Wraz z nowym sezonem, pojawiły się również nowe trendy. Każda osoba posiadająca ogród chce, by prezentował się możliwie jak najlepiej oraz zachwycał swoim niebanalnym designem. Rok 2019 minął dość minimalistycznie, głównym trendem były płoty z drewnianych pniaków, a także pojawiła się moda na powierzchnię uprawną w kierunku warzyw i owoców. Jak kształtują się tegoroczne trendy i co jest na czasie w roku 2020? Dowiedz się!

Przydomowe uprawy warzyw

W 2020 roku moda na własne przydomowe uprawy warzyw się pogłębia. Aby stworzyć przydomowy ogródek, nie jest nawet konieczne podzielenie ogrodu na część użytkową i reprezentacyjną - donice z warzywami bądź owocami mogą naprawdę ciekawie się prezentować. Uprawiać można również zioła. Uprawy możemy podzielić na tradycyjne i poziome. Druga opcja wybierana jest najczęściej przez posiadaczy niewielkich ogródków. Do uprawy poziomej możemy zakupić specjalne wielopoziomowe kwietniki, ale sprawdzić się może także zwykły płot. Piękna, udekorowana, zielona ściana to tegoroczny hit! Bez wątpienia zwróci na siebie uwagę każdego gościa.

Modne rośliny oraz kwiatowe dywany

Same meble oraz warzywa to zdecydowanie za mało, by nasz ogród prezentował się wyjątkowo. Nowością tego sezonu są kwietne łąki i dywany zamiast trawnika. Dywan z trawy to nie tylko ciekawa ozdoba - niweluje on również problem koszenia, a w czasie suszy - zachowuje nawet lepszą kondycję niż krótko przycięty trawnik. Takie rozwiązanie bez wątpienia jest wygodne, nie wymaga od nas odchwaszczania czy plewienia. W tym sezonie z roślin dominują rabaty kwiatowe z irysami, hortensjami, chabrami, ostróżkami, lobeliami, niezapominajkami, szafirkami, a także lawendami. Ze względu na popularność ekologii, mile widziane również są rośliny ozdobne odporne na suszę. Mowa tutaj przede wszystkim o kocimiętce, jeżówce, łubinie, liatrze, pysznogłówce, rudbekii, krwawniku czy dziewannie. Nie tylko świetnie się prezentują, ale także są odporne na wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne i dobrze je znoszą. Tegoroczne trendy to przede wszystkim powrót do natury.

ogród 2020

Ogrodowe meble - przede wszystkim odporność i jakość

W tym sezonie meble ogrodowe nie tylko prezentują się ciekawie, ale są przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości materiałów, a także są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Rok 2020 należy do trwałych i wykonanych z naturalnych surowców mebli - mowa tu o wiklinie, rattanie, jucie czy bananowcu. Są to meble o niebanalnym wyglądzie, nie tylko ich trwałość jest więc na wysokim poziomie. W tym roku również popularne są meble wykonane z drewna, wełny, kamieni, szkła czy metalu. Nie ma w tym nic dziwnego - coraz więcej osób stawia na ekologię. Jeśli chodzi o strukturę, w modzie są zarówno gładkie meble, jak i te o mocno zaznaczonej strukturze za pomocą wiklinowych czy rattanowych plecionek. Kolory mebli to przede wszystkim te, które kojarzą nam się z naturą - wszelkie odmiany zielonego, brązowego, pomarańczowego czy niebieskiego. Ogród powinien być oazą zieleni, w której różnorodność gatunków, a także natura - mają większe znaczenie niż ład.

Wodooszczędny i energooszczędny ogród

Rok 2020 to przede wszystkim ekologia - ogród ekologiczny powinien więc być energooszczędny i wodooszczędny. Wodooszczędność w ogrodzie to przede wszystkim łąki kwietne, większa ilość zaciemnionych miejsc, a także ogrody deszczowe - stanowią one spływ wód opadowych do kanalizacji. Wchłaniają nawet o 40% więcej wody niż trawniki o takich samych rozmiarach. Ogród deszczowy jest bardzo prostym i jednocześnie opłacalnym rozwiązaniem, może zostać założony zarówno na prywatnej działce, jak i w przestrzeni miejskiej. Wielu osobom wydaje się, że jego założenie wpływa na zwiększenie się populacji owadów, jednak wbrew pozorom - nie jest to wcale prawda. Posiadanie ogrodu deszczowego nie wiąże się również z podtapianiem piwnic, nie wymaga on żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jedynie w czasie bardzo długich okresów suszy. W celu ograniczenia zużycia energii, dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie oświetlenia LED bądź paneli solarnych, które w dłuższej perspektywie, okazują się być naprawdę opłacalne. Oprócz tego, że są przyjazne dla środowiska naturalnego, przynoszą realne oszczędności - pozwalają zaspokoić średnio 70% zapotrzebowania na energię, podnoszą wartość budynku, nie generują hałasu i zanieczyszczeń.