Każdy z nas posiada w swoim domu stolik kawowy. W sklepach meblarskich możemy znaleźć wiele różnych modeli takowych stolików, nic więc dziwnego w tym, że wybór jednego - jest naprawdę trudny. Stolik kawowy powinien nie tylko spełniać swoją funkcję, ale także ciekawie się prezentować i pasować do salonu. Poznaj rodzaje oraz przeznaczenie stolików kawowych.

Rodzaje stolików kawowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli stolików kawowych. Wyróżniamy stoliki kawowe z witryną, rozkładane, na jednej nodze a także wielofunkcyjne. Wybór stolika zależy jedynie od naszych preferencji i potrzeb. Jeśli odkładamy na stolik różne przedmioty, takie jak okulary, gazety czy książki - dobrym pomysłem może być stolik kawowy wielofunkcyjny. Charakteryzują go szuflady, pozwalające schować rzeczy, które na stoliku zajmowałyby jedynie miejsce.

Rozkładane stoliki kawowe również są funkcjonalne - pozwalają na regulację wysokości, a także szerokości. Stanowią idealną propozycję dla osób posiadających niewielkie mieszkanie. Sprawdzą się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i przy większych, rodzinnych spotkaniach bądź też imprezach. Wówczas stolik nie zajmuje na co dzień zbyt wiele miejsca.

Stoliki kawowe z witryną charakteryzuje szklany blat - cieszą się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego - ich bryła jest lekka, a same stoliki są przezroczyste, dzięki czemu dopasują się do każdej przestrzeni. Prezentują się niezwykle elegancko i nie zmniejszają optycznie przestrzeni. Szkło w aranżacji wnętrz ma wiele zalet, warto zastanowić się więc nad jego wyborem.

Stoliki na jednej nodze są zazwyczaj małe, sprawdzają się również jako stolik nocny, na którym możemy postawić wazon z kwiatami czy lampkę. Stoliki te sprawdzą się raczej u osób posiadających niewielkie mieszkanie, mieszkających w pojedynkę bądź np. z partnerem. Na rynku znajdziemy stoliki na jednej nodze wykonane z drewna w stylu industrialnym, jak i z metalu czy szkła - w stylu nowoczesnym. Dostępnych jest naprawdę wiele modeli, bez problemu więc każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Stoliki kawowe i ich przeznaczenie

Miło jest usiąść przy eleganckim stoliku z rodziną oraz wypić kawę czy też herbatę. Nie możemy jednak zapominać, że funkcja stolika kawowego się do tego nie ogranicza. Choć nawet sama nazwa sugeruje wyłącznie jedno zastosowanie, rzeczywistość jest zupełnie inna. Na stoliku kawowym kładziemy nie tylko kawę, ale także piloty, gazety czy okulary. Czasem kładziemy również laptop bądź karty czy gry planszowe.

Nie możemy również zapominać o tym, że stolik kawowy pełni również funkcję dekoracyjną. Warto wziąć to pod uwagę przy dokonywaniu zakupu. Stolik powinien dobrze prezentować się w naszym salonie.

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Wybór stolika kawowego wcale nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, ciężko więc wybrać jeden. Niestety bardzo często kupując meble kierujemy się ceną - jest to niemały błąd. Cena często świadczy o jakości, jednak nie zawsze. Zakup taniego i jednocześnie niezbyt trwałego stoliku - jest nieopłacalny. Oczywiście stolik powinien nie tylko być odpowiednio wykonany. Jego wygląd jest również ważny. Powinien pasować do salonu i mebli, które się w nim znajdują. Jest to jednak kwestia indywidualna.

Kolejnym ważnym aspektem w poszukiwaniu tego jednego, idealnego stolika kawowego, są nasze potrzeby. Dokładnie tak! Stolik nie służy jedynie do odstawienia filiżanki z kawą. Bardzo często leżą na nim gazety, piloty, książki. Istnieją modele stolików z dodatkowymi półkami, które stanowią świetną propozycję dla osób “chomikujących” i odkładających wszystko na stół. Nasze wymagania są naprawdę istotne - warto więc się zastanowić, na czym tak naprawdę nam zależy i czego potrzebujemy, zanim dokonamy zakupu.

Ważną kwestią są także nasze gusta oraz panujące trendy. Na rynku znajdziemy klasyczne, drewniane propozycje, jak i nieco ciekawsze - szklane czy metalowe. Oprócz naszego gustu, znaczenie ma tutaj wystrój całego salonu - warto wziąć go pod uwagę.