Choć za oknem leżą jeszcze resztki śniegu, a temperatura utrzymuje się na minusie to warto już pomyśleć o przygotowaniu balkonu na przyjście wiosny. Ostatnie tygodnie zimy to doskonały czas, aby sprawdzić stan podłogi, mebli oraz uzupełnić ewentualne braki. Od czego zacząć porządki na balkonie i jak urządzić go na cieplejsze dni?

Pogoda za oknem nie sprzyja siedzeniu na balkonie. Na wypicie porannej kawy lub popołudnie z książką będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Jednak właśnie teraz jest dobry czas, aby zająć się przygotowaniami do sezonu balkonowego. Część prac możemy wykonać na zewnątrz, a inne w formie planów i zakupów. Co koniecznie trzeba sprawdzić po zimie na balkonie?

Zacznij od porządków

Na początek gruntowne porządki, czyli wynoszenie tego, co się znajduje na balkonie. Przez cały rok zdarza na się traktować przestrzeń balkonu jak składzik, dlatego warto raz w roku zrobić generalny przegląd wszystkich sprzętów, które tam znajdziemy. To, co jest zniszczone, zgniłe lub połamane wyrzucamy. Zeszłoroczne rośliny przeglądamy i oceniamy, czy jeszcze odbiją, czy należy je skompostować. Przeglądamy meble i to, w jakim są stanie. Być może wymagają naprawy, odświeżenia lub solidnego czyszczenia? Jeśli konieczna będzie wymiana stare meble wyrzućmy zgodnie z materiałem, z jakiego zostały zrobione. Dopiero kiedy cały balkon będzie pusty, znajdujące się na nim sprzęty usunięte to przechodzimy do przeglądu stanu całej przestrzeni.

Obejrzyj podłogę i balustradę

Zacznij od sprawdzenia podłogi. Jeśli jest wyłożona płytkami zobacz, czy któraś nie jest pęknięta, wyszczerbiona lub z ostrą krawędzią, która może skaleczyć nogę lub łapę zwierzęcia. Jeśli zauważaliśmy coś uszkodzonego zapiszmy sobie konieczność wymiany takiej płytki. W przypadku podłogi wylanej betonem lub wyłożonej kratkami drewnianymi konieczne będzie sprawdzenie czy nie ma pęknięć, a jeśli nie to pozostaje nam umycie powierzchni. Drewno warto polakierować lub nasmarować olejem. Po sprawdzeniu podłogi przechodzimy do przeglądu elementów metalowych. Mowa tutaj o balustradzie, orynnowaniu czy parapecie zewnętrznym. Dokładnie oglądamy wszystkie miejsca, czy nic nie pękło lub nie występują nacieki z wody. W razie potrzeby zaplanujmy odświeżenie tych miejsc – najpierw poprzez umycie ich, a następnie pomalowanie odpowiednią farbą.

Zaplanuj aranżację

Kiedy balkon będzie posprzątany, naprawiony i odświeżony możemy zająć się planowaniem nowej aranżacji. Przede wszystkim musimy zastanowić się, do czego ta dodatkowa przestrzeń będzie nam służyć. Zwykle przestrzeń balkonu jest niewielka, dlatego trzeba wybrać takie wyposażenie, aby było wygodnie, funkcjonalnie i estetycznie. Jeśli większość czasu będziemy czytać, słuchać lub odpoczywać to przydatny będzie fotel, siedzisko lub hamak.  Praca na balkonie? Kawa z przyjaciółmi? Obiad z rodziną? Niezbędny będzie zestaw ze stołem i krzesłami. Zastanów się czy chcesz na balkonie uprawiać rośliny i czego w związku z tym potrzebujesz. Może będzie to regał na doniczki z ziołami, duże donice na warzywa czy też kompostownik. A co jeśli balkon wykorzystasz jako miejsce do ćwiczeń lub praktykowania jogi? Konieczna będzie wolna przestrzeń do rozłożenia maty. Zapisz sobie wszystko to ma zaleźć się na balkonie i spróbuj rozmieścić na początku tylko na kartce papieru.

Wybierz meble

Pierwszy krok do wymarzonego balkonu już jest, więc czas na realizację planu. Na balkonie powinny znaleźć się meble funkcjonalne, lekkie i bardzo wytrzymałe. Zwykle wszystkie elementy wyposażenia zostają na balkonie cały rok, bo nie dysponujemy dodatkowym miejscem, w którym można je przechować przez zimę. Balkon wystawiony jest także na stałe działanie czynników zewnętrznych: silnego słońca, opadów, zmian temperatury oraz wiatru. Dlatego decydując się na wybrany mebel kieruj się jego trwałością i odpornością. Dobrym wyborem będzie np. drewno, które jest wytrzymałe, estetyczne i ponadczasowe. Drugą kwestią jest łatwość w przenoszeniu, przesuwaniu czy ewentualnym składaniu. Doskonałym rozwiązaniem będą wszelkie zestawy mebli (stoły i krzesła), które można złożyć, postawić na jednej ścianie i korzystać z pozostałej przestrzeni. Na koniec meble balkonowe powinny być łatwe w czyszczeniu. Kurz z ulicy, zanieczyszczenia z powietrza czy pyłki lubią osiadać na wyższych partiach budynków. Dobrze, kiedy wystarczy przetrzeć stół lub krzesło wilgotną ściereczką i móc z niego komfortowo korzystać.

Nie zapomnij o dodatkach

Ostateczny klimat balkonu osiągniemy dzięki dodatkom. To pojęcie bardzo szerokie, bo mogą to być tekstylia w postaci poduszek i pledów, zasłony, które zapewnią więcej prywatności czy dywan, który pozwoli chodzić po balkonie na boso. Doskonałym uzupełnieniem aranżacji są rośliny – mogą to być zielone liście lub kwiaty kwitnące. Jeśli chcesz uprawiać warzywniak już teraz zrób listę gatunków, które mają się tam znaleźć i sprawdź, jakie mają wymagania. Na balkonowej przestrzeni nie powinno zabraknąć dobrego oświetlenia. Zarówno lampa, jak i klimatyczne świece i lampiony sprawdzą się doskonale.