Dużo ostatnio słyszymy o szkodliwych substancjach, które znajdują się w owocach i warzywach. Rozwiązaniem mogą być zakupy produktów z upraw ekologicznych, ale te wiążą się z wyższymi kosztami. Dlatego warto w ramach oszczędności, ale i ciekawego spędzania czasu wolnego założyć własny ogródek warzywny na działce. Jeśli jesteś laikiem i nie wiesz, od czego zacząć – ten wpis jest dla Ciebie! Podpowiadamy, co będzie konieczne i jakie rośliny uprawiać na początek.

Własny ogródek to duża odpowiedzialność i ciężka praca, ale jednocześnie ogromna satysfakcja. Nie ma nic przyjemniejszego niż truskawka zerwana z własnego krzaczka czy zupa ugotowana z własnoręcznie wyhodowanych warzyw. Zanim jednak będziesz cieszyć się wyjątkowym smakiem upraw musisz przygotować miejsce, odpowiednie wyposażenie i sprzęty oraz wybrać gatunki, które pojawią się w warzywniku. Od czego zacząć?

Wybór i przygotowanie miejsca

Zanim zaczniesz właściwą uprawę warzyw niezbędne jest przygotowanie stanowiska. Warzywnik powinien być w miejscu ciepłym, dobrze nasłonecznionym, ale jednocześnie osłoniętym od wiatru. Musimy także zapewnić w nim żyzne podłoże, dobrze uprawione i lekko wilgotne. Przed rozpoczęciem wysadzania roślin konieczne będzie odchwaszczenie, nawiezienie i przekopanie działki. Doskonale sprawdzi się rozłożenie kompostu, który rozrzucamy na glebie i lekko mieszamy. Do nawożenia dobry będą nawozy mineralne, ale tylko wtedy kiedy mamy już doświadczenie z tym tematem. Warzywnik może być częścią działki, ale jeśli nie dysponujesz odpowiednim miejscem lub chcesz uniknąć na początek sadzenia roślin bezpośrednio w gruncie, warto wyposażyć ogród w wysokie donice wykonane z drewna. Dzięki temu uzyskasz łatwiejszy dostęp do podlewania i pielęgnacji upraw, a same donice będą efektowną ozdobą ogrodu.

ogród warzywa

Nawożenie gleby

Użyźnienie gleby to jeden z najważniejszych etapów uprawiania ogródka warzywnego. Jeśli chcesz mieć własne warzywa korzeniowe zabronione jest korzystanie z nawozów naturalnych, które powodują rozdwajanie się korzeni. Najlepsze podłoże pod warzywnik to takie, które było wzbogacane nawozami w poprzednich latach. Około 2 tygodniu przed wysianiem nasion stosuj nawóz naturalny w dawce 70 g/m2 i wzruszamy glebę. Dla łatwiejszej pielęgnacji wysadzamy warzywa w rzędach co ok. 30 cm. Przygotowane rowki powinny mieć ok. 1 cm głębokości.

Terminarz siewu

Kiedy podłoże jest gotowe możesz rozpocząć wysiewanie warzyw. Poniżej terminarz dla przykładowych gatunków warzyw:

 

  •       Burak – kwiecień-czerwiec – siejemy do gruntu, zbieramy od czerwca do jesieni,
  •       Kalarepa – marzec-kwiecień – wysiewamy na rozsadniku, następnie młode siewki przesadzamy do ogrodu, zbieramy od czerwca,
  •       Karczoch – kwiecień – w domu siejemy  głęboko ok. 10 cm, następnie przesadzamy na grządki, zbieramy od jesieni,
  •       Marchew – marzec-maj – siejemy do gruntu, zbieramy od czerwca do jesieni,
  •       Pietruszka – marzec-kwiecień, siejemy po kilka do gruntu, zbieramy od jesieni,
  •       Rzodkiewka – kwiecień, siejemy do gruntu co tydzień, zbieramy od wiosny,
  •       Seler – marzec – siejemy pod szkłem, przesadzamy po ostatnich mrozach, zbieramy od jesieni,
  •       Ziemniak – kwiecień – sadzimy na głębokość 10 cm, zbieramy od lata do jesieni.

Pielęgnacja warzyw

Najważniejszym elementem pielęgnacji ogrodu warzywnego jest pielenie zagonków, czyli dbaniu o odpowiednio dużo miejsca do rozwoju i wzrostu roślin. Kolejnym obowiązkiem jest regularne podlewanie, ponieważ warzywa nie tolerują suszy i upałów (więdną lub nie rozwijają podziemnych części jadalnych). Jeśli przygotujemy prawidłowo ziemię przed wysiewem raczej nie będzie już konieczności ponownego nawożenia. Ważna jest równie ochrona przed chorobami i szkodnikami. Gdyby w glebie pojawiły się trudne do usunięcia szkodniki, zamiast z nimi walczyć lepiej w kolejnym sezonie zmienić miejsce w ogrodzie. Niektóre gatunki oczekują też dodatkowych zabiegów, takich jak ogławianie (brukselka) czy zapewnienie podpór (fasolka szparagowa).

ogródek warzywny

Siejąc warzywa nie zapomnij o odpowiednich odstępach. Jeśli zauważysz, że rosną za gęsto nie wahaj się ich przerwać, aby zapewnić im wystarczająco dużo miejsca. W przypadku, kiedy uprawa własnego ogródka warzywnego będzie sprawia Ci radość i z chcesz kontynuować tę pasję w kolejnych latach pamiętaj o zmianowaniu. Chodzi o to, aby nie uprawiać na jednym stanowisku roślin z tej samej rodziny, np. ogórków po cukiniach. Zalecana przerwa w uprawie to nawet 4-5 lat.

Wybór konkretnych gatunków warzyw zależy od tego, ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację. Na początek, kiedy nie masz dużego doświadczenia wysiewaj rośliny mało wymagające i łatwe w uprawie. Będą to m.in. koper, sałata, rzodkiewka, fasolka szparagowa, burak liściowy czy cukinia. Dzięki temu nie zniechęcisz się do dalszego eksperymentowania w ogrodzie i z większą pewnością będziesz cieszyć się z własnoręcznie wyhodowanych plonów.