Ogród naturalistyczny nawiązuje do naturalnych zbiorowisk roślinnych, jak sama nazwa wskazuje - cechuje go naturalność i lekkość. Prezentuje się wyjątkowo, o każdej porze roku budzi zachwyt. Będąc w ogrodzie naturalistycznym, możemy poczuć się jak w lesie czy na łące. Jest to świetne rozwiązanie, nie tylko ze względu na piękny widok. Czym charakteryzuje się ogród naturalistyczny i jak wygląda jego projektowanie?

Ogród naturalistyczny - charakterystyka

Ogród naturalistyczny to ogród, który nawiązuje do naturalnych zbiorowisk roślinnych, rodzimych, lokalnych krajobrazów. Podstawę kompozycji takiego ogrody stanowią oczywiście rośliny, a ich układ nawiązuje do form naturalnych. W ogrodach naturalistycznych, przyroda tworzy przepiękne kompozycje, bujne zagajniki, a także schronienie dla wielu zwierząt - m.in. żab, wiewiórek czy jaszczurek.

Założeniem ogrodu naturalistycznego jest naśladowanie przyrody, a także ograniczenie ingerencji człowieka do minimum. To luźna forma, pospolite rośliny, brak roślin szczepionych i formowanych. Może występować również woda, jednak powinna być zakomponowana w sposób naturalny. Trawnik powinien przypominać leśną polanę, mile widziane są również tajemnicze zakątki w gęstwinie. W naturalistycznym ogrodzie nie nadużywa się zasobów wody, nie podlewa się raczej ogrodu - rośliny należy dostosować do istniejącego siedliska.

Jak zaprojektować ogród naturalistyczny?

Osoby, które planują zaprojektować ogród naturalistyczny, powinny dobrze przemyśleć swoją decyzję. Styl ten nie jest przeznaczony dla miłośników idealnie skoszonego trawnika czy też tych, którzy lubią dopracowywać szczegóły. Ogród naturalistyczny ma niewielkie wymagania glebowe, należy jedynie pamiętać o odpowiednim doborze roślin do zastanych warunków. Glebę użyźniać należy wyłącznie w naturalny sposób, dzięki temu, co pozyskaliśmy z ogrodu. W ogrodzie naturalistycznym nie ma miejsca na sztuczne nawozy, czy tym bardziej - chemiczne środki. Ze szkodnikami pomogą uporać się ptaki i owady.

Musimy pamiętać, że odpowiednio zaprojektowany ogród naturalistyczny czerpie pomysły z natury i jest idealnie dostosowany do otoczenia, tworzy żywy ekosystem. Projektując taki ogród należy więc wzorować się na naturze. Rośliny należy wprowadzać w dużych grupach, aby tworzyły “plamy”. Polecane drzewa do ogrodu naturalistycznego brzozy, graby, lipy, jesiony, buki, a także dęby. Mile widziane są również byliny tj. jeżówka, lawenda, fiołek, konwalia, krwawnik, zawilec, chabra, monarda, rozchodnik, dzwonek, mak, słonecznik, dziurawiec czy dzielżan, a także krzewy, np. kalina, derenia, trzmielina, róża pnąca czy powojnik. Mile widziane są również chwasty - pokrzywa czy komosa. Rośliny te warto łączyć z głazami.

ogród naturalistyczny

W naturalistycznym ogrodzie należy zrezygnować z egzotycznych gatunków, a także z żywopłotów i angielskiego trawniku. Ogród ten, jak już wspomniano - nie wymaga specjalnej pielęgnacji, rośliny należy dobrać do warunków. Powinniśmy starać się trzymać je w ryzach. Jeśli chodzi o meble, w ogrodzie naturalistycznym nie znajdziemy żadnego zestawu ogrodowego, a co najwyżej drewnianą ławkę ogrodową bądź polne kamienie pełniące rolę siedzisk. Oczywiście nie musimy kierować się wszystkimi zasadami, możemy stworzyć swój własny, naturalistyczny ogród oraz dodać do niego meble, jeśli takowe posiadamy czy potrzebujemy. Najlepiej sprawdzą się drewniane bądź wiklinowe meble.

Ogród naturalistyczny jest w rzeczywistości połączeniem stylów z elementami uzależnionymi od “skarbów” otoczenia. Jego główną ideą jest stworzenie cudownego klimatu, w którym ludzie oraz zwierzęta żyją w zgodzie i harmonii. Jeśli chodzi o elementy stałe - występują one, jednak używa się do ich budowy jedynie naturalnych materiałów. Altany najczęściej budowane są z desek, nawierzchnie z kamienia bądź drewnianych krążków. Ciekawą dekoracją są głazy, również te porośnięte mchem. Ogród naturalistyczny nie powinien być jednak zapuszczonym gąszczem drzew i krzewów, należy również znać umiar.