od ławki ogrodowej, a to jedynie ze względu na jego kąt nachylenia, który pozwala nie tylko wygodnie usiąść, ale także się położyć. Na tradycyjnym leżaku ogrodowym zmieści się jedna osoba.

lawka ogrodowa

Ławka ogrodowa - kiedy jest dobrym wyborem?

Ławka ogrodowa wbrew pozorom wcale nie musi być niewygodna. Podobnie jak w przypadku leżaków - ławki wykonywane są z różnych materiałów, które warunkują ich estetykę, ale także trwałość. Do najpopularniejszych należą zdecydowanie ławki ogrodowe wykonane z drewna, metalu, betonu i technorattanu. Dostępne są także ławki składane, czyli tzw. cateringowe. Zajmują niewiele miejsca oraz pozwalają na ich transport. Są idealnym pomysłem przy organizacji imprez na świeżym powietrzu. Ponadto, produkuje się ławki nie tylko z oparciem, ale także i bez niego. Są również modele ze skrzynią, które stanowią połączenie estetyki z funkcjonalnością. Z reguły są niewielkie, jednak ich dużą zaletą jest skrzynia, w której możemy umieścić dowolne przedmioty. Ciekawym rozwiązaniem jest także ławka ogrodowa w formie huśtawki, która spodoba się zwłaszcza dzieciom. Zdecydowanie najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji są ławki drewniane, najmniej z kolei - technorattanowe. Na rynku dostępnych jest tyle różnego rodzaju ławek, że bez problemu możemy wybrać dla siebie taką, która odpowie na wszystkie nasze potrzeby.

Ławki ogrodowe to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla rodzin - z reguły mieszczą one od 2 do nawet 5 osób. Warto wziąć to pod uwagę - na leżaku zmieści się zaledwie jedna osoba, w przypadku rodziny konieczne więc byłoby kupno kilku leżaków. Ławka ogrodowa może posłużyć nie tylko do odpoczynku, ale także do jedzenia - wystarczy dosunąć do niej stół. Sprawdzi się w przypadku codziennych, zwykłych posiłków, jak i większych imprez. Jest uniwersalna. Ławka ogrodowa wcale nie musi być niewygodna - zwłaszcza, jeśli pokusimy się o zakup poduszek czy materaca, który znacznie podniesie komfort. Ławki ogrodowe to rozwiązanie przede wszystkim dla większej ilości osób, a także bardziej praktyczne - umożliwia zarówno odpoczynek, jak i spożywanie posiłków czy wspólne spędzanie czasu.