Leżak ogrodowy zapewnia komfort podczas letnich dni. Możemy się na nim zrelaksować, opalać czy nawet czytać książkę. Pełni ważną funkcję w ogrodzie i wielu z nas nie wyobraża sobie jego bez leżaka. Decydując się na jego zakup, niestety bardzo często zapominamy o poduszce, która pełni równie ważną rolę. Czym kierować się przy jej wyborze? Czym powinna charakteryzować się odpowiednia poduszka na leżak ogrodowy?

Materiał poszewki

Materiał, z jakiego została wykonana poszewka poduszki, odgrywa niezwykle ważną rolę. Zapewnia przecież wygodę. Najlepszym materiałem będzie tutaj wysokiej jakości poliester bądź akryl. Te dwa materiały nie tylko są przyjemne w dotyku i nie podrażniają skóry, ale także są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Nieodpowiedni materiał sprawi, że poduszka szybko wyblaknie i spłowieje. Oczywiście w miarę możliwości powinniśmy chować leżak przed deszczem czy co gorsza śniegiem, jednak przed słońcem go nie uchronimy. Wybierając więc materiał, z jakiego została wykonana poszewka poduszki na leżak, należy więc zwrócić uwagę nie tylko na to, jaka jest w dotyku, ale także czy jest trwała i czy nie odbarwi się zbyt szybko. Aby poduszka posłużyła nam dłużej niż jeden sezon, warto wydać na nią odrobinę więcej pieniędzy.

Wypełnienie

O jakości i trwałości świadczy nie tylko materiał, z jakiego została wykonana poszewka, ale także to, co znajduje się w środku poduszki. Świetnie w tej roli sprawdza się pianka PUR (poliuretanowa). Jest trwała, odporna na odkształcenia, ponadto zapewnia wygodę i przyjemny odpoczynek. Tworzywo to bardzo szybko wysycha i nie zatrzymuje wody, dlatego w przypadku opadów deszczu sprawdzi się świetnie. Idealnie podpiera kark i głowę.
Dobrym rozwiązaniem może być również pianka termoelastyczna, reagująca na nacisk i temperaturę ciała człowieka. Zapewnia niezwykłą wygodę i przewiewność, redukując dolegliwości bólowe. Nie jest ona jednak aż tak odporna na działanie czynników atmosferycznych jak pianka PUR.

Właściwy rozmiar

Wybierając poduszkę na leżak, nie możemy zapomnieć o wyborze odpowiedniego rozmiaru. Standardowy rozmiar wynosi 190 cm wysokości i 60 cm szerokości. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy jednak zmierzyć leżak, jeśli kupujemy poduszkę osobno. Poduszka powinna idealnie pasować do wielkości siedziska. Za duża, będzie nie tylko wystawać, ale także przeszkadzać osobie korzystającej z leżaka i ciągle się przesuwać. Nie mówiąc już o zbyt małej poduszce, która nie pozwoli na komfortowy odpoczynek.

Cena

Kupując poduszkę na leżak ogrodowy, chcąc nie chcąc zwracamy uwagę na jej cenę. To ona najczęściej pozwala podjąć nam ostateczną decyzję. Niska cena może nas kusić, z kolei zbyt wysoka - odrzucać. Na poduszce nie powinniśmy jednak oszczędzać, to inwestycja tak naprawdę na lata. Wysokiej jakości poduszka posłuży nam przez co najmniej kilka sezonów. Nie warto kupować niskiej jakości poduszki, która się odkształca i przebarwia, by po roku musieć zainwestować w kolejną. Lepiej dołożyć już kilkaset złotych i móc cieszyć się trwałą, solidną, ale także estetyczną poduszką.

Wygoda

Poduszka powinna zapewniać nam wygodę, jeśli więc czujemy, że jest za twarda czy że nie jesteśmy w stanie komfortowo na niej usiąść - zrezygnujmy z zakupu. Produkt powinien być wysokiej jakości, jednak to nie wszystko. Leżak ogrodowy ma nam służyć przede wszystkim do wypoczynku, nie możemy więc kupować poduszki, która w jakikolwiek sposób nam przeszkadza czy zwyczajnie nie jest dla nas wygodna. To bardzo ważna kwestia i należy również zwrócić na nią uwagę.