Stolik kawowy znajdziemy w każdym domu. Pełni on naprawdę ważne funkcje! Zdecydowana większość z nas - nie wyobraża sobie salonu bez niego. To właśnie na nim kładziemy naszą poranną kawę, gazety czy piloty. Szklane stoliki w ostatnim czasie znacznie zyskały na popularności - są najczęściej wybieranymi stolikami kawowymi. Poznaj ich zalety oraz wady i dowiedz się, czy naprawdę są warte uwagi!

Szklany stół jest naprawdę wytrzymały


Choć mogłoby się wydawać, że szklane stoliki nie są trwałe, rzeczywistość jest zupełnie inna. Większość produkowanych stolików wykonuje się ze szkła hartowanego, a te jest kilka razy bardziej wytrzymałe niż zwykłe oraz wykazuje niezwykłą odporność na uderzenia, jak i zarysowania. Oczywiście nie oznacza to, że każdy szklany stół jest trwały - powinniśmy więc taką informację sprawdzić bądź zapytać o nią sprzedawcy, by nie było żadnych wątpliwości.

Na szkle owszem, mogą pojawić się zarysowania - podobnie jest jednak w przypadku innych materiałów. Przy odpowiednim użytkowaniu żadne rysy nie powinny się pojawić, jeśli jednak nas to martwi - wystarczy, że zakupimy jakąś podkładkę.

Szeroki wybór

Szklane stoliki kawowe dostępne są w różnych rozmiarach czy stylach. Mamy naprawdę szeroki wybór, bez problemu więc jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom. Na rynku dostępne są stoliki w całości wykonane ze szkła, jak i posiadające elementy metalowe czy drewniane. Ich przedział cenowy jest równie szeroki.

Stolik kawowy jest meblem, który powinien posłużyć nam przez możliwie jak najdłuższy czas. Z tego też powodu jego zakup powinien być przemyślany. Szeroki wybór pozwala nam odnaleźć jeden, idealny stolik, który spełni wszystkie nasze wymagania. Ciekawym i kreatywnym rozwiązaniem jest szklany stolik kawowy z półką, pozwalający nam schować różne przedmioty - gazety, piloty i wszystko to, co z przyzwyczajenia kładziemy na stoliku kawowym.

Niepowtarzalny design

Jedną z niewątpliwych zalet szklanych stolików jest ich niepowtarzalny design. Prezentują się one dobrze tak naprawdę w każdym wydaniu czy pomieszczeniu. Przyjęło się, że stoły szklane kojarzone są z wnętrzami urządzonymi w sposób nowoczesny - tak też najczęściej jest. Nie oznacza to jednak, że szklany stolik nie sprawdzi się w nieco bardziej klasycznych salonach. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni model.

Szklane stoliki są eleganckie i nie przytłaczają wnętrza, w którym się znajdują. Pełnią funkcję nie tylko praktyczną, ale również i dekoracyjną, dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi. W przeciwieństwie do innych modeli, szklane stoliki nadają wnętrzu lekkości, nawet wtedy, gdy są duże. Sprawdzą się więc zarówno w większych pomieszczeniach, jak i tych mniejszych.

Czyszczenie i pielęgnacja

Dla wielu osób wadą stolików szklanych jest fakt, iż trzeba je regularnie czyścić. Nie ma w tym nic dziwnego - szkło niestety szybko się brudzi. Jeśli jednak będziemy korzystać z obrusu czy podkładki, nie będzie to wcale uciążliwe. Szklany stół czyści się szybko i bardzo łatwo - jedynym problemem może być właśnie regularność. Stolik najczęściej czyścimy w ten sam sposób, co szyby i okna, czyli ręcznikiem papierowym oraz preparatem przeznaczonym do szyb.

Jeśli dla kogoś jest to naprawdę uciążliwe, może zastanowić się nad zakupem stołu z gładkiego szkła. Nie brudzi się ono tak szybko, jak matowe. Stoliki kawowe ze szkła często również uwydatniają kurz, jednak jest to również zależne od modelu i zastosowanego szkła. Kurz najbardziej widoczny będzie na czarnym szkle. Decydując się na zakup takiego stolika, musimy być świadomi, iż by utrzymać go w czystości, koniecznie będzie codzienne przecieranie. Jeśli nam to nie odpowiada, wybierzmy po prostu szkło gładkie, które nie brudzi się aż tak szybko.

Obtłuczenia i zarysowania - czy stanowią problem?

Niejedna osoba za wadę szklanych stolików kawowych uważa fakt, iż pojawiają się na nich zarysowania. Tutaj znaczenie ma nie tylko zastosowany materiał, ale przede wszystkim jego jakość. Wybierając tani, niskiej jakości szklany stolik, możemy się spodziewać, że te zarysowania będą się szybko pojawiać. Porządny stolik kawowy, wykonany ze szkła hartowanego, przy odpowiednim użytkowaniu - nie będzie stanowił żadnego problemu.

Ze szkłem jest podobnie jak z innymi materiałami - liczy się przede wszystkim jakość. Choć samo szkło kojarzy nam się z kruchością i lekkością, istnieją naprawdę wytrzymałe, solidne i odporne szkła, które wbrew pozorom nie będą się rysować i tłuc.