Ogród w stylu angielskim nawiązuje do natury, często ma romantyczny charakter. Nie brakuje w nim pięknych drzew, kwiatów i krzewów. Jest to naprawdę oryginalny styl, który stał się alternatywą dla aranżacji barokowych. Styl angielski zdobył uznanie bardzo dawno temu, bo już w XVIII wieku. To dziś cieszy się niemałą popularnością. Ty również chcesz urządzić swój ogród właśnie w tym stylu? Pomożemy Ci w tym!

Rośliny - jakie wybrać?

W ogrodzie, zwłaszcza angielskim, nie może zabraknąć roślin! Są jego nieodłącznym elementem, w końcu ogród ten nawiązuje do natury. Nie ma w nim miejsca na niespotykane, wymyślne rośliny - mogłoby to zaburzyć dziki charakter, który w stylu angielskim - jest jak najbardziej pożądany.

Ogrody angielskie są pełne traw i pnących się roślin. Postaw więc na powojniki, wisterie, pienne róże bądź winobluszcze. Powinny one porastać ścianki altan. Świetnie sprawdzą się również hibiskusy oraz hortensje! Dopełniać ogród mogą piękne kwiaty, takie jak irysy, lawenda, piwonie, dzwonki czy ostróżki, jeśli jednak chcesz postawić na krzewy - wybierz jaśminowce, ostrokrzewy bądź berberysy.

Roślinność w ogrodzie angielskim powinna być bujna i dzika. Warto więc sadzić kwiaty piętrowo, aby taki efekt osiągnąć. Pomiędzy nimi możemy posadzić kępy krzewów. Najłatwiej w ten sposób zagospodarować dużą działkę, więc im większą powierzchnią dysponujemy, tym lepszy efekt osiągniemy. W małych ogrodach możemy zaaranżować jedynie zakątki, które będą do tej natury nawiązywać. Jeśli posiadamy na działce drzewa czy naturalną łąkę - nasz ogród będzie prezentować się jeszcze lepiej.

Architektura w stylu angielskim

W ogrodzie angielskim mile widziana będzie altana - super więc, jeśli ją posiadamy. Jeśli nie - warto zastanowić się nad jej budową, posiada bowiem wiele zalet. W angielski styl najlepiej wpisze się drewniana altana, jak i meble. Ozdoby czy różne elementy mogą być z kamienia. W stylu angielskim altany otoczone są drzewami, krzewami i roślinami. Nadają one odpowiedni charakter, a także pozwalają nam miło spędzić czas z najbliższymi. Na rynku znajdziemy wiele gotowych altan właśnie w stylu angielskim - stanowią dobre rozwiązanie. Mają oryginalne wzornictwo, kratkę z szybą witrażową, a dach pokryty boazerią bądź gontem bitumicznym, których chroni przed deszczem. Altany w stylu angielskim nie tylko prezentują się wyjątkowo, ale są również trwałe i solidne.

Oprócz altany, w ogrodzie angielskim mile widziane będą również kamienne murki czy też schodki. Z racji tego, że ogród angielski jest sentymentalny i romantyczny, postawienie w nim fontanny bądź oczka wodnego również będzie dobrym pomysłem. Dzięki temu nasz ogród będzie prezentować się naturalnie.

Meble jako podstawa

Chcąc zakupić meble do ogrodu angielskiego, możemy zdecydować się na postawienie ich w cieniach drzew bądź jeśli mamy taką możliwość - w altance. Najlepiej sprawdzą się tutaj meble wykonane z drewna. Jeśli chcemy postawić na typowe angielskie meble ogrodowe, wybierzmy subtelne, białe stoliki z lekkimi, pięknymi krzesłami. Wykonywane są często z technorattanu bądź metalu.

W zależności od naszych oraz domowników potrzeb, możemy postawić także hamak bądź huśtawkę. Hamak zawieszony między cieniami drzew pozwoli nam się zrelaksować i zregenerować, z kolei huśtawka otoczona drzewami i pięknymi roślinami - będzie świetnym miejscem do zabawy dla najmłodszych. Ciekawym pomysłem jest również ławka ogrodowa usytuowana w zacisznym zakątku. Będzie pełnić funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną.

Dodatki i dekoracje

Dodatkowe elementy uzupełnią nasz ogród. Nie są one oczywiście konieczne do osiągnięcia stylu angielskiego, jednak z pewnością go podkreślą. Dobrym rozwiązaniem będą kamienie, które możemy umieścić w przeróżnych tak naprawdę miejscach. Mogą pojawić się przy altance, fontannie, ścieżce czy zwyczajnie przy roślinach.

W angielskich ogrodach często możemy również spotkać się z drewnianymi rzeźbami czy ciekawymi wazonami. Stanowią świetne uzupełnienie ogrodu, nawiązując do starożytności - bo właśnie w niej swoje początki miał styl angielski.