Stół w ogrodzie pełni bardzo ważną funkcję. Jest niezastąpiony przy spotkaniach z rodziną i znajomymi w okresie gorących, letnich dni. Zakup stołu ogrodowego wiąże się z wieloma korzyściami, jednak jego wybór wcale nie jest taki prosty. Na rynku dostępne są stoły wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej wybieramy te z drewna, technorattanu bądź plastiku. Czym się różnią?

Drewniane stoły ogrodowe

Meble ogrodowe, w tym stoły, bardzo często wykonywane są z drewna. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to trwały i klasyczny materiał, który świetnie wpisuje się w przestrzeń ogrodową, wprowadza naturalny, swoisty klimat. Ze względu na to, że drewno jest naturalnym materiałem, idealnie łączy się z roślinnością i naturalnymi ozdobami, np. kamieniami.

Zdecydowanie największą zaletą stołu drewnianego jest trwałość. Wymaga on jednak konserwacji, a w okresie zimowym - należy przechowywać go w odpowiednich warunkach. Drewniany stół może być łączony ze stalowymi czy żeliwnymi elementami, które również są trwałe.

Drewniany stół ogrodowy ma wszechstronne zastosowanie. Przy zakupie, należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego został wykonany stół. Za najtrwalsze uchodzi drewno egzotyczne np. z teaku, eukaliptusa, merbau czy bangkirai. Stoły wykonane z tych rodzajów drewna, odpowiednio traktowane, mogą posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

stoły ogrodowe drewniane

Stoły ogrodowe z technorattanu

Technorattan nie tylko prezentuje się estetycznie. Materiał ten jest również wyjątkowo odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie odbarwia się pod wpływem promieni UV, nie wymaga nawet konserwacji czy impregnacji. Technorattan nawet wielu latach wystawiania na bezpośrednie nasłonecznienie, nie blaknie i nie traci swoich właściwości. Stół z technorattanu jest przede wszystkim lekki, możemy więc bez problemu go przenieść z miejsca na miejsce. Ponadto jest odporny na zabrudzenia. Aby usunąć plamę czy brud, wystarczy przetrzeć stół ściereczką. Stoły z technorattanu nie wymagają stosowania specjalistycznych preparatów, a ich mycie jest niezwykle proste.

Warto wspomnieć o rodzajach technorattanu, jakie wyróżniamy. Jest to:
● technorattan płaski,
● technorattan półokrągły,
● technorattan okrągły.

Poszczególne rodzaje różnią się od siebie typami plecionek. Stoły z technorattanu często posiadają szkło, które ułatwia korzystanie. Sam technorattan ze względu na plecionkę nie jest wyrównany, położenie na nim naczyń może więc być ryzykowne. Dużą zaletą tego materiału jest fakt, iż jest on tworzywem nieszkodliwym dla środowiska, zarówno w procesie produkcji, jak i użytkowania. Może być poddany całkowitemu recyklingowi.

Stoły wykonane z plastiku

Plastikowe stoły ogrodowe również cieszą się niemałą popularnością. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej PCV bądź polipropylen. Choć oba te materiały można dowolnie formować, to jednak ten drugi jest bardziej wytrzymały. Plastik jest odporny na warunki atmosferyczne, jednak na zimę warto gdzieś schować stół. Pod wpływem bardzo niskich temperatur może pękać.

Ogrodowy stół plastikowy jest dość łatwy w utrzymaniu jeśli chodzi o czystość. Codzienne zabrudzenia, kurz itp. możemy z łatwością usunąć za pomocą zwykłej ściereczki i płynu do naczyń. Należy jednak uważać, by nie doprowadzić do zasychania zabrudzeń, ponieważ z czasem mogą przerodzić się one w trwałe plamy.

Stół ogrodowy z plastiku nie ulega zbyt szybko przebarwieniom, potrafi przez długi czas zachować swój pierwotny wygląd. Radzi sobie z wilgocią i częstym użytkowaniem, możemy więc codziennie korzystać z niego i nie martwić się, że zostanie zniszczony.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór wzorów i kolorów. Szczególną uwagę warto zwrócić na modele wzmacniane włóknem węglowym, stoły te wytrzymują nawet duże obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Kiedyś stoły, jak i wszystkie plastikowe meble kojarzyły się z tandetą - owszem, te wykonane z PCV nie są zbyt wytrzymałe, jednak te z polipropylenu są już wyższej jakości i zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę.